Kalousek: Vyšší nezaměstnanost způsobil i Ústavní soud

Praha – Českou republiku zasáhla rekordní nezaměstnanost, za čímž podle ministra financí Miroslava Kalouska stojí také rozhodnutí Ústavního soudu. Ten totiž zakázal úřadům práce, aby vyřadily ze své evidence člověka, který odmítne veřejnou službu. Lidé, kteří předtím pracovali tzv. "načerno" a podporu nepobírali, aby se veřejně prospěšným pracím vyhnuli, se k ní poté přihlásili a dále pracovali bez pracovní smlouvy, vysvětlil Kalousek v Otázkách Václava Moravce.

Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů  (ČMKOS) Jaroslava Zavadila jsou však čísla popisující vývoj nezaměstnanosti hrozivá a vyzývá vládu, aby s tím něco udělala. Odbory proto požadují investici ve výši až šesti miliard korun, aby tak stát bojoval s rekordním počtem lidí bez práce. 

Kabinet přitom nabídl šestinu, tedy miliardu z evropských zdrojů. Ministr financí Miroslav Kalousek navíc zdůraznil, že vláda nebude uměle stimulovat zaměstnanost na úkor zvýšení dluhu. Práci teď marně hledá téměř 600 tisíc lidí, což je nejvíce od vzniku samostatné České republiky. 

Počet lidí bez práce roste i napříč Evropou

Za vysokou lednovou nezaměstnaností podle Kalouska stojí souhrn tří faktorů. Tím prvním jsou externí vlivy, kdy nezaměstnanost stoupá po celé Evropě. Navíc v regionu, tedy v Polsku a na Slovensku, je počet lidí bez práce ještě vyšší. Do toho vstupují sezonní vlivy, kdy v lednu a únoru chybí sezonní práce. 

Miroslav Kalousek

„Vláda nebude na úkor vyššího dluhu uměle stimulovat růst ekonomiky, respektive snižovat nezaměstnanost… Byli bychom tam, kde jsme byli, akorát bychom mezitím utratili miliardy.“

A konečně třetím faktorem jmenovaným Kalouskem je rozhodnutí Ústavního soudu, které mělo na růst nezaměstnanosti svůj účinek. Konec veřejně prospěšných prací měl podle něj za následek to, že se mnoho lidí přihlásilo k pobírání podpory. Zejména pak ti, kteří předtím pracovali načerno, a teď v tom pokračují a ještě pobírají podporu. 

Ústavní soud na konci listopadu odmítl některé body vládních zákonů. Podle něj například nesmí úřad práce vyřadit z evidence člověka, který odmítne veřejnou službu. Ta je totiž podle soudu v rozporu se zákazem nucené práce i některými základními právy. Dříve bývala veřejná služba určena jen pro lidi v hmotné nouzi, jimž umožňovala zvýšit si příspěvek na živobytí. Reforma poslala do veřejné služby i uchazeče o zaměstnání po dvou měsících v evidenci.

Práce
Zdroj: ČT24/ISIFA/CandyBox Images

Úřadům práce komplikuje práci i nedokonalý IT systém

Podle ministra financí jsou úřady práce navíc v současnosti, kdy má ministerstvo práce a sociálních věcí problémy s IT systémem, personálně poddimenzované. Chybí jim zhruba 300 až 500 lidí.

Odbory taky kritizují, že se minimální mzda nezvyšovala od roku 2007. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhlo na jednání tripartity její navýšení maximálně o šest set korun. „Jakákoliv částka, která bude nad 500 korun, je dobrá už jenom proto, aby se konečně s minimální mzdou něco udělalo,“ říká Zavadil.

„Jsem zásadní odpůrce toho, aby se zvyšovala minimální mzda,“ argumentuje naopak Kalousek. A úsporná opatření chce udržet i dál. Vyloučil také, že by na příští rok předložil vládě rozpočet, jehož deficit by přesáhl tři procenta. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Podnikatelé od Trumpa očekávají náskok v AI, obchodní válku ne

Donald Trump opět úřaduje v Bílém domě a strhává na sebe pozornost celého světa. Ve středu pohrozil Rusku sankcemi, pokud se brzy nedomluví s Ukrajinou na příměří. Číně vyhrožuje cly, ekonomických dopadů se obává i Evropa. O možných dopadech Trumpova prezidentství na ekonomiku a náskoku USA v oblasti umělé inteligence hovořili v Událostech, komentářích podnikatelé Zbyněk Frolík, Dalibor Dědek a ředitel asociace obranného průmyslu Jiří Hynek.
před 2 hhodinami

Paliva dál zdražují. Benzin o padesátník, nafta o 65 haléřů

Pohonné hmoty dál zdražily o desítky haléřů, tempo růstu cen v uplynulém týdnu zrychlilo. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,74 koruny, před týdnem byl o 53 haléřů levnější. Nafta je dražší o 65 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 36,15 koruny, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Benzin byl naposledy dražší loni na začátku září, nafta loni v polovině srpna.
před 2 hhodinami

Obce mohou kvůli malé vytíženosti přijít o výdejní boxy, někde zřizují vlastní

Úsobrno na Blanensku přijde o jediný výdejní box, který v obci je. Provozovatel ho zruší kvůli malé vytíženosti. Takových míst je v Česku několik. Řešením mohou být obecní doručovací schránky. Nově je zřizují hlavně menší obce, ve kterých boxy doručovacích firem zcela chybějí. Obecních boxů vzniklo už několik desítek, vyjdou na dvě stě tisíc korun a víc.
před 2 hhodinami

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 13 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 14 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
včera v 07:00

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
včera v 06:30

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
včera v 06:15
Načítání...