Nakladatelé vyjdou kvůli DPH do ulic

Praha - Čeští nakladatelé nejspíš v červnu vyjdou do ulic. Ani na dnešní schůzce s ministrem financí Miroslavem Kalouskem se totiž neshodli v pohledu na výši daně z přidané hodnoty na knihy. Podle šéfa svazu Vladimíra Pistoria knihkupců nakladatelů bude ale vyšší daň pro tuto oblast likvidační a svaz tak požaduje na knihy výjimku. To ale ministerstvo odmítá.

Návrh na zvýšení snížené sazby DPH na 14 procent od roku 2012 a následné sjednocení sazeb DPH na 17,5 procenta od roku 2013 schválila vláda už ve středu. Schůzka tak konala vlastně ex post. „Pan ministr naše argumenty vyslechl, považuje je za vážné,“ připustil Pistorius. Knihkupcům ale Kalousek prý také řekl, že i přes jejich závažné námitky je potřeba prosadit domluvené sjednocení sazby DPH. „S tím se nemůžeme smířit,“ dodal nakladatel.

Vláda argumentuje tím, že DPH musí růst, aby bylo na důchody. A smyslem jednotné daně je právě to, že v ní není místo pro výjimky. „Bylo by obtížné vysvětlovat našim voličům, proč mají být ve snížené sazbě brambory a nikoliv knihy. V okamžiku, kdy nebude žádná výjimka, jsem přesvědčen, že to je vysvětlitelné a obhajitelné,“ podotkl Kalousek.

„My jako politici máme tu nevýhodu, že je uzavřena nějaká koaliční dohoda, kterou musíme ctít a ta je velmi křehká,“ poznamenal šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík, který se dnešní schůzky s nakladateli rovněž účastnil. Pokud by podle něj byla nynější domluva stran zpochybněna kvůli knihám, začne se diskutovat i o nižší dani například o potřebě nižšího zdanění léků či vstupenek do divadel. „Celé by se to rozsypalo,“ myslí si poslanec.

Státní podpora knihoven nepomůže

Gazdík se ale zmínil i o jiných možnostech jak knižnímu trhu pomoci, například o vyšší podpoře veřejných knihoven a o ministerstvem kultury garantovaném nákupu nových knih pro ně.

Podle Pistoria to ale není cesta. Masivní podpora knihoven by totiž prý vedla k rozpadu systému knihkupectví, i kdyby svými rozměry zachránila nakladatele. „Nelze jít ani cestou podpory dobrých knih dotacemi, protože by tady zase vznikla instituce dobrých a špatných knih, o kterých by rozhodoval stát, tedy zase korupční prostředí,“ myslí si Pistorius.

Nižší DPH i pro špatnou literaturu je podle něj cenou za šíři knižní produkce. „Myslím si, že i četba braku rozvíjí u dětí a mladých lidí určité návyky a pěstuje gramotnost,“ podotkl nakladatel.

Gazdík dnes upozornil na možnost využít připravovaného zákona o veřejné prospěšnosti, jehož věcný záměr už projednala legislativní rada vlády. Nakladatelství investující celý zisk do produkce náročné literatury či učebnic by měla snazší možnost dosáhnout například na granty či dotace. Šlo by o model podobný tomu, jak nyní fungují nevládní neziskové organizace. Podle Pistoria ale ani takové nápady nepomohou. „Musíte mít nějaký výdělek, aby mohl být zdaněný,“ poznamenal Pistorius.

Naposledy protestovali proti zdražování knih vydavatelé a spisovatelé 5. května v Praze. Varovali, že především odborné knihy a učebnice čeká po zdražení pomalá, ale jistá smrt. Pod výzvou na obranu knih už přitom mají skoro 156 tisíc podpisů.

Svět knihy
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Podnikatelé od Trumpa očekávají náskok v AI, obchodní válku ne

Donald Trump opět úřaduje v Bílém domě a strhává na sebe pozornost celého světa. Ve středu pohrozil Rusku sankcemi, pokud se brzy nedomluví s Ukrajinou na příměří. Číně vyhrožuje cly, ekonomických dopadů se obává i Evropa. O možných dopadech Trumpova prezidentství na ekonomiku a náskoku USA v oblasti umělé inteligence hovořili v Událostech, komentářích podnikatelé Zbyněk Frolík, Dalibor Dědek a ředitel asociace obranného průmyslu Jiří Hynek.
před 2 hhodinami

Paliva dál zdražují. Benzin o padesátník, nafta o 65 haléřů

Pohonné hmoty dál zdražily o desítky haléřů, tempo růstu cen v uplynulém týdnu zrychlilo. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,74 koruny, před týdnem byl o 53 haléřů levnější. Nafta je dražší o 65 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 36,15 koruny, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Benzin byl naposledy dražší loni na začátku září, nafta loni v polovině srpna.
před 2 hhodinami

Obce mohou kvůli malé vytíženosti přijít o výdejní boxy, někde zřizují vlastní

Úsobrno na Blanensku přijde o jediný výdejní box, který v obci je. Provozovatel ho zruší kvůli malé vytíženosti. Takových míst je v Česku několik. Řešením mohou být obecní doručovací schránky. Nově je zřizují hlavně menší obce, ve kterých boxy doručovacích firem zcela chybějí. Obecních boxů vzniklo už několik desítek, vyjdou na dvě stě tisíc korun a víc.
před 2 hhodinami

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 13 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 14 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
včera v 07:00

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
včera v 06:30

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
včera v 06:15
Načítání...