Kde stavět dálnice? Stát si nechá poradit od soukromníků

Praha – Kde stavět nové dálnice by měla státu poradit soukromá firma. Ministerstvo dopravy vypsalo tendr na vypracování tzv. Dopravní sektorové strategie pro léta 2014 až 2020. Strategii požaduje Brusel, aby v těchto letech umožnil Česku čerpat peníze z evropských fondů. Po propouštění vynuceném úspornými opatřeními už ale ministerstvo dopravy nemá dostatek vlastních zaměstnanců, kteří by mohli strategii vypracovat.

Klíčový dokument, který si chce ministerstvo nechat zpracovat od soukromníků, bude zahrnovat mimo jiné scénáře budoucího vývoje na poli dopravy. Určí, jaké stavby dálnic mostů nebo tratí se budou financovat z evropských peněz. Dosud přitom při tvorbě podobně zásadních dokumentů platilo, že soukromé firmy vypracují maximálně dílčí analýzy, nikdy ale celou strategii. Kvůli tomu, že to teď bude jinak, se už na ministerstvo snesla vlna kritiky.

Strategie nebude respektovat veřejné zájmy, obávají se odborníci

David Ondráčka, ředitel Transparency International ČR:

„Z úředníků se dělají ti, kteří pouze razítkují. Strategické věci se převádějí na soukromníky, ale ti je nikdy nedělají tak dobře ve veřejném zájmu jako státní úředníci.“

„Garantem nemůže být firma, ale musí jím být stát,“ míní prorektor ČVUT Petr Moos. Vlivu soukromého sektoru se obává i Transparency Inernational. „Já to považuji za obrovský problém. Soukromá firma to nikdy nemůže zvládnout. A výsledek bude takový, že ta strategie prostě nebude tažena veřejným zájmem, ale nějakým soukromým,“ podtrhl ředitel Transparency International ČR David Ondráčka.

Ministerstvo se ale brání. Kvůli úsporám nemá dostatek personálu na to, aby mohlo nechat novou strategii vypracovat vlastními lidmi. „My jsme na jednu stranu tlačeni do propouštění úředníků. Na druhé pokaždé slyšíme, proč si to neděláme sami. Není v kapacitních možnostech ministerstva dopravy takovýto dokument připravit. Máme už lidi vytížené dopravní superkoncepcí, tvorbou dopravní politiky a dalších strategických českých dokumentů,“ uvedl mluvčí ministerstva Jakub Ptačinský.

Terčem kritiky také cena

Odborníkům ale nevadí jen to, že si ministerstvo strategii nevypracuje samo, tvrdí také, že za ni úřad zbytečně přeplatí. Vyjde totiž na 25 milionů korun. „Objem prostředků, který je alokován na tento tendr, se mi zdá poněkud veliký,“ prohlásil Moos. Ministerstvo nicméně tvrdí, že vzhledem k objemu dotací, které bude moci díky klíčovému dokumentu Česká republika čerpat z Evropské unie, není 25 milionů nijak přemrštěná suma. „Myslíme, že to je odpovídající částka,“ konstatoval Ptačinský.

Která firma nakonec celou zakázku vyhraje, a bude tak státu moci radit s tím, které dálnice postavit, bude jasné 17. května.

Výstavba silnice
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
před 1 hhodinou

USA uvalí na zboží z EU třicetiprocentní clo, oznámil Trump

Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy od 1. srpna uvalí na zboží z Evropské unie plošná cla ve výši třicet procent, uvedla agentura Reuters. Vyplývá to z dopisu, který šéf Bílého domu adresoval předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové a zveřejnil ho na své sociální síti Truth Social.
14:48Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
15:38Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Nejde o ekonomické cíle, míní o amerických clech Rusnok. Je to chaos, říká Hnát

Z některých příkladů je vidět, že nejde o obchod ani o americký schodek, řekl v pořadu 90’ ČT24 bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok v souvislosti s některými oznámenými cly ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. S tím souhlasil i prorektor VŠE v Praze Pavel Hnát, který zmínil, že současný chaos ukazuje na to, že ve věci žádné ekonomické propočty nejsou. Člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Petr Zahradník pak zmínil, že silnou kartou Evropy je zpracovatelský průmysl.
včera v 21:49

Kanada bude čelit clu ve výši 35 procent, EU brzy dostane dopis, oznámil Trump

Kanada bude od 1. srpna čelit clu ve výši 35 procent na dovoz zboží do Spojených států, sdělil v noci na pátek americký prezident Donald Trump. Podle tiskových agentur se tak vyjádřil v dopise kanadskému premiérovi Marku Carneymu, který chce do uvedeného data s Washingtonem ještě jednat. Zbývajícím obchodním partnerům, kteří dosud podobný dopis neobdrželi nebo nedosáhli rámcových dohod, budou USA účtovat plošnou celní sazbu ve výši patnáct nebo dvacet procent, řekl šéf Bílého domu stanici NBC News. Evropská unie podle něj dopis dostane brzy.
včeraAktualizovánovčera v 21:16

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
včera v 17:39

Ekonomy znepokojuje situace na realitním trhu

Červnová inflace zrychlila v meziročním srovnání téměř ke třem procentům z květnových 2,4 procenta. To je nejvyšší hodnota od loňského prosince. Ekonomka a bývalá zástupkyně České republiky ve Světové bance Jana Matesová se obává situace na realitním trhu, ekonom Jan Švejnar zase v případě zvyšování cen volá po navýšení dovozu. Řekli to v 90' ČT24 moderované Jakubem Musilem.
včera v 13:25

Bitcoin pokračuje v růstu na další rekordy, překonal hranici 118 tisíc dolarů

Cena bitcoinu v pátek pokračuje v prudkém růstu. Kolem 8:30 SELČ se vyšplhala na další rekord, za posledních 24 hodin posílila zhruba o sedm procent a dostala se nad 118 tisíc dolarů (2,49 milionu korun), vyplývá z údajů kryptoměnové burzy CoinDesk. Výrazně zpevňují i další kryptoměny.
včeraAktualizovánovčera v 11:51
Načítání...