Shell řidiče láká na lepší paliva za staré ceny

Praha - Shell jako první firma ruší běžná paliva a ode dneška prodává jen benzin a naftu se speciálními přísadami. Díky novému složení společnost slibuje úspornější a čistší provoz auta. Taková paliva nejsou žádnou výjimkou. Nabízí je totiž každá významnější firma. Zatím ale většinou v nabídce stojí vedle těch obvyklých jako prémiová a s příplatkem.

Shell přišla s nápadem, jak ušetřit na spotřebě

Ředitel provozu čerpacích stanic Shell Dušan Nedorost:

„V těch testech jsme měli přes 400 jízd čtyřmi sty různými vozidly tak, aby zákazník, který jezdí menším i větším vozem, si mohl sám odzkoušet, kolik je to v jeho případě. Garantujeme, že při každé jízdě, při každém typu vozidla bude zákazník pociťovat úsporu.“

Automobilový průmysl v posledních letech nemluví téměř o ničem jiném, než o snižování spotřeby. V diskusi mají své slovo i petrolejářské firmy – Shell hodlá nahradit běžný Natural a naftu palivy s názvem Fuel Save. Cenu na svých čerpacích stanicích ale zvyšovat nechce. Podle firmy ušetří zákazník díky nové technologii až litr z 50litrové nádrže.

Společnost se tak v Česku znovu stává průkopnící. Paliva s přísadami totiž na tuzemský trh v roce 1999 zavedl právě Shell. Tehdy šlo především o zvýšení výkonu motoru. Shell poté postupně následovaly další benzinky, například OMV Carrera nebo Benzina s Vervou. A nový nápad firmy Shell by mohl mít opět úspěch. „Vzhledem k tomu, že Shell tvrdí, že zůstávají cenové podmínky stejné, tak marketingová kampaň může přitáhnout zákazníky, kteří to přijdou alespoň vyzkoušet. Ale v tuto chvíli si myslím, že pro českého motoristu je zásadní cena jako taková,“ odhaduje vývoj redaktor magazínu Auto7 Vojtěch Med.

Chemie zmírní i negativa biosložek

„Trend aditivovaných paliv bude určitě pokračovat, neboť probíhá modernizace vozového parku. Nové automobily jsou velice náročné na užitné vlastnosti paliv, a ty vyžadují pomocí chemie tyto paliva vylepšovat,“ dodává Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu. Chemická složka by měla pomoci i se zmírněním dopadů povinného přimíchávání bioložek do benzinu a nafty. Na úsporu paliva má ale nadále největší vliv řidič a jeho styl jízdy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Podpis dohody k Dukovanům do konce mandátu vlády není jistý, připustil Fiala

Uzavření finální smlouvy o stavbě jaderných bloků v Dukovanech se do konce mandátu současné vlády možná nestihne. Záležet bude na rozhodování soudu. V rozhovoru na Radiožurnálu to v úterý připustil premiér Petr Fiala (ODS). Termín zprovoznění prvního reaktoru v roce 2036 ale podle něj zatím ohrožen není. Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček označil finále tendru za neskutečnou blamáž a mezinárodní ostudu.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Kupka chce, aby se na železnici stavělo levněji, přizval proto španělské firmy

Česko podle serveru Zdopravy.cz staví úsek vysokorychlostní tratě mezi Brnem a Přerovem za vyšší cenu a uzpůsobený na nižší rychlost než jinde v Evropě. Snížení ceny si ministr dopravy Martin Kupka (ODS) slibuje od projektů PPP, které podle něj do tuzemska přivedou zahraniční kapitál i další nabídky. To dle něj povede k tomu, že se české firmy o zakázky „poperou v ostřejší konkurenci“. V Interview ČT24 Kupka řekl, že kvůli tomu do Česka přizval španělské firmy, aby mohly nastavit vlastní cenovou hladinu. Pořad moderoval Daniel Takáč.
včera v 06:30

Důvěra v českou ekonomiku roste

Důvěra v českou ekonomiku letos v květnu stoupla oproti dubnu o 4,3 bodu na hodnotu 101 bodů. Důvěra po předchozím dubnovém poklesu rostla jak u podnikatelů, tak u spotřebitelů, hlásí Český statistický úřad (ČSÚ). Celková důvěra v hospodářství se v květnu zvýšila také meziročně, a to o 4,4 bodu. Podle některých analytiků ale nálady podnikatelů a spotřebitelů ovlivňuje hrozba uvalení amerických cel na dovozy z Evropské unie.
26. 5. 2025Aktualizováno26. 5. 2025

Trump souhlasil s odložením zvýšených cel pro EU

Americký prezident Donald Trump souhlasil se lhůtou pro odložení padesátiprocentního cla na dovoz z EU do 9. července, kterou navrhla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Uvedl to na své sociální síti Truth Social. Von der Leyenová v neděli s Trumpem telefonovala. Uvedla, že k dosažení dobré dohody chce EU čas do 9. července.
26. 5. 2025Aktualizováno26. 5. 2025

Pokud USA spustí zvýšená cla, EU musí zareagovat stejně, řekl Lipavský

V případě, že Spojené státy skutečně spustí od června zvýšená padesátiprocentní cla na dovoz z EU, musí Evropa kolektivně zareagovat stejným způsobem. Balíček odvetných cel má připravený, řekl v Otázkách Václava Moravce ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Do doby případného spuštění cel je podle něj nutné s USA jednat.
25. 5. 2025Aktualizováno25. 5. 2025

Cesta tankeru s plynem z USA do Nizozemska byla poprvé pod taktovkou ČEZu

Energetická společnost ČEZ poprvé zajistila cestu tankeru se zkapalněným plynem z USA do terminálu v nizozemském Eemshavenu. Odtud komodita zamíří do Česka. Při dřívějších plavbách si ji firma převzala až v terminálu. Výhodou je to, že ČEZ má nyní nad lodí kontrolu a může ji operativně nasměrovat i do jiného evropského přístavu, případně jinam po světě. Česko má v Eemshavenu prostřednictvím ČEZu pronajatý prostor do roku 2027, od téhož roku pak má část kapacity pokrýt prostřednictvím terminálu v německém Stade. Polostátní ČEZ další terminály mapuje.
24. 5. 2025

„Jednání nikam nevedou.“ Trump chce na EU od června clo padesát procent

Americký prezident Donald Trump doporučí, aby od 1. června platilo na dovoz z Evropské unie clo padesát procent. Napsal to na své sociální síti Truth Social. Podle něj se s EU jedná velmi obtížně, současná jednání nikam nevedou. Pokud budou produkty vyrobené či sestavené v USA, clo se na ně nebude vztahovat, dodal. Podle evropského komisaře Maroše Šefčoviče je EU připravena bránit své zájmy. Řekl, že obchod mezi EU a USA se musí řídit vzájemným respektem, nikoli hrozbami.
23. 5. 2025Aktualizováno23. 5. 2025

Europarlament schválil zvýšení cel na hnojiva a další produkty z Ruska a Běloruska

Europoslanci ve čtvrtek schválili zvýšení cel na hnojiva a některé zemědělské produkty importované z Ruska a Běloruska s cílem snížit závislost Evropské unie na těchto dovozech. Cla na některá dusíkatá hnojiva se během tří let zvýší z 6,5 procenta na částku odpovídající přibližně sto procentům, což je úroveň, která fakticky zastaví obchod, poznamenala agentura Reuters.
22. 5. 2025
Načítání...