Münich o „nešťastné generaci“: Absolventi berou často nekvalitní místa

Praha - V Evropě se hovoří o generaci nezaměstnaných. Práci totiž nemá téměř 6 milionů lidí pod 25 let. V Řecku nebo Španělsku pak každý druhý. Lídři EU nyní hledali recept na nezaměstnanost na dvoudenním summitu v Bruselu. Daniel Münich, ekonom institutu CERGE-EI, se přitom domnívá, že nějaké celounijní řešení (finanční injekce) nijak podstatně situaci nezmění, jelikož řada zemí má v první řadě problém se vzdělávacím systémem.

Nezaměstnanost v EU je problém, který ovšem netíží všechny země. V Řecku, Portugalsku nebo Španělsku je bez práce každý druhý mladý člověk, Německo na druhou stranu hlásí nejnižší nezaměstnanost za posledních dvacet let. Podle Münicha proto není celounijní řešení situace to pravé. „Výsledkem jednání v Bruselu bude spíš deklarace, že na tomto problému Evropě záleží, břímě ale ponesou na svých bedrech vlády,“ míní ekonom. 

Šéfové zemí EU se na podpoře zaměstnanosti dohodli už v dubnu. V letech 2014 až 2020 na ni chtějí dát 6 miliard eur. „Peníze nejsou všechno. Ta druhá polovina je, jakým způsobem to napravit. V řadě zemí nevědí, jak na to,“ prohlásil Münich. Nejdůležitější je podle něj vzdělávací systém, který se ale nedá jen tak rychle napravit. 

„Každá země má jinak regulovaný systém. Česko patří v nezaměstnanosti ke spodní třetině, ale máme nízkovzdělané lidi, třetina z nich je nezaměstnaných,“ konstatoval Münich. Upozornil zároveň na to, že krátkodobá nezaměstnanost není tak hrozná jako ta dlouhodobá.

„Musíme oddělovat ten dlouhodobý problém od dlouhodobé recese. To jsou nešťastné generace absolventů – firmy dál nenajímají a lidé berou místa, která nejsou kvalitní,“ upozornil ekonom. 

Rozhovor Ekonomiky ČT24: Ekonom Daniel Münich (zdroj: ČT24)

V Česku je bez práce zhruba 550 tisíc lidí. Podle Münicha na nějakou unijní podporu spoléhat nelze. „Budeme si muset vystačit sami. Politika zaměstnanosti má tady velké rezervy,“ řekl Münich. Nutné je podle něj nejdřív zmapovat situaci a upravit vzdělávací systém. Problémem je podle něj třeba úzká specializace středního vzdělávání.

Premiér v demisi Petr Nečas k možnému řešení nezaměstnanosti mladých:

„Především musíme vytvořit systém, kdy bude dobré prolínání mezi školní výcvikovou praxí na straně jedné a požadavky na trhu práce na straně druhé. Jednoznačně se také ukazuje, že v těch zemích, kde je nejvyšší nezaměstnanost mladých, tak je velmi rigidní trh práce s příliš mnoha ochranářskými opatřeními, která se obrací proti těm, kteří nově vstupují na trh práce.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Podnikatelé od Trumpa očekávají náskok v AI, obchodní válku ne

Donald Trump opět úřaduje v Bílém domě a strhává na sebe pozornost celého světa. Ve středu pohrozil Rusku sankcemi, pokud se brzy nedomluví s Ukrajinou na příměří. Číně vyhrožuje cly, ekonomických dopadů se obává i Evropa. O možných dopadech Trumpova prezidentství na ekonomiku a náskoku USA v oblasti umělé inteligence hovořili v Událostech, komentářích podnikatelé Zbyněk Frolík, Dalibor Dědek a ředitel asociace obranného průmyslu Jiří Hynek.
před 2 hhodinami

Paliva dál zdražují. Benzin o padesátník, nafta o 65 haléřů

Pohonné hmoty dál zdražily o desítky haléřů, tempo růstu cen v uplynulém týdnu zrychlilo. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,74 koruny, před týdnem byl o 53 haléřů levnější. Nafta je dražší o 65 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 36,15 koruny, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Benzin byl naposledy dražší loni na začátku září, nafta loni v polovině srpna.
před 2 hhodinami

Obce mohou kvůli malé vytíženosti přijít o výdejní boxy, někde zřizují vlastní

Úsobrno na Blanensku přijde o jediný výdejní box, který v obci je. Provozovatel ho zruší kvůli malé vytíženosti. Takových míst je v Česku několik. Řešením mohou být obecní doručovací schránky. Nově je zřizují hlavně menší obce, ve kterých boxy doručovacích firem zcela chybějí. Obecních boxů vzniklo už několik desítek, vyjdou na dvě stě tisíc korun a víc.
před 2 hhodinami

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 13 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 14 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
včera v 07:00

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
včera v 06:30

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
včera v 06:15
Načítání...