OECD: Česko může jít v energetické bezpečnosti příkladem

Praha – Česko by mělo efektivně využívat energie. V rámci své energetické politiky bychom se měli soustředit na snižování vysoké energetické náročnosti budov a dopravy. Česká vláda by také měla vytrvat ve snaze otevřít nové plynovody. Vybudovat by také měla další přípojky s Německem a Polskem. To nám radí Mezinárodní energetická agentura (IEA) ve svém auditu.

Česko může jít v energetické bezpečnosti příkladem

Agentura Česko pochválila například za liberalizaci trhu, politiku na ochranu klimatu a zajištění energetické bezpečnosti země. Pokrok, kterého ČR v energetické bezpečnosti dosáhla, může být podle ředitele IEA Nobuo Tanaky příkladem pro ostatní země. „I díky tomu jste například dokázali udržet nutné dodávky plynu i v lednu 2009, kdy velkou část Evropy zasáhlo přerušení dodávek z Ruska,“ uvedl ředitel.

Komentář Tomáše Hünera (zdroj: ČT24)

ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek:

„Snížení energetické náročnosti, které nám audit doporučuje, je jednou z priorit ministerstva průmyslu a obchodu. Mezi roky 1990 a 2008 se nám dařilo energetickou náročnost snižovat o 2,5 procenta každý rok. To je nejlepší výsledek v rámci zemí OECD, které agentura sleduje.“

„Je třeba také korektně přiznat, že energetická náročnost neklesala pouze díky technickým opatřením, ale také propadem výroby v těžkém průmyslu,“ doplnil slova Kocourka náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.

„Energetická náročnost české ekonomiky je více než dvojnásobná ve srovnání s průměrem ostatních zemí IEA. Energetické využití a emise zejména ve stavebnictví a dopravě rostou,“ uvedl na tiskové konferenci Tanaka. Česko by proto podle něj mělo pokračovat v rozvíjení dalších opatření na úsporu energií.

Dalšímu doporučení - ještě víc propojit také elektrické soustavy jednotlivých zemí - se už ale ministr Kocourek brání: „To je otázka celé unie a dokud nebudeme mít jednotný bilanční mechanismus, tak by další urychlené zvyšování přeshraničních kapacit mohlo být riskantní, protože problémy z jiných částí Evropy by se mohly přenášet k nám.“

Tanaka také upozornil, že Česko má ve srovnání s ostatními zeměmi vysoké emise CO2. Na jednotku HDP jsou prý emise tohoto plynu v tuzemsku druhé nejvyšší po Austrálii. „Pro Českou republiku sice nebude problémem dodržet kjótské závazky, ale dlouhodobé snížení emisí bude obtížnější,“ uvedl Tanaka. Česko proto podle něj bude muset usilovat o větší využití čistějších technologií na zpracování uhlí. „Obecněji pak doporučujeme vládě reformu českého systému výzkumu, vývoje a inovací,“ dodal.

IEA zemím radí jednou za čtyři roky

IEA zpracovává audit energetické politiky pro své členské státy jednou za čtyři až pět let. Z české strany se na něm podílelo na 20 zájmových asociací, 40 podnikatelských partnerů, 20 výzkumných institucí a 20 správních orgánů v energetickém sektoru. Své připomínky předali i představitelé významných nevládních organizací.

IEA slouží jako poradní instituce v otázkách energetiky pro země Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Česká republika i Slovensko jsou jejími členy.

Skleníkové plyny
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Podnikatelé od Trumpa očekávají náskok v AI, obchodní válku ne

Donald Trump opět úřaduje v Bílém domě a strhává na sebe pozornost celého světa. Ve středu pohrozil Rusku sankcemi, pokud se brzy nedomluví s Ukrajinou na příměří. Číně vyhrožuje cly, ekonomických dopadů se obává i Evropa. O možných dopadech Trumpova prezidentství na ekonomiku a náskoku USA v oblasti umělé inteligence hovořili v Událostech, komentářích podnikatelé Zbyněk Frolík, Dalibor Dědek a ředitel asociace obranného průmyslu Jiří Hynek.
před 2 hhodinami

Paliva dál zdražují. Benzin o padesátník, nafta o 65 haléřů

Pohonné hmoty dál zdražily o desítky haléřů, tempo růstu cen v uplynulém týdnu zrychlilo. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,74 koruny, před týdnem byl o 53 haléřů levnější. Nafta je dražší o 65 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 36,15 koruny, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Benzin byl naposledy dražší loni na začátku září, nafta loni v polovině srpna.
před 2 hhodinami

Obce mohou kvůli malé vytíženosti přijít o výdejní boxy, někde zřizují vlastní

Úsobrno na Blanensku přijde o jediný výdejní box, který v obci je. Provozovatel ho zruší kvůli malé vytíženosti. Takových míst je v Česku několik. Řešením mohou být obecní doručovací schránky. Nově je zřizují hlavně menší obce, ve kterých boxy doručovacích firem zcela chybějí. Obecních boxů vzniklo už několik desítek, vyjdou na dvě stě tisíc korun a víc.
před 2 hhodinami

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 13 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 14 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
včera v 07:00

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
včera v 06:30

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
včera v 06:15
Načítání...