NWR posiluje své polské aktivity

Praha - Společnost New World Resources (NWR) rozšiřuje své působiště v Polsku. Před koncem letošního roku chystá zahájení výstavby uhelného dolu Debiensko. První uhlí tam pak začne těžit za šest let. Jen letos dosáhne výše investičních nákladů 50 milionů eur (1,2 miliardy korun). Firma NWR získala těžební licenci s platností 50 let.

Celkové náklady by se v Debiensku měly vyšplhat až na 800 milionů eur. NWR zde hodlá od roku 2017 těžit dva miliony tun koksovatelného uhlí ročně. „Plán je docela konzervativní, takže nemám žádné pochybnosti, že se na tu dvoumilionovou těžbu dostaneme. A pokud jde o dopad do zisku, to bude samozřejmě záležet na cenách uhlí v té době,“ říká finanční ředitel NWR Marek Jelínek.

Podle analytika Komerční banky Josefa Němého se dříve hovořilo o roční produkci až tři milióny tun, takže dnes oznámené číslo bylo trochu zklamáním. „Dobrou zprávou bylo to, že většinu bude představovat vysoce ziskové koksovatelné uhlí,“ dodává Němý. NWR získala 50letou licenci na těžbu v Debiensku už v roce 2008 a práci by zde mohlo najít zhruba 3 000 horníků. Dobytné zásoby dolu se odhadují na minimálně 190 milionů tun uhlí.

2 minuty
NWR posiluje své polské aktivity
Zdroj: ČT24

„Uhlí je tam hlavně koksovatelné – je to 7/8 koks a 1/8 energetické uhlí. Je víra v to, že ekonomika střední a západní Evropy pojede i v dalších letech příznivým tempem a tedy NWR bude profitovat z toho, že bude dodávat koksovatelné uhlí ocelářům,“ vysvětlil analytik Generali PPF Asset Management Petr Novák. Situace na energetickém trhu tomu nahrává. Poptávka po uhlí roste a NWR loni zvýšila tržby o 42 procent. Celkově vytěžila přes 11 miliónů tun uhlí.

Těžba uhlí
Zdroj: ISIFA/VLP/Oldřich Hájek

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
12:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
před 8 hhodinami

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
před 18 hhodinami

Vláda schválila připravovaný podpis dohody o Dukovanech s KHNP

Korejský ministr průmyslu, obchodu a energetiky An Tuk-kun věří, že Česko a Korea mohou překonat překážky, které vyvstaly při schvalování tendru na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny. Po slavnostním podpisu smluv o budoucí spolupráci jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Vláda zároveň schválila připravovaný podpis finální dohody s KHNP dopředu pro případ, až podpis kontraktu bude možný.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

ČNB snížila úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu

Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od začátku prosince 2021. Podle analytiků vývoj ekonomiky dával argumenty pro snížení sazby i pro její ponechání na 3,75 procenta. Guvernér ČNB Aleš Michl řekl, že prostor pro další snižování sazeb je omezený a tento krok je podmíněný tím, že v české ekonomice budou slábnout proinflační rizika.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Průmysl v březnu meziročně rostl lehce, stavebnictví výrazně

Stavební výroba v tuzemsku v březnu meziročně vzrostla o 12,1 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj k růstu zčásti přispělo teplejší počasí a nízká srovnávací základna. Meziročně v březnu reálně stoupla i průmyslová výroba – o 1,4 procenta, tedy podobně jako v únoru, kdy vzrostla o 1,5 procenta. V porovnání s loňským březnem vzrostly i zakázky v sektoru, uvedli statistici.
včera v 10:17

Evropská komise plánuje zákaz uzavírání nových smluv na ruský plyn

Evropská komise (EK) navrhne zákaz uzavírání nových smluv s dodavateli ruského plynu, stávající spotové smlouvy budou zastaveny do konce roku 2025. Oznámil to eurokomisař pro energetiku Dan Jörgensen, který ve Štrasburku představil plán, jak ukončit veškerý dovoz ruských fosilních paliv do Evropské unie (EU).
6. 5. 2025Aktualizováno6. 5. 2025

Soud rozhodl o pozdržení podpisu smlouvy o dostavbě Dukovan

Brněnský soud v úterý předběžným opatřením zablokoval středeční finální podpis smlouvy o stavbě jaderných bloků v Dukovanech. Učinil tak na návrh francouzské firmy EDF, která napadla rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Vláda rozhodnutí soudu bere na vědomí. Podle ministra průmyslu Lukáše Vlčka (STAN) však bude mít odklad ekonomické dopady. Ve hře je prý podání kasační stížnosti. Podle analytiků může škoda za zpoždění dosáhnout stovek milionů korun.
6. 5. 2025Aktualizováno6. 5. 2025
Načítání...