Výrobu končí i Sklárna Heřmanova Huť

Heřmanova Huť (Plzeňsko) - Sklárna Heřmanova Huť (SHH), významný producent nápojových sklenic, ukončí mezi 19. a 25. červnem výrobu. Výpověď tak k 30. červnu dostane 72 z 84 zaměstnanců. Důvodem je výrazný úbytek zakázek kvůli hospodářské krizi. Jak dnes oznámil ředitel a šéf představenstva společnosti Roman Lauterkranc, plánuje firma obnovit provoz 1. prosince.

Ředitel nabídl lidem dvě možnosti. Pokud se všichni do pátku rozhodnou, že k 30. červnu ukončí pracovní poměr, tak ihned podepíší dodatek k pracovní smlouvě a novou smlouvu od 1. prosince. „Pokud neuvěří, že udělám vše pro to, abych obnovil výrobu, rozdám všem 30. června oznámení o výpovědi a k 31. srpnu výpověď,“ dodal Lauterkranc. O prázdninách by pak lidé dostávali 60 procent mzdy a poté odstupné, které dělá 7,2 milionu korun. Ředitel ale uvedl, že je otázkou, zda na něj firma bude mít. Východiskem by byl prodej firemních bytů, který by se ale zřejmě vlekl.

Podmínkou pro pokračování výroby od prosince je souhlas všech zaměstnanců, že přeruší pracovní poměr k 30. červnu. I tak ale není obnovení produkce jisté. Lauterkranc uvedl, že se nyní řeší změna vlastníka, která by také mohla firmě pomoci. „Zatím ale nemohu říci ani to, zda je z oboru,“ dodal. Továrnu nyní vlastní lucemburská investiční skupina Vetro Investment Holding. Zástupcem správní rady je manžel dosavadní europoslankyně Jany Bobošíkové Pavel Bobošík, který v dubnu odstoupil z funkce předsedy představenstva SHH.

Manžel Bobošíkové chce výrobu v Číně

Bobošík, který by měl být nadále spoluvlastníkem sklárny, se minulý měsíc vyjádřil, že plánuje převést výrobu skla do Číny. „Nejedná se o sklenice, ale o ruční výrobu lisovaného skla, jako jsou popelníky, mísy a vázy, na něž tu máme formy, ale už se nevyrábí,“ vysvětlil Lauterkranc.

Podle Vladimíra Čady, ředitele Úřadu práce Plzeň-sever, bude s uplatněním sklářů velký problém. V Heřmanově Huti je ještě jedna sklárna Stölzle Union, rakouský výrobce lahviček na léky. „Firma funguje velmi dobře, ale nevidím možnosti, že by se tam naši lidé uplatnili,“ uvedl Lauterkranc.

Sklárna Heřmanova Huť, založená před více než sto lety, měla v roce 2007 tržby 140 milionů korun. Od roku 2002 se specializuje na strojovou výrobu sklenic a jejich dekoraci. Do SHH vstoupila v roce 1998 skupina Sahm ČR v čele s Bobošíkem. Sahm ČR, který se zabývá dekoracemi a designem nápojových sklenic, je českou dceřinou firmou německé sklářské firmy Sahm. Právě ta je hlavním odběratelem sklenic ze SHH.

Výroba skla
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Pokud USA spustí zvýšená cla, EU musí zareagovat stejně, řekl Lipavský

V případě, že Spojené státy skutečně spustí od června zvýšená padesátiprocentní cla na dovoz z EU, musí Evropa kolektivně zareagovat stejným způsobem. Balíček odvetných cel má připravený, řekl v Otázkách Václava Moravce ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Do doby případného spuštění cel je podle něj nutné s USA jednat.
12:47Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Cesta tankeru s plynem z USA do Nizozemska byla poprvé pod taktovkou ČEZu

Energetická společnost ČEZ poprvé zajistila cestu tankeru se zkapalněným plynem z USA do terminálu v nizozemském Eemshavenu. Odtud komodita zamíří do Česka. Při dřívějších plavbách si ji firma převzala až v terminálu. Výhodou je to, že ČEZ má nyní nad lodí kontrolu a může ji operativně nasměrovat i do jiného evropského přístavu, případně jinam po světě. Česko má v Eemshavenu prostřednictvím ČEZu pronajatý prostor do roku 2027, od téhož roku pak má část kapacity pokrýt prostřednictvím terminálu v německém Stade. Polostátní ČEZ další terminály mapuje.
včera v 08:30

„Jednání nikam nevedou.“ Trump chce na EU od června clo padesát procent

Americký prezident Donald Trump doporučí, aby od 1. června platilo na dovoz z Evropské unie clo padesát procent. Napsal to na své sociální síti Truth Social. Podle něj se s EU jedná velmi obtížně, současná jednání nikam nevedou. Pokud budou produkty vyrobené či sestavené v USA, clo se na ně nebude vztahovat, dodal. Podle evropského komisaře Maroše Šefčoviče je EU připravena bránit své zájmy. Řekl, že obchod mezi EU a USA se musí řídit vzájemným respektem, nikoli hrozbami.
23. 5. 2025Aktualizováno23. 5. 2025

Europarlament schválil zvýšení cel na hnojiva a další produkty z Ruska a Běloruska

Europoslanci ve čtvrtek schválili zvýšení cel na hnojiva a některé zemědělské produkty importované z Ruska a Běloruska s cílem snížit závislost Evropské unie na těchto dovozech. Cla na některá dusíkatá hnojiva se během tří let zvýší z 6,5 procenta na částku odpovídající přibližně sto procentům, což je úroveň, která fakticky zastaví obchod, poznamenala agentura Reuters.
22. 5. 2025

Příjmy státu od ukrajinských uprchlíků stále rostou

V rámci pomoci Ukrajincům pokračuje růst příjmů a klesají výdaje, vyplývá z dat ministerstva práce a sociálních věcí. Uprchlíci z Ukrajiny, kteří v Česku pracují, zaplatili na odvodech 6,9 miliardy korun. Stát na jejich humanitární dávky, ubytování, zdravotní péči, vzdělávání a další podporu vydal 3,8 miliardy korun. Počet pracovníků se zvyšuje, příjemců dávek naopak ubývá, řekl šéf resortu práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
21. 5. 2025

KHNP podala kasační stížnost na soudní opatření k Dukovanům

Korejská společnost KHNP podala kasační stížnost na soudní opatření, které zablokovalo podpis finální dohody o stavbě jaderných bloků v Dukovanech. Chce se tím bránit vzniku škod, které mohou firmě vzniknout. Věc bude projednávána s ohledem na její povahu a význam prioritně, uvedla mluvčí Nejvyššího správního soudu (NSS) Sylva Dostálová. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který napadené rozhodnutí vydal, kasační stížnost podávat nebude.
21. 5. 2025Aktualizováno21. 5. 2025

EDU II podala kasační stížnost kvůli dostavbě Dukovan

Společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II) podala kasační stížnost proti soudnímu opatření, které zablokovalo podpis finální smlouvy o stavbě nových jaderných bloků. Soud podle ní nesprávně posoudil veřejný zájem na projektu. Případem se nyní bude zabývat Nejvyšší správní soud. Společnost KHNP, která loni v jaderném tendru uspěla, zatím podepsala se zástupci českých firem pouze smlouvy o budoucí spolupráci, kasační stížnost proti opatření chystá také.
19. 5. 2025Aktualizováno19. 5. 2025

Korejci podají kasační stížnost kvůli dostavbě Dukovan

Jihokorejská společnost KHNP v nejbližších dnech podá kasační stížnost proti rozhodnutí Krajského soudu v Brně, zjistila ČT. Soud vydal předběžné opatření, kterým zakázal podepsat smlouvu na dostavbu dvou jaderných bloků v Dukovanech. Současná situace může podle firmy způsobit značné škody českým národním zájmům i jí jako společnosti. Kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu již podala společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II), která má celý jaderný tendr na starosti.
19. 5. 2025Aktualizováno19. 5. 2025
Načítání...