Rozhodnutí Bruselu drtí aerolinky Malév, hrozí jim bankrot

Budapešť – Maďarská státní letecká společnost Malév je bez peněz. Evropská komise totiž rozhodla, že musí vrátit přes sto milionů dolarů státní podpory, které společnost dostala od vlády v letech 2007 až 2010. Suma je pro Malév likvidační, rovná se celoročním tržbám aerolinek. Maďarská vláda ovšem považuje firmu za strategicky důležitou a naznačila, že jí pomůže.

Jen pár hodin poté, co vláda zahájila přípravu k restrukturalizaci dlouhodobě ztrátového podniku s cílem zabránit bankrotu, management podniku oznámil, že od února má nedořešené financování. „Výkonný ředitel Lorant Limburger na schůzi vedení správní radu informoval, že přes vytrvalé zlepšování obchodních výsledků je financování podniku počínaje koncem ledna neudržitelné a není dořešeno,“ informovaly aerolinky v tiskové zprávě.

Janos Berenyi, předseda představenstva Malév

„Asi nebudeme moct pokračovat dál. Doufáme, že vydržíme co nejdéle pokračovat v poskytování našich služeb bez omezení.“

S pomocí bude muset přispěchat maďarská vláda

Aerolinky nyní hledají způsoby, jak se s nedostatkem financí vyrovnat. Vedení firmy nicméně přiznává, že možnosti jsou omezené. „Mohl by být nalezen nějaký zahraniční investor, nějaká firma, která by byla ochotná do Malévu investovat. Ale to si myslím, že v současné době není moc pravděpodobné, protože už tady byly nějaké snahy o privatizaci Malévu a většinou dopadly neúspěšně,“ podotkl analytik společnosti Cyrrus Ondřej Moravanský.

A tak zřejmě bude muset pomoci vláda. Ta si význam podniku, který se asi 40 procenty podílí na obratu budapešťského letiště, uvědomuje a považuje ho za strategickou firmu. „Malév hraje klíčovou roli. Je důležitý i pro maďarskou ekonomiku - pro zaměstnanost i dopravní obslužnost,“ uvedl mluvčí letiště v Budapešti Mihaly Hardy. Malév zaměstnává zhruba 2 600 lidí.

5 minut
Maďarskému Malévu docházejí peníze
Zdroj: ČT24

Už v pondělí maďarská vláda Malévu slíbila ochranu před věřiteli a mluví se i o tom, že by mohla aerolinkám poskytnout další dotaci. Jenže ta by mohla opět narazit v Bruselu. „Je přinejmenším pravděpodobné, že se Evropská komise ozve proti tomuto,“ potvrdil ČT24 Moravanský.

Malév vězí v hluboké ztrátě

Firma se potýká s ekonomickými problémy dlouhodobě. V roce 2010 vykázal ztrátu převyšující 24 miliard forintů (zhruba 2,1 miliardy korun). Maďaři se snažili o privatizaci aerolinek hned po roce 1989. Nakonec ale musela vláda většinový podíl ve firmě v roce 2012 odkoupit zpět. Firma má několik desítek letadel a zaměstnává přes dva a půl tisíce lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 6 hhodinami

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
včeraAktualizovánovčera v 11:09

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
12. 5. 2025

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
11. 5. 2025

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
11. 5. 2025
Načítání...