Řecko zachvátila generální stávka, doprava se zastavila

Atény - Desetitisíce Řeků jsou znovu v generální stávce. Stávkují řidiči, lékaři, zaměstnanci médií, škol, úřadů, bank, ale i popeláři. V zemi nefunguje doprava, nevysílá ani televize a rozhlas. Lidé tak chtějí dát vládě jasně najevo, že další škrty už nezvládnou. Protestují proti středečnímu jednání parlamentu, kde budou poslanci hlasovat o nových škrtech a dalším zvýšení daní. Stávka vyvrcholí zítra večer velkou demonstrací před sídlem parlamentu.

Stávky zažilo Řecko už v pondělí, kdy do práce nepřišli novináři, řidiči veřejné dopravy nebo popeláři. Dnes se k nim přidali zaměstnanci veřejného sektoru včetně učitelů, železničáři, ale i někteří živnostníci, takže zavřené zůstaly úřady, školy, banky i obchody.

Dopoledne se kvůli stávce zastavila rovněž letecká doprava. Do protestů se totiž zapojili letoví dispečeři. „Do stávky se zapojila celá země. Tato opatření nesmějí projít, a to i za cenu, že budeme stávkovat třeba měsíc,“ podotkl jeden z pracovníků v Aténách. Pražské letiště Václava Havla podle svých stránek dnes nepočítá s žádným přímým leteckým spojením s Řeckem.

V Aténách se vytvořily dva průvody nespokojených obyvatel. V jednom se sešlo podle prvních odhadů policie kolem 15 tisíc lidí, ve druhém asi 40 tisíc osob. V Soluni demonstrovalo na 20 tisíc lidí.

Jeden ze stávkujících

„Celá země by měla jít do stávky, protože tato opatření nesmí projít. I kdybychom měli stávkovat třeba měsíc v kuse.“

Stávka má vyjádřit nespokojenost s dalším vládním úsporným balíčkem, tentokrát ve výši třináctiti a půl miliardy eur. Pokud se to vládě nepodaří prosadit, je ohrožena další finanční pomoc Evropské unie. Řecko se tak znovu může octnout bez prostředků, což by mohlo vést k neřízenému bankrotu. „Vláda předložila tento návrh zákona příslušné parlamentní komisi a označila ho jako velmi naléhavý,“ řekla mluvčí parlamentu Maria Kollia Tsarouhová.

Lidé slibům politiků nevěří

Slibům premiéra Samarase, že tentokrát je to už opravdu poslední zásah do penzí a platů, už nevěří ani někteří poslanci. Nový balík počítá třeba s dalším zvýšením daní. „Jsme přesvědčeni, že naše protesty budou mít dopad během hlasování zákonodárců. Pokud ne, náš boj bude pokračovat a nezůstane pouze v Řecku, ale rozšíříme ho po celé Evropě,“ pohrozil vedoucí obchodní unie Kostas Tsokrikas.

Pavla Smetanová, spolupracovnice ČRo v Řecku:

„Největším problémem je penzijní reforma. Škrty se nejvíc dotýkají chudých lidí. Obyčejní lidé přitom upozorňují na to, že ti, kteří za celou krizi mohou, mají peníze někde ve švýcarských bankách. Za krizi pak musejí platit nejchudší.“

Panagiotis Labros, řecký novinář

„Ta změna byla strašně náhlá. Vydělával jsem 1 500 eur a teď je to jen 800, a ještě bez zdravotního pojištění. Je to jako ve středověku. Pracujeme 12 až 13 hodin denně a ještě za to musíme děkovat.“

Osmačtyřicetihodinová stávka vyvrcholí ve středu večer velkou demonstrací před sídlem parlamentu, kde se bude rozhodovat o dalším osudu Řecka. Pokud poslanci neschválí program úspor, poruší podmínky věřitelů, kteří mají zemi poskytnout další část z dohodnutého záchranného úvěru, bez kterého se Atény neobejdou. Pokud by tyto peníze Řecko nedostalo, hrozba odchodu z eurozóny by začala nabývat konkrétních obrysů, stejně jako státní bankrot. 

Protesty v Aténách
Zdroj: ČT24/ISIFA

Nezaměstnaní novináři založili nový deník

Řeků bez práce je víc než 25 procent (zhruba 1,3 milionu) a do fronty před úřady práce denně přibyde tisícovka dalších. „Pracujeme 12 hodin denně za polovinu platu a každý den hrozí, že o zaměstnání přijdeme – to je doslova nucená práce,“ prohlásil zaměstnanec Dimitris Yanoulas.

Propuštění novináři se nyní spojili a světlo světa spatřilo první vydání nového deníku, který jim dává naději na nový začátek. Každý z několika desítek novinářů přispěl tisícovkou eur a zajistil si tak cestu z úřadu práce. „Na začátku projektu stáli zaměstnanci novin, které zasáhla krize a zkrachovaly. Rozhodli se vzít osud do vlastních rukou,“ konstatoval novinář Nikolas Voulelis. Aby ale přežili, potřebují novináři prodat 15 tisíc výtisků denně a přesvědčit šetřící řecké firmy, aby investovaly do reklamy. Sympatie Řeků si zatím získali.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
před 17 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 18 hhodinami

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
11. 5. 2025

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
11. 5. 2025

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
10. 5. 2025

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025
Načítání...