Solární elektrárny vyrábí i v noci. Aspoň podle účtů

Praha - Solární elektrárny v Česku vyrábějí elektřinu i v noci. České televizi to potvrdil největší distributor elektrické energie v zemi ČEZ. Prověřuje hned několik případů podezřelých dodávek do jeho sítě.

Přestože je noc a slunce nesvítí, několik solárních elektráren v Česku právě v tuto chvíli dodává do sítě elektřinu. A ČEZ ji od nich za výhodnější cenu vykupuje. „V tuto chvíli prověřujeme jednotky případů výroby z fotovoltaických elektráren mimo denní dobu,“ uvedl mluvčí ČEZu Jan Beneš. 

Za elektřinu vyrobenou ze slunce dostane výrobce dotaci. Nejde přitom o malou částku. Například u elektráren z roku 2010 to je 12 750 korun za megawatthodinu. Solární energii ale ve tmě nikde poctivě pořídit nelze. „No samozřejmě, že v noci by se to za lepší cenu nemělo vykupovat, protože fotovoltaická elektrárna by neměla dodávat elektřinu do sítě,“ komentovala situaci mluvčí Energetického regulačního úřadu Jarmila Lehnerová.

Rozsviťte na panel reflektor a účtujte dotace

Jak v noci vzniká elektřina ze Slunce? Odborníci poukazují třeba na případ ze Španělska, kde si před dvěma lety majitelé solárních elektráren pomáhali tím, že připojili reflektory ke generátorům a na fotovoltaické panely celou noc svítili. ČEZ ale zatím tají, jestli k podobnému způsobu sáhli taky provozovatelé v Česku, a mlčí taky o tom, od kterých elektráren podezřelé dodávky přicházejí. 

„Takový podvod je hodně krátkozraký, protože se na něj velmi snadno přijde. Distributoři měří průběžně dodávku do sítě. Jakmile se tam objeví jakákoliv odchylka mezi dopadajícím sluncem a výrobou, tak je to signál k tomu že je něco špatně,“ uvedl Jaroslav Jakubes, ředitel divize obnovitelných zdrojů energie. Pokud se podezření ČEZu potvrdí, hrozí majiteli podvodné elektrárny pokuta a v krajním případě i trestní stíhání.

Česká průmyslová fotovoltaická asociace připomíná, že s podobným obviněním přišel před dvěma lety tehdejší ministr životního prostředí Pavel Drobil. Policie ale tehdy nic neobjevila. „Pokud hovoříme o několika případech z 13 tisíc fotovoltaik, které u nás fungují nebo na které jsou uděleny licence, tak se jedná o méně než jedno promile, což i kdyby se jednalo o nějaké podvodné jednání, tak si myslím, že z toho fotovoltaika vychází jako velice počestný sektor,“ hájí podnikatele Miloš Cihelka, mluvčí České průmyslové fotovoltaické asociace.

Jen loni zaplatil stát majitelům solárních elektráren 19 miliard korun. Domácnostem kvůli této podpoře obnovitelné energie zdražil proud o víc než 11 procent.

Reportáž Jakuba Linky (zdroj: ČT24)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Solární elektrárny v EU loni poprvé vyrobily víc energie než ty uhelné

Podíl solární energie na výrobě elektřiny v Evropské unii byl loni s jedenácti procenty poprvé vyšší než podíl uhelných elektráren, které vyprodukovaly necelou desetinu celkového energetického mixu. Ve zprávě to uvedl výzkumný institut Ember. Loni dále klesal celkový podíl energie z fosilních zdrojů, naopak ty obnovitelné dosáhly dosud nejvyššího podílu 47 procent na celkové výrobě.
před 10 mminutami

Paliva dál zdražují. Benzin o padesátník, nafta o 65 haléřů

Pohonné hmoty dál zdražily o desítky haléřů, tempo růstu cen v uplynulém týdnu zrychlilo. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,74 koruny, před týdnem byl o 53 haléřů levnější. Nafta je dražší o 65 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 36,15 koruny, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Benzin byl naposledy dražší loni na začátku září, nafta loni v polovině srpna. Růst cen bude podle analytiků pokračovat i v příštích dnech.
07:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Podnikatelé od Trumpa očekávají náskok v AI, obchodní válku ne

Donald Trump opět úřaduje v Bílém domě a strhává na sebe pozornost celého světa. Ve středu pohrozil Rusku sankcemi, pokud se brzy nedomluví s Ukrajinou na příměří. Číně vyhrožuje cly, ekonomických dopadů se obává i Evropa. O možných dopadech Trumpova prezidentství na ekonomiku a náskoku USA v oblasti umělé inteligence hovořili v Událostech, komentářích podnikatelé Zbyněk Frolík, Dalibor Dědek a ředitel asociace obranného průmyslu Jiří Hynek.
před 3 hhodinami

Obce mohou kvůli malé vytíženosti přijít o výdejní boxy, někde zřizují vlastní

Úsobrno na Blanensku přijde o jediný výdejní box, který v obci je. Provozovatel ho zruší kvůli malé vytíženosti. Takových míst je v Česku několik. Řešením mohou být obecní doručovací schránky. Nově je zřizují hlavně menší obce, ve kterých boxy doručovacích firem zcela chybějí. Obecních boxů vzniklo už několik desítek, vyjdou na dvě stě tisíc korun a víc.
před 4 hhodinami

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 15 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 16 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
včera v 07:00

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
včera v 06:30
Načítání...