Jak investovat do podílových fondů?

Praha – Peníze se dají zhodnocovat mnoha různými způsoby. Ti méně odvážní je většinou nechávají ležet na účtu v bance, lidé, kteří se nebojí rizika, je investují třeba do akcií. Ale existuje i celá řada dalších možností, jak své úspory nechat vydělávat. Jednou z nich jsou například podílové fondy. Ne každý se už ale s tímto pojmem setkal, pojďme si tedy vysvětlit, co jsou zač a jaké jsou výhody a rizika investování do nich.

Každý podílový fond je jednoduše souborem majetku podílníků, o který se stará investiční společnost. Základním principem fungování fondů a zároveň jejich největší výhodou je možnost rozložení rizika. Nebylo by rozumné vsadit veškeré úspory na akcie jediné společnosti. Sestavení portfolia z více akcií ale vyžaduje znalosti, úsilí a čas. Většina drobných investorů proto raději volí fondy, kde se o jejich prostředky stará profesionální manažer.

Fond je nástrojem kolektivního investování, to znamená, že v něm svoje úspory shromažďuje mnoho klientů. Větší objem peněz jde diverzifikovat snadněji, než kdyby každý podílník investoval na vlastní pěst.

Základní druhy fondů

Nejkonzervativnější jsou fondy peněžního trhu, které investují hlavně do dluhopisů se splatností do jednoho roku. Díky tomu je možnost poklesu velmi malá, závratné ale nejsou ani výnosy. Jako dlouhodobější konzervativní investice jsou vhodné fondy dluhopisové. Ovšem naposledy řecká krize připomněla, že ani státní dluhopisy nejsou bezrizikové, je tedy nutné věnovat pozornost zaměření konkrétního fondu.

Pro odvážnější investory jsou určeny fondy akciové. Najdeme fondy zaměřené globálně, nebo naopak jen na určitou zemi nebo odvětví, nabídka je opravdu nepřeberná. Nesmíme zapomenout ani na fondy smíšené, které investují do různých kombinací akcií, dluhopisů a dalších aktiv. Kromě nich jsou na trhu fondy nemovitostní, zajištěné či komoditní.

Výhody a nevýhody investování do fondů

Nezanedbatelnou výhodou všech podílových fondů je fakt, že pokud v nich necháme peníze ležet déle než 6 měsíců, nemusíme pak výnosy danit. Zároveň jsou investované peníze v případě potřeby rychle dostupné.

Investor obvykle platí vstupní poplatek, nejnižší je u fondů peněžního trhu, u akciových fondů naproti tomu může dosáhnout až 5 procent. Kromě toho ještě správce fondu strhává poplatek za správu, opět v různé výši podle zaměření fondu. Správní poplatek je už započítán v ceně podílového listu, kterou klient vidí na výpisu.

Hlavní nevýhodou je samozřejmě riziko poklesu investice. Naproti tomu nehrozí riziko tunelování, i když se toho řada klientů, kteří si pamatují divoká 90. léta, dodnes bojí. Fondy jednak podléhají mnohem většímu dohledu, jednak je spravují vesměs renomované společnosti s dlouhou historií.

I kdyby přesto správce fondu pojal nekalé úmysly, peníze investorů hlídá ještě depozitář. To je banka, která vede účet fondu a kontroluje, jestli správce s penězi nakládá v souladu se zákonem a se statutem fondu. Rizikem není ani krach investiční společnosti. I v případě, že by nedokázala vydělat na poplatcích a zkrachovala, její fondy jednoduše převezme jiný správce. Majetek podílníků je totiž oddělený od majetku investiční společnosti.

Investování nejen pro milionáře

Od jakých částek lze do fondů investovat? To je otázka, která napadne každého začínajícího investora. Nejnižší vstupní investici má Investiční společnost České spořitelny, kam lze odkládat i stokorunu měsíčně. U ostatních správců je typická částka 500 nebo 1 000 korun při měsíční investici, při jednorázové investici pak řádově tisíce korun.

Výběr akcií ve fondu za klienta řeší manažer, ale co výběr fondů? Kolik a jakých podílů nakoupit? Tady nezbude než vyhledat odbornou radu. Řešením jsou ale i přednastavená portfolia. Například produkt Active Invest od společnosti Conseq umožňuje vkládat měsíčně částky od 2 000 korun do široce diverzifikovaného portfolia, kde se o výběr fondů opět stará správce. Podobnou službu nabízejí samozřejmě i konkurenční společnosti.

Ovšem kdo chce spořit, měl by se držet skutečně jen podílových fondů a programů pravidelného investování. Ukládat peníze lze sice i do investičního životního pojištění, tam ovšem klient nese mimo jiné dodatečné poplatky a hlavně jde o produkt určený především na zajišťování rizik.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
před 6 hhodinami

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
před 16 hhodinami

Vláda schválila připravovaný podpis dohody o Dukovanech s KHNP

Korejský ministr průmyslu, obchodu a energetiky An Tuk-kun věří, že Česko a Korea mohou překonat překážky, které vyvstaly při schvalování tendru na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny. Po slavnostním podpisu smluv o budoucí spolupráci jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Vláda zároveň schválila připravovaný podpis finální dohody s KHNP dopředu pro případ, až podpis kontraktu bude možný.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

ČNB snížila úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu

Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od začátku prosince 2021. Podle analytiků vývoj ekonomiky dával argumenty pro snížení sazby i pro její ponechání na 3,75 procenta. Guvernér ČNB Aleš Michl řekl, že prostor pro další snižování sazeb je omezený a tento krok je podmíněný tím, že v české ekonomice budou slábnout proinflační rizika.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Průmysl v březnu meziročně rostl lehce, stavebnictví výrazně

Stavební výroba v tuzemsku v březnu meziročně vzrostla o 12,1 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj k růstu zčásti přispělo teplejší počasí a nízká srovnávací základna. Meziročně v březnu reálně stoupla i průmyslová výroba – o 1,4 procenta, tedy podobně jako v únoru, kdy vzrostla o 1,5 procenta. V porovnání s loňským březnem vzrostly i zakázky v sektoru, uvedli statistici.
včera v 10:17

Evropská komise plánuje zákaz uzavírání nových smluv na ruský plyn

Evropská komise (EK) navrhne zákaz uzavírání nových smluv s dodavateli ruského plynu, stávající spotové smlouvy budou zastaveny do konce roku 2025. Oznámil to eurokomisař pro energetiku Dan Jörgensen, který ve Štrasburku představil plán, jak ukončit veškerý dovoz ruských fosilních paliv do Evropské unie (EU).
6. 5. 2025Aktualizováno6. 5. 2025

Soud rozhodl o pozdržení podpisu smlouvy o dostavbě Dukovan

Brněnský soud v úterý předběžným opatřením zablokoval středeční finální podpis smlouvy o stavbě jaderných bloků v Dukovanech. Učinil tak na návrh francouzské firmy EDF, která napadla rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Vláda rozhodnutí soudu bere na vědomí. Podle ministra průmyslu Lukáše Vlčka (STAN) však bude mít odklad ekonomické dopady. Ve hře je prý podání kasační stížnosti. Podle analytiků může škoda za zpoždění dosáhnout stovek milionů korun.
6. 5. 2025Aktualizováno6. 5. 2025

Inflace v dubnu zpomalila na 1,8 procenta, byla nejnižší za sedm let

Spotřebitelské ceny v Česku v dubnu meziročně stouply o 1,8 procenta. Inflace tak zpomalila z březnových 2,7 procenta. Nižší byla naposledy v březnu 2018. Meziměsíčně ceny klesly o 0,1 procenta, vyplývá z předběžného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ). Analytici předpokládali meziroční inflaci těsně nad dvěma procenty. Konečnou hodnotu zveřejní ČSÚ v úterý 13. května, v předchozích měsících pokaždé potvrdil svůj předběžný odhad.
6. 5. 2025Aktualizováno6. 5. 2025
Načítání...