Němečtí zaměstnanci automobilek chtějí vyšší platy

Berlín – Automobilový průmysl v Německu opět zažívá boom. Odbory proto požadují vyšší mzdy. To ale vyvolává nespokojenost na straně firem. Výroba v zemi vzrostla za prvních pět měsíců o čtvrtinu a odbory vzkazují, že pokud tempo vydrží, budou chtít výrazně přidat. Jestliže jim firmy nevyhoví, mají mnoho silných nástrojů, jak si vydobýt své. V Česku jsou zástupci zaměstnanců smířlivější. O nových tarifech se bude jednat až příští rok.

Rychlost vzestupu německého autoprůmyslu zaskočila i analytiky. Od začátku roku se odvětví zvedlo o 26 procent. Firmy by tak brzy mohly dosáhnout předkrizových výdělků a zaměstnanci si chtějí zisku také užívat. „Výroba osobních vozů v Evropě se zvyšuje, ale nutno podotknout, že se zvyšuje zejména v porovnání s rokem 2009, kdy nejvíce působila ekonomická recese. Pokud bereme prodeje vozidel v Evropě, tak ten nárůst je minimální, a stále je zhruba 10 procent pod průměrnými prodeji, které byly v letech 2005 až 2008,“ tvrdí ale generální ředitel Svazu automobilového průmyslu Antonín Šípek.

Českým výrobcům automobilů se také daří

Německé odbory chtějí vyšší mzdy (zdroj: ČT24)

Předseda odborového svazu KOVO Josef Středula

„My to samozřejmě zohledníme v kolektivním vyjednávání v roce 2011, a tam pochopitelně naše požadavky na mzdy budou podstatně vyšší, než ty, které byly pro rok 2010.“

I v Česku se automobilovému průmyslu dařilo. Za první tři měsíce letošního roku povyrostla výroba téměř o třetinu. Odbory přesto nebudou žádat o úpravy platů hned, současné smlouvy totiž počítají i s bonusy za úspěch firem.

 Důvod k nespokojenosti však mají i odbory české. Vláda totiž uvažuje o zpružnění pracovního trhu. Iniciativa Pružné pracovní právo 2010 navrhuje například snadnější výpovědi ze strany zaměstnavatele, a to i bez udání důvodu. Zaměstnanci by také měli být déle testováni, což umožní prodloužení zkušební doby. Dalším nepopulárním návrhem je naopak zkrácení výpovědní doby na jeden měsíc, včetně úprav odstupného. „Pokud by to chtěl někdo prosadit, tak se skutečně utká s velmi příkladným odporem českých odborů a zaměstnanců,“ tvrdí ale předseda odborového svazu KOVO Josef Středula. O podobě zákoníku práce však bude rozhodovat až nová vláda a zatím není vůbec jasné, jaká nová pravidla budou.

Odborník na efektivitu organizačních struktur z PriceWaterhouseCoopers Jan Malý

„Domnívám se, že na základě našich zkušeností, a co jsme viděli v celé řadě českých společností, by firmy uvítaly větší flexibilitu a určitě by pomohla jak těm společnostem, tak i zaměstnancům, udržet si klíčové pracovníky.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Solární elektrárny v EU loni poprvé vyrobily víc energie než ty uhelné

Podíl solární energie na výrobě elektřiny v Evropské unii byl loni s jedenácti procenty poprvé vyšší než podíl uhelných elektráren, které vyprodukovaly necelou desetinu celkového energetického mixu. Ve zprávě to uvedl výzkumný institut Ember. Loni dále klesal celkový podíl energie z fosilních zdrojů, naopak ty obnovitelné dosáhly dosud nejvyššího podílu 47 procent na celkové výrobě.
před 10 mminutami

Paliva dál zdražují. Benzin o padesátník, nafta o 65 haléřů

Pohonné hmoty dál zdražily o desítky haléřů, tempo růstu cen v uplynulém týdnu zrychlilo. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,74 koruny, před týdnem byl o 53 haléřů levnější. Nafta je dražší o 65 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 36,15 koruny, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Benzin byl naposledy dražší loni na začátku září, nafta loni v polovině srpna. Růst cen bude podle analytiků pokračovat i v příštích dnech.
07:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Podnikatelé od Trumpa očekávají náskok v AI, obchodní válku ne

Donald Trump opět úřaduje v Bílém domě a strhává na sebe pozornost celého světa. Ve středu pohrozil Rusku sankcemi, pokud se brzy nedomluví s Ukrajinou na příměří. Číně vyhrožuje cly, ekonomických dopadů se obává i Evropa. O možných dopadech Trumpova prezidentství na ekonomiku a náskoku USA v oblasti umělé inteligence hovořili v Událostech, komentářích podnikatelé Zbyněk Frolík, Dalibor Dědek a ředitel asociace obranného průmyslu Jiří Hynek.
před 3 hhodinami

Obce mohou kvůli malé vytíženosti přijít o výdejní boxy, někde zřizují vlastní

Úsobrno na Blanensku přijde o jediný výdejní box, který v obci je. Provozovatel ho zruší kvůli malé vytíženosti. Takových míst je v Česku několik. Řešením mohou být obecní doručovací schránky. Nově je zřizují hlavně menší obce, ve kterých boxy doručovacích firem zcela chybějí. Obecních boxů vzniklo už několik desítek, vyjdou na dvě stě tisíc korun a víc.
před 4 hhodinami

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 15 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 16 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
včera v 07:00

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
včera v 06:30
Načítání...