Odstávka německých elektráren zvedne ceny elektřiny v ČR

Praha – Elektřina v příštím roce opět zdraží. Domácnosti si připlatí o 3,6 až šest procent více, průmyslovým podnikům hrozí 6 až 8,8procentní zdražení. Informace vyplývají z předběžných výpočtů Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Úřad při výpočtu cen odhaduje, že by vláda mohla stejně jako letos přispět ze státního rozpočtu na omezení zdražení regulované části ceny 12 miliardami korun.

Bez dotace elektřina zdraží o více než desetinu

Zdražení se týká především takzvané silové elektřiny, která tvoří necelou polovinu celkové ceny. Zdražit se má o zhruba pět až deset procent. Druhou část tvoří regulovaná cena elektřiny, která mimo jiné zahrnuje příspěvek na obnovitelné zdroje. Bez státní dotace, která částečně kompenzuje vysokou podporu solárních elektráren, by elektřina příští rok zdražila velmi výrazně, upozorňuje místopředseda ERÚ Blahoslav Němeček. U podniků a domácností by podle ERÚ bylo reálné i více než desetiprocentní zdražení.

Reportáž Michala Keborta (zdroj: ČT24)

Blahoslav Němeček o dotaci na elektřinu:

„To závisí na rozhodnutí vlády podle aktuálních podmínek. Vláda o tom rozhodne na konci léta nebo na podzim.“

Loni získala vláda prostředky na omezení růstu cen elektřiny z 26procentní daně ze solárních elektráren, z darovací daně za emisní povolenky a z pozemkového poplatku pro solární zdroje. Tři pilíře by měly být zachovány i v příštím roce. Otázkou však podle Němečka je, zda výše státní dotace bude opět činit 12 miliard korun.

Úřad ve skutečnosti ovlivní zhruba polovinu ceny, přičemž ji stanovuje na základě skutečných nákladů. Jak ale zaznělo na Mezinárodním energetickém kongresu, který se teď koná v Praze, Česko by se mělo začít bránit. „Aby takzvaným vyluxováním elektřiny z České republiky a jejím exportem do Německa nedošlo k tomu, že se elektřina zdraží,“ doplnil odborník na energetiku Jaroslav Míl.

Podle Míla totiž vláda má nástroje, jak se bránit. Ministerstvo průmyslu a obchodu ale ústy ředitele odboru elektroenergetiky Romana Portužáka tvrdí, že takový krok může udělat jen Evropská komise: „Elektřina - byť zvláštní zboží - je zbožím, které prostě podle pravidel o obchodu s elektřinou nezná hranic v rámci Evropské unie.“

Růst ceny elektřiny pro průmyslové podniky s vysokou spotřebou bude omezen novým zákonem o podporovaných zdrojích energie. Stanoví totiž limit, za který by se nezdražovalo. „Cena elektřiny je pro průmyslová odvětví významným cenovým vstupem a zátěží. Pokud by cena každý rok rostla kvůli podpoře obnovitelných zdrojů, podkopává to konkurenceschopnost některých průmyslových odvětví,“ řekl Němeček.

Odstávka elektráren v Německu hrozí růstem cen

Vývoj ceny silové elektřiny je podle Němečka také nejistý. V minulých týdnech totiž výrazně zdražila v reakci na odstávku několika jaderných elektráren v Německu. „Růst silové elektřiny o pět procent je spíše optimistický scénář, zatím odhadujeme růst kolem šesti či sedmi procent,“ uvedl.

Aleš John, ředitel Ústavu jaderného výzkumu

„Samozřejmě, musíme se z toho jako jaderná energetika poučit, ale politické reakce odstavování bloků jsou podle mého názoru nesmysl.“

Němeček také upozornil, že plány pro příští rok by mohlo ovlivnit rozhodnutí Ústavního soudu, který v současnosti posuzuje oprávněnost 26procentní daně ze solárních elektráren. „Rozhodnutí soudu nelze předjímat. Kdyby ale došlo ke zrušení některého z podpůrných pilířů, ministerstvo by na to muselo reagovat změnou příslušného zákona,“ dodal.

Zátěžové testy pro jaderné elektrárny jsou podle Drábové předčasné

Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové navíc příčiny japonské jaderné havárie ještě nejsou dostatečně objasněné: „Tohle všechno chce čas a dobré uvážení. Já mám trochu pochybnost o tom, jestli za výrazem stress testy byla skutečně dobrá úvaha o tom, jaká by ta poučení z Fukušimy měla být a jak je reálně možné je získat a aplikovat.“ Dodala, že ještě řadu měsíců, možná i let, nebudeme vědět úplně do detailů, co se ve Fukušimě stalo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Paliva dál zdražují. Benzin o padesátník, nafta o 65 haléřů

Pohonné hmoty dál zdražily o desítky haléřů, tempo růstu cen v uplynulém týdnu zrychlilo. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,74 koruny, před týdnem byl o 53 haléřů levnější. Nafta je dražší o 65 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 36,15 koruny, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Benzin byl naposledy dražší loni na začátku září, nafta loni v polovině srpna. Růst cen bude podle analytiků pokračovat i v příštích dnech.
07:35Aktualizovánopřed 58 mminutami

Podnikatelé od Trumpa očekávají náskok v AI, obchodní válku ne

Donald Trump opět úřaduje v Bílém domě a strhává na sebe pozornost celého světa. Ve středu pohrozil Rusku sankcemi, pokud se brzy nedomluví s Ukrajinou na příměří. Číně vyhrožuje cly, ekonomických dopadů se obává i Evropa. O možných dopadech Trumpova prezidentství na ekonomiku a náskoku USA v oblasti umělé inteligence hovořili v Událostech, komentářích podnikatelé Zbyněk Frolík, Dalibor Dědek a ředitel asociace obranného průmyslu Jiří Hynek.
před 3 hhodinami

Obce mohou kvůli malé vytíženosti přijít o výdejní boxy, někde zřizují vlastní

Úsobrno na Blanensku přijde o jediný výdejní box, který v obci je. Provozovatel ho zruší kvůli malé vytíženosti. Takových míst je v Česku několik. Řešením mohou být obecní doručovací schránky. Nově je zřizují hlavně menší obce, ve kterých boxy doručovacích firem zcela chybějí. Obecních boxů vzniklo už několik desítek, vyjdou na dvě stě tisíc korun a víc.
před 4 hhodinami

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 15 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 15 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
včera v 07:00

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
včera v 06:30

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
včera v 06:15
Načítání...