Výrobu končí i Sklárna Heřmanova Huť

Heřmanova Huť (Plzeňsko) - Sklárna Heřmanova Huť (SHH), významný producent nápojových sklenic, ukončí mezi 19. a 25. červnem výrobu. Výpověď tak k 30. červnu dostane 72 z 84 zaměstnanců. Důvodem je výrazný úbytek zakázek kvůli hospodářské krizi. Jak dnes oznámil ředitel a šéf představenstva společnosti Roman Lauterkranc, plánuje firma obnovit provoz 1. prosince.

Ředitel nabídl lidem dvě možnosti. Pokud se všichni do pátku rozhodnou, že k 30. červnu ukončí pracovní poměr, tak ihned podepíší dodatek k pracovní smlouvě a novou smlouvu od 1. prosince. „Pokud neuvěří, že udělám vše pro to, abych obnovil výrobu, rozdám všem 30. června oznámení o výpovědi a k 31. srpnu výpověď,“ dodal Lauterkranc. O prázdninách by pak lidé dostávali 60 procent mzdy a poté odstupné, které dělá 7,2 milionu korun. Ředitel ale uvedl, že je otázkou, zda na něj firma bude mít. Východiskem by byl prodej firemních bytů, který by se ale zřejmě vlekl.

Podmínkou pro pokračování výroby od prosince je souhlas všech zaměstnanců, že přeruší pracovní poměr k 30. červnu. I tak ale není obnovení produkce jisté. Lauterkranc uvedl, že se nyní řeší změna vlastníka, která by také mohla firmě pomoci. „Zatím ale nemohu říci ani to, zda je z oboru,“ dodal. Továrnu nyní vlastní lucemburská investiční skupina Vetro Investment Holding. Zástupcem správní rady je manžel dosavadní europoslankyně Jany Bobošíkové Pavel Bobošík, který v dubnu odstoupil z funkce předsedy představenstva SHH.

Manžel Bobošíkové chce výrobu v Číně

Bobošík, který by měl být nadále spoluvlastníkem sklárny, se minulý měsíc vyjádřil, že plánuje převést výrobu skla do Číny. „Nejedná se o sklenice, ale o ruční výrobu lisovaného skla, jako jsou popelníky, mísy a vázy, na něž tu máme formy, ale už se nevyrábí,“ vysvětlil Lauterkranc.

Podle Vladimíra Čady, ředitele Úřadu práce Plzeň-sever, bude s uplatněním sklářů velký problém. V Heřmanově Huti je ještě jedna sklárna Stölzle Union, rakouský výrobce lahviček na léky. „Firma funguje velmi dobře, ale nevidím možnosti, že by se tam naši lidé uplatnili,“ uvedl Lauterkranc.

Sklárna Heřmanova Huť, založená před více než sto lety, měla v roce 2007 tržby 140 milionů korun. Od roku 2002 se specializuje na strojovou výrobu sklenic a jejich dekoraci. Do SHH vstoupila v roce 1998 skupina Sahm ČR v čele s Bobošíkem. Sahm ČR, který se zabývá dekoracemi a designem nápojových sklenic, je českou dceřinou firmou německé sklářské firmy Sahm. Právě ta je hlavním odběratelem sklenic ze SHH.

Výroba skla
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
12:37Aktualizovánopřed 2 hhodinami

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
před 9 hhodinami

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
před 19 hhodinami

Vláda schválila připravovaný podpis dohody o Dukovanech s KHNP

Korejský ministr průmyslu, obchodu a energetiky An Tuk-kun věří, že Česko a Korea mohou překonat překážky, které vyvstaly při schvalování tendru na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny. Po slavnostním podpisu smluv o budoucí spolupráci jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Vláda zároveň schválila připravovaný podpis finální dohody s KHNP dopředu pro případ, až podpis kontraktu bude možný.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

ČNB snížila úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu

Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od začátku prosince 2021. Podle analytiků vývoj ekonomiky dával argumenty pro snížení sazby i pro její ponechání na 3,75 procenta. Guvernér ČNB Aleš Michl řekl, že prostor pro další snižování sazeb je omezený a tento krok je podmíněný tím, že v české ekonomice budou slábnout proinflační rizika.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Průmysl v březnu meziročně rostl lehce, stavebnictví výrazně

Stavební výroba v tuzemsku v březnu meziročně vzrostla o 12,1 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj k růstu zčásti přispělo teplejší počasí a nízká srovnávací základna. Meziročně v březnu reálně stoupla i průmyslová výroba – o 1,4 procenta, tedy podobně jako v únoru, kdy vzrostla o 1,5 procenta. V porovnání s loňským březnem vzrostly i zakázky v sektoru, uvedli statistici.
včera v 10:17

Evropská komise plánuje zákaz uzavírání nových smluv na ruský plyn

Evropská komise (EK) navrhne zákaz uzavírání nových smluv s dodavateli ruského plynu, stávající spotové smlouvy budou zastaveny do konce roku 2025. Oznámil to eurokomisař pro energetiku Dan Jörgensen, který ve Štrasburku představil plán, jak ukončit veškerý dovoz ruských fosilních paliv do Evropské unie (EU).
6. 5. 2025Aktualizováno6. 5. 2025

Soud rozhodl o pozdržení podpisu smlouvy o dostavbě Dukovan

Brněnský soud v úterý předběžným opatřením zablokoval středeční finální podpis smlouvy o stavbě jaderných bloků v Dukovanech. Učinil tak na návrh francouzské firmy EDF, která napadla rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Vláda rozhodnutí soudu bere na vědomí. Podle ministra průmyslu Lukáše Vlčka (STAN) však bude mít odklad ekonomické dopady. Ve hře je prý podání kasační stížnosti. Podle analytiků může škoda za zpoždění dosáhnout stovek milionů korun.
6. 5. 2025Aktualizováno6. 5. 2025
Načítání...