Sobotka volá místo kompenzací církvím po církevní dani

Praha – ČSSD se znovu pustila do církevních restitucí a důchodové reformy. Vyzývá vládu, aby návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi stáhla, protože se ve svém důsledku obrátí nejen proti vládě, ale také proti církvím. Řešení situace by pak Nečasův kabinet měl hledat také ve spolupráci s opozicí. ČSSD navrhuje, aby místo kompenzací za církevní majetek, který již nelze vrátit, byla zavedena daňová asignace nebo církevní daň.

Prostřednictvím daňové asignace by daňoví poplatníci směřovali část z odváděných daní místo státní kasy přímo církvím. „Lidé by se sami rozhodli, jestli církev podpoří, nebo ne,“ podtrhl Sobotka. Částku odváděnou církvi by poplatník mohl odečíst od vypočtené daně, kterou v současnosti odvádí státu. To by mělo nahradit téměř šedesátimiliardovou kompenzaci, která podle Sobotky naráží na odpor veřejnosti.

„Lidé nechápou, proč by měli touto formou financovat církve v situaci, kdy dnes naprostou většinu sociálních, zdravotních a školských služeb zajišťuje v naší zemi veřejný sektor, a nikoliv církve,“ zdůraznil Sobotka. Zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi schválila Poslanecká sněmovna, ale Senát jí normu vrátil většinou hlasů opozičních senátorů. Vláda nyní hledá potřebnou většinu pro přehlasování senátního veta při opětovném projednávání zákona ve sněmovně.

Bohuslav Sobotka:

„Sociální demokraté budou i na půdě Poslanecké sněmovny hlasovat jak proti církevním restitucím, tak proti vládnímu zdražovacímu balíčku, tak i proti zákonům, které mají zajistit vznik druhého pilíře v rámci důchodové reformy.“

Sociální demokraté se ovšem nehodlají vzdát. Chtějí usilovat o znovuotevření debaty o církevních restitucích a vyzývají vládu i církve, aby ustoupily od navržené podoby církevních restitucí. Spolu s opozicí by pak měly hledat společensky přijatelnější formu majetkového vypořádání s církvemi. „Prosazení církevních restitucí jenom těsnou vládní většinou ve skutečnosti uškodí i tomu, komu údajně mají restituce pomoci, tzn. českým církvím,“ varoval Sobotka.

Sociální demokraté chtějí odložit důchodovou reformu o tři roky

Představitelé ČSSD dnes zopakovali také své obavy týkající se důchodové reformy. Tvrdí, že spuštění změn v příštím roce uvrhne zemi do ještě větších ekonomických problémů. „ČSSD proto vyzývá vládu Petra Nečase, aby v zájmu stability veřejných rozpočtů odložila zavedení takzvaného druhého pilíře alespoň o tři roky, nebo ho nejlépe zrušila úplně. Do konce letošního roku na to ještě máme čas,“ prohlásil Sobotka.

Sociální demokraté opakovaně vyhrožují, že pokud vyhrají volby, druhý pilíř důchodového systému, tedy individuální účty, na které lidé budou moci směřovat část peněz odváděných na důchodové pojištění, zruší. Provést by to ČSSD chtěla tak, že sloučí fondy druhého a třetího pilíře. „My předpokládáme, že většina fondů, které se rozhodnou podnikat v oblasti druhého pilíře, tak už u nás provozují fondy v rámci třetího pilíře,“ uvedl Sobotka. „Neuvažujeme o tom, že bychom jakýmkoliv způsobem sáhli na peníze, které si tam lidé naspořili,“ dodal.

Podle penzijní reformy navržené vládou si lidé budou moci od roku 2013 převádět část sociálního pojištění do takzvaného druhého pilíře, tedy na individuální účty u soukromých penzijních společností. Ty mají vzniknout transformací současných penzijních fondů. Sociální demokracie ale s privatizací části státního důchodového systému nesouhlasí. Vadí jí například, že důchodová reforma nebyla založena na širší shodě všech parlamentních stran.

Brífink ČSSD k DPH, restitucím a důchodovému systému (zdroj: ČT24)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Podnikatelé od Trumpa očekávají náskok v AI, obchodní válku ne

Donald Trump opět úřaduje v Bílém domě a strhává na sebe pozornost celého světa. Ve středu pohrozil Rusku sankcemi, pokud se brzy nedomluví s Ukrajinou na příměří. Číně vyhrožuje cly, ekonomických dopadů se obává i Evropa. O možných dopadech Trumpova prezidentství na ekonomiku a náskoku USA v oblasti umělé inteligence hovořili v Událostech, komentářích podnikatelé Zbyněk Frolík, Dalibor Dědek a ředitel asociace obranného průmyslu Jiří Hynek.
před 2 hhodinami

Paliva dál zdražují. Benzin o padesátník, nafta o 65 haléřů

Pohonné hmoty dál zdražily o desítky haléřů, tempo růstu cen v uplynulém týdnu zrychlilo. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,74 koruny, před týdnem byl o 53 haléřů levnější. Nafta je dražší o 65 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 36,15 koruny, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Benzin byl naposledy dražší loni na začátku září, nafta loni v polovině srpna.
před 2 hhodinami

Obce mohou kvůli malé vytíženosti přijít o výdejní boxy, někde zřizují vlastní

Úsobrno na Blanensku přijde o jediný výdejní box, který v obci je. Provozovatel ho zruší kvůli malé vytíženosti. Takových míst je v Česku několik. Řešením mohou být obecní doručovací schránky. Nově je zřizují hlavně menší obce, ve kterých boxy doručovacích firem zcela chybějí. Obecních boxů vzniklo už několik desítek, vyjdou na dvě stě tisíc korun a víc.
před 2 hhodinami

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 13 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 14 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
včera v 07:00

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
včera v 06:30

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
včera v 06:15
Načítání...