Kalousek chce uzavřít s ČSSD kompromis a finanční ústavu zmírnit

Praha - Český stát se bude moci i v příštích letech rychle zadlužovat. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) totiž chystá po tlaku levice výrazné změkčení finanční ústavy. Ta měla už v nejbližších letech vysoké schodky v rozpočtu zakázat. Pokud by finanční ústava začala platit v původním, přísném znění, musela by vláda už příští rok nejen znovu škrtat ve výdajích, ale politikům by hrozil výrazný pokles příjmů. Nakonec by se na přání opozice mělo povinně škrtat nejspíš až při dosažení hranice veřejného dluhu 50 procent HDP.

Poslancům a ministrům hrozilo kvůli špatnému hospodaření státu už příští rok snížení platů o deset tisíc měsíčně. Nakonec ale můžou zůstat v klidu. Finanční ústavu, která je měla trestat za rychlé zadlužování, ministr financí po tlaku levicové opozice citelně zmírní. 

  • Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD: „Požadujeme po vládě, aby realisticky zhodnotila stav veřejného dluhu, ke kterému výrazně přispěla a změnila parametry zákona.“ 
  • Miroslav Kalousek (TOP 09), ministr financí: „Já mám velkou vůli k ústupkům, koneckonců nic jiného mi nezbývá, protože ústavní většinu získáte jen díky ústupkům.“ 
  • Pavel Suchánek (ODS), šéf sněmovního rozpočtového výboru: „Protože máme zájem, aby ta ústava prošla, tak se budeme chtít dohodnout.“ 

Kromě snížení platů politiků počítal původní návrh finanční ústavy i se zmrazením platů státních zaměstnanců a zmrazením výdajů do zdravotnictví. A to už při dosažení veřejného dluhu ve výši 45 procent HDP. Nakonec se tato hranice pro povinné škrty zvýší na přání opozice minimálně na hranici 50 procent HDP. „Chápu, že ten pětiprocentní posun si sociální demokracie přeje… Pokud opravdu finanční ústavu chceme, tak tu dohodu najít musíme,“ dodal pro ČT Kalousek. Ten se tak podle slov bývalého šéfa poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury snaží naplnit programovou prioritu ODS, protože finannčí ústava prosazuje ODS a až poté se k této myšlence přidala TOP 09 a ostatní strany. I podle něj je posunutí hranice o pět procentních bodů nahoru přijatelný kompromis.

Politici tak budou moci český stát zadlužit o 200 miliard víc, než by jim dovoloval původní návrh finanční ústavy. Což je pro představu částka, která třeba hlavnímu městu vystačí na čtyři a půl roku. 

Jenže ani to nemusí být poslední ústupek vládní koalice. ČSSD, bez jejíchž hlasů v Senátu vláda svůj nejdůležitější ústavní zákon neprosadí, má i další požadavky. Přijmout ještě před finanční ústavou evropský rozpočtový pakt, neplatit mzdy členům Národní rozpočtové rady, která by měla nově na hospodaření státu dohlížet a povolit vyšší utrácení v případě poklesu ekonomiky. 

Výhrady k finanční ústavě ale mají i komunisté. Ti chtějí, aby z finanční ústavy vypadla hrozba zdravotnických škrtů. „ Myslím, že tímto se dostává finanční ústava do rozporu s ústavním právem občana na zdravotní péči,“ řekl ČT místopředseda komunistů Jiří Dolejš (KSČM). 

Mezitím ale zadlužení státu rychle roste. Zatímco ještě v roce 2002 připadal na každého Čecha veřejný dluh 39 tisíc, dnes už je to 168 tisíc korun. A z toho stát zaplatí za každého obyvatele Česka roční úrok 5 400 korun, které by si jinak mohli Češi nechat. Klíčové jednání o finanční ústavě mezi vládou a opozicí je naplánováno už na příští středu. 

A jak rychle veřejný dluh od konce devadesátých let roste?

  • Zatímco v roce 1998 byl 15 procent HDP, dnes už je to více než 45 procent. A podle aktuálních čísel ministerstva financí by měl v roce 2014 překročit 50 procent HDP. A s tím samozřejmě rostou úroky, které Česká republika za dluhy platí. 

A jak je to s finanční ústavou v Evropě? V určité podobě ji dnes mají také naši sousedé - Německo, Rakousko, Polsko a od loňského roku Slovensko. Většina těchto zemí patří v unii k těm méně zadluženým. Podobná opatření mají také ve Španělsku nebo Estonsku.

6 minut
Kalousek zmírní finanční ústavu
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 17 mminutami

ÚOHS: Ministerstvo zaplatí pokutu za pochybení v digitalizaci stavebního řízení

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) musí zaplatit pokutu 200 tisíc korun za to, že tři smlouvy na vytvoření národního geoportálu územního plánování zadalo v jednacím řízení bez uveřejnění, rozhodl pravomocně předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna. Resort nezákonně nevyčkal na dokončení správního řízení, v němž si neúspěšný uchazeč stěžoval na řízení zahájené v téže problematice formou soutěžního dialogu.
11:22Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Česko v prvním pololetí získalo z EU o 24 miliard víc, než odvedlo

Česko získalo letos za první pololetí ze zdrojů Evropské unie o 24 miliard korun víc, než odvedlo do unijního rozpočtu, informovalo ministerstvo financí. Kladnému saldu přispěly zejména příjmy ze strukturálních fondů a prostředky ze společné zemědělské politiky. Příjmy z Evropského plánu na podporu oživení NextGeneration EU (NGEU) byly nižší než v minulosti. Loni za první pololetí byla takzvaná čistá pozice Česka vůči EU 33,7 miliardy korun.
před 6 hhodinami

Návrh evropského rozpočtu vzbuzuje na české politické scéně otázky

Evropská komise představila návrh, jak vybrat a rozdělit peníze v rozpočtovém období mezi lety 2028 a 2034. Zásadní navýšení prostředků plánuje v oblasti obrany, dekarbonizace nebo digitalizace. Členské státy chtějí, aby se Brusel zapojil do posilování obrany nebo konkurenceschopnosti. Česká politická scéna reaguje různě. Někteří oslovení politici oceňují závazek posilovat obranyschopnost, další hovoří o nutnosti hledat úspory.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Musíme zůstat nekompromisní, říká o sankcích proti Rusku Lipavský

„Osmnáctý sankční balík potřebujeme. Je potřeba odblokovat slovenský postoj,“ komentoval vývoj kolem schvalování dalšího unijního balíku protiruských sankcí, které blokuje Bratislava, v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Zároveň podotkl, že věří tomu, že Evropská komise bude schopna domluvit se Spojenými státy výhodnou obchodní dohodu.
před 22 hhodinami

Čínské firmy pomáhají Rusku vyrábět útočné drony, ukazují dle Bloombergu dokumenty

Čínští dodavatelé hrají zásadní roli v ruské válce proti Ukrajině. Podle agentury Bloomberg to potvrzují interní zprávy jednoho z ruských dodavatelů dronů pro tamní armádu, jehož stroje plné čínských komponentů útočí na Ukrajinu. Dokumenty podle Bloombergu ukazují, jak se citlivé technologie dostávají z Číny do Ruska, i když vláda v Pekingu tvrdí, že je nedodává ani jedné straně, a jak dochází k obcházení sankcí.
včera v 16:57

Kupka a Kolovratník debatovali o budoucnosti vysokorychlostní železnice

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) diskutovali v pořadu Události, komentáře o budoucnosti vysokorychlostní železnice. Shodli se na jejím strategickém významu, lišili se však v pohledu na způsob financování. Kupka prosazuje větší ambice, zapojení soukromých investic a evropské podpory. Kolovratník naopak varoval před růstem státního dluhu.
včera v 13:52

Investory už nechávají Trumpovy hrozby cly chladnými

Americké i evropské akcie posilují. Děje se tak navzdory zprávám o clech pro EU a další státy, které přicházejí ze Spojených států. V dubnu, kdy začal prezident USA Donald Trump plošná cla zavádět, přitom trhy reagovaly prudkými ztrátami. Podle analytiků to vypadá, že si investoři na Trumpovy výroky zvykli a počítají s tím, že se jeho rozhodnutí ještě změní. Investiční bankéř Ondřej Jonáš míní, že současná situace může ovlivnit jednotlivé akcie vybraných firem – záleží ale na jejich velikosti, obratu i oboru, ve kterém se pohybují.
včera v 06:00
Načítání...