Kupujete ojetinu? Teď je nejlepší čas, levnější už nebudou, tvrdí prodejci

Praha – V průměru o celou pětinu klesly za posledních 12 měsíců ceny ojetých aut. Výjimkou přitom nejsou ani autobazary, které zlevňovaly o víc než 30 procent. Vyplývá to z průzkumu společnosti GE Money Auto. S dalším poklesem cen už ale letos prodejci ojetin nepočítají. Podle odborníků nicméně nelze čekat ani výrazné zdražování.

Ceny ojetin tlačí dolů výhodné nabídky nových automobilů. Nejlevnější kompaktní automobil se dnes dá pořídit za cenu těsně pod 200 tisíc korun, není se tak čemu divit, že zhruba tři čtvrtiny lidí v současnosti nakupují ojetá auta v ceně do 150 tisíc korun.

„Zkušenosti našich partnerů potvrzují, že se vlivem hospodářské krize změnilo také nákupní chování zájemců o ojeté automobily. Lidé dnes při nákupu ojetého vozu daleko více porovnávají ceny a častěji než dříve také s prodejci o finální ceně vozu smlouvají,“ uvedl generální ředitel GE Money Auto Milan Beutl.

Různé druhy slev a zvýhodněné nabídky považují nyní kupující za samozřejmost, a proto je od prodejců aut očekávají automaticky. „V současné době dosahují ceny ojetin svého minima a budou v nejbližší době stagnovat. Mírné oživení poptávky se však bude postupně promítat do pozvolného růstu cen. Zájemci o koupi ojetého vozu by tak měli využít současných výhodných podmínek,“ doplnil Beutl.

Lidé hledají na internetu a do bazaru chodí najisto

Většina zájemců o koupi ojetého vozu vybírá nejprve prostřednictvím internetových stránek prodejců, kde je možnost srovnat veškeré požadované parametry. Před cestou k prodejci aut mají vytipováno jedno až dvě auta, která si chtějí na místě vyzkoušet.

Odborníci doporučují nakupovat automobily vybavené klimatizací, ABS a alespoň dvěma airbagy. „Vozy, které nemají toto vybavení se čím dál tím hůř prodávají. Když budeme předpokládat, že si člověk nechá automobil dva nebo tři roky, tak potom by se ho velice těžko zbavoval, pokud nebude mít tyto základní prvky výbavy,“ vysvětlil automobilový publicista Milan Jirouš.

Většina zákazníků podle průzkzmů upřednostňuje možnost splatit část ceny auta z vlastních úspor a na zbytek si půjčit od bank či formou leasingu. O těchto způsobech financování uvažuje téměř 70 procent zájemců o pořízení auta.

Ještě výhodněji než v Česku vyjde pořízení ojetiny u našich západních sousedů. Zatímco na domácích silnicích můžou starší auta jezdit bez omezení, v Německu mají řidiči aut, která splňují jen základní emisní limity problém. Například zákaz vjezdu do centra některých měst. Němci se tak starších vozů ve velkém zbavují.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Solární elektrárny v EU loni poprvé vyrobily víc energie než ty uhelné

Podíl solární energie na výrobě elektřiny v Evropské unii byl loni s jedenácti procenty poprvé vyšší než podíl uhelných elektráren, které vyprodukovaly necelou desetinu celkového energetického mixu. Ve zprávě to uvedl výzkumný institut Ember. Loni dále klesal celkový podíl energie z fosilních zdrojů, naopak ty obnovitelné dosáhly dosud nejvyššího podílu 47 procent na celkové výrobě.
před 29 mminutami

Paliva dál zdražují. Benzin o padesátník, nafta o 65 haléřů

Pohonné hmoty dál zdražily o desítky haléřů, tempo růstu cen v uplynulém týdnu zrychlilo. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,74 koruny, před týdnem byl o 53 haléřů levnější. Nafta je dražší o 65 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 36,15 koruny, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Benzin byl naposledy dražší loni na začátku září, nafta loni v polovině srpna. Růst cen bude podle analytiků pokračovat i v příštích dnech.
07:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Podnikatelé od Trumpa očekávají náskok v AI, obchodní válku ne

Donald Trump opět úřaduje v Bílém domě a strhává na sebe pozornost celého světa. Ve středu pohrozil Rusku sankcemi, pokud se brzy nedomluví s Ukrajinou na příměří. Číně vyhrožuje cly, ekonomických dopadů se obává i Evropa. O možných dopadech Trumpova prezidentství na ekonomiku a náskoku USA v oblasti umělé inteligence hovořili v Událostech, komentářích podnikatelé Zbyněk Frolík, Dalibor Dědek a ředitel asociace obranného průmyslu Jiří Hynek.
před 4 hhodinami

Obce mohou kvůli malé vytíženosti přijít o výdejní boxy, někde zřizují vlastní

Úsobrno na Blanensku přijde o jediný výdejní box, který v obci je. Provozovatel ho zruší kvůli malé vytíženosti. Takových míst je v Česku několik. Řešením mohou být obecní doručovací schránky. Nově je zřizují hlavně menší obce, ve kterých boxy doručovacích firem zcela chybějí. Obecních boxů vzniklo už několik desítek, vyjdou na dvě stě tisíc korun a víc.
před 4 hhodinami

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 15 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 16 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
včera v 07:00

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
včera v 06:30
Načítání...