Na modernizaci Prunéřova může stát přijít až o desítky miliard

Praha – Energetický gigant ČEZ může kvůli nedostatku uhlí pro elektrárnu Prunéřov II přijít v budoucnu o miliardy korun. Alespoň to tvrdí Nadační fond proti korupci miliardáře Karla Janečka, jehož stanovisko prezentoval na tiskové konferenci člen správní rady protikorupčního fondu Karel Randák. ČEZ již v pondělí spekulace o zmařené investici odmítl. Modernizace Prunéřova má stát kolem 25 miliard korun. Hlavní část zakázky získaly firmy Škoda Power a Vítkovice.

ČEZ plánuje v elektrárně Prunéřov II modernizovat tři bloky. Výrobu elektřiny chce zajistit uhlím z Dolu Nástup Tušimice. Protikorupční fond s odvoláním na úřední dokumentaci tvrdí, že důl má uhlí jen do roku 2032, zatímco pro návratnost investice do Prunéřova bude nutné dodávat uhlí až do období 2039–2044  

Karel Randák, člen správní rady protikorupčního fondu  

„Ať už ČEZ udělá cokoli, stát přijde o peníze v řádu miliard, možná desítek miliard korun.“ 

Ekologický právní servis navrhuje zhotovení nezávislé analýzy, která by rozebrala zásoby uhlí a potřeby modernizované elektrárny. Pokud se ukáže, že uhlí pro elektrárnu dostatek není, měl by stát jako většinový vlastník ČEZu projekt modernizace zastavit, tvrdí ekologičtí právníci. Příští týden na valné hromadě ČEZ proto Ekologický právní servis navrhne provedení revize stavu zásob v Dolech Nástup Tušimice.

Karel Randák, člen správní rady protikorupčního fondu 

„My jsme nepřišli na to, že dojde uhlí, ale vycházeli jsme z celé řady dokumentů. Otevřeli jsme to proto, že 26. června je valná hromada ČEZu, kde se o tomto bude hovořit. Dále není zcela rozhodnuto, zda se bude elektrárna modernizovat.“

Zástupci ČEZu ale tvrzení ekologů, že elektrárny mohou čelit nedostatku uhlí, odmítají. „Okamžik, kdy budou zásoby uhlí v dolech vytěženy, nastane v závislosti na intenzitě těžby, tedy na velikosti poptávky po uhlí. Vzhledem k tomu, že součástí strategie ČEZu je výrazně nižší roční využití zdrojů a také odstavování dožívajících uhelných zdrojů, pak se proces vytěžování uhlí podstatně zpomalí,“ uvedl v pondělí mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

Protikorupční fond dnes také zveřejnil nahrávku, která zachycuje nátlak lobbisty Miloslava Kožnara na blíže neurčeného člověka ze státní správy, který na nesrovnalosti kolem Prunéřova a Severočeských dolů upozorňoval. Kožnar na nahrávce vyjadřuje obavu, že akcie ČEZu ztratí v případě zveřejnění informací hodnotu. Otevřeně také říká, že „tuto zemi neřídí premiér, ale ČEZ“.

Randák: Těženo bylo více uhlí, než bylo povoleno

Karel Randák ve studiu ČT24 řekl, že nátlak byl vyvíjen i na báňskou inženýrku Věru Ježkovou. Nadační fond má podle Randáka k dispozici i emailovou korespondenci mezi Ježkovou a ředitel strategie a komunikace Severočeských dolů Vladimírem Budinským. Tam je prý jasně řečeno, že bylo těženo z dolu Nástup Tušimice. Budínský prý v korespondenci říká: „Pojďme se tedy domluvit, abychom mohli pravdu prezentovat tak, aby byla prezentovatelná před úředníky, Greenpeace i před médii.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
25. 4. 2025

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
25. 4. 2025

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
24. 4. 2025

Rozumím důvodům, proč Trump činí dané kroky, ale ne způsobu, říká Dlouhý

Nevytýkejme Donaldu Trumpovi, že on svoji představu projektuje do obchodní politiky. To my jsme v uplynulých letech dělali také. To, že to podle mého osobního názoru dělá špatně, je věc druhá, uvedl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou prezident Asociace evropských obchodních a průmyslových komor Vladimír Dlouhý. Dodal, že Evropa si za poslední roky také projektovala své představy například o tom, jak musí obchod respektovat lidská práva či klima. Podotkl, že má určité pochopení a rozumí důvodům, proč Trump činí dané kroky týkající se například cel a vzájemného obchodu, ale nerozumí způsobu. „Nástroje, které používá, jsou špatné pro nás, ale obávám se, že dlouhodobě a střednědobě nebudou dobré ani pro Spojené státy,“ dodal.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Antimonopolní úřad definitivně zamítl rozklad EDF proti tendru na Dukovany

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zamítl rozklad francouzské společnosti EDF proti průběhu tendru na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech. Průběh soutěže a výběr korejské firmy KHNP byly podle úřadu v pořádku. Řízení o tendru tím končí. ČEZ tak už může s Korejci uzavřít finální smlouvy o výstavbě, podpis se očekává v příštích týdnech, informoval předseda ÚOHS Petr Mlsna. KHNP i ČEZ rozhodnutí uvítaly. EDF nechtěla rozhodnutí komentovat.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Německá vláda snížila odhad letošního růstu hospodářství, počítá se stagnací

Německá vláda znovu snížila odhad letošního růstu německého hospodářství. Nyní počítá s nulovým růstem, tedy se stagnací, oznámil dosluhující ministr hospodářství Robert Habeck. Hlavním důvodem je podle něj obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa. Na konci ledna německá vláda odhadovala letošní růst na 0,3 procenta, loni v říjnu ještě na 1,1 procenta. Pokud se výhled potvrdí, nezaznamenalo by Německo hospodářský růst tři roky po sobě.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Minimální mzda by mohla vzrůst o osmnáct set korun

Minimální mzda by mohla příští rok vzrůst o 1800 korun měsíčně na 22 600 hrubého. Podle nové prognózy ministerstva financí to spočítala ČT. Vláda loni schválila zákon, podle něhož má nejnižší možný výdělek do roku 2029 postupně vzrůst na 47 procent toho průměrného. ODS a TOP 09 to vnímají jako jeden z největších koaličních kompromisů, který musely udělat.
23. 4. 2025

Třinecké železárny posouvají plán na dekarbonizaci

Hutní podnik Třinecké železárny dokončí stavbu elektrické obloukové pece, která je klíčovým prvkem pro změnu v technologii výroby oceli, nejdříve v roce 2030 místo plánovaného roku 2028. Firma na její výstavbu nemá peníze a dotace, které by získala, nestačí. Jednat chce proto s českou vládou a s Evropskou unií o zajištění podpory. Třinecké železárny jsou posledním výrobcem oceli v tuzemsku.
23. 4. 2025Aktualizováno23. 4. 2025
Načítání...