Jak dlouho můžeme být na nemocenské?

Praha - Nemocenské dávky jsou běžnou součástí života skoro každého člověka. Zdánlivě je vše jednoduché a krystalicky průhledné, ale systém nemocenských dávek skrývá zákoutí, o kterých se příliš neví. Jak dlouho je například možné nemocenské dávky pobírat, pokud nemůžeme pracovat dlouhodobě? Co dělat, když podpůrčí doba skončí?

Na nemocenskou má nárok každý zaměstnanec. U osob samostatně výdělečně činných pak vzniká nárok na ni jen tehdy, pokud si živnostník platil nemocenské pojištění, a výše nemocenské se u něj vypočítá z průměru jím odváděných dávek za rozhodné období, tj. posledních 12 měsíců. Na nemocenskou tedy z logiky věci nemají nárok nezaměstnaní v případě, že onemocní.

Zaměstnanec může pobírat nemocenskou v době své pracovní neschopnosti po dobu 380 dnů. Po 180 dnech ovšem musí na lékařskou prohlídku. Zaměstnanec a zároveň starobní nebo plně invalidní důchodce může nemocenskou pobírat 70 dní. Jakmile podpůrčí doba skončí, může na Okresní správě sociálního zabezpečení požádat o její prodloužení. Správa může žádosti vyhovět, ale celková doba strávená na nemocenské v souhrnu nesmí překročit 2 roky, tj. u běžného zaměstnance 380 + 350 dní (celkem 730 dní).

Příklad:

Zaměstnanec onemocněl (byl uznán lékařem práce neschopným) 1. března 2010. Jeho podpůrčí doba vyprší 15. března 2011 (tj. za 380).

Ale pozor! Podpůrčí doba by se krátila o dobu, po kterou byl zaměstnanec nemocný v předešlých 380 dnech!

Pokud správa sociálního zabezpečení po uplynutí podpůrčí doby (380 dnech) odmítne prodloužit výplatu nemocenské, doporučuje se, aby zaměstnanec požádal o invalidní důchod. Žádost si musí podat sám (neděje se z moci úřední), a to k místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení, kde bude jejím lékařem vyšetřen. Je důležité, aby toto nebylo opomenuto, protože jinak by se mohlo stát, že takovýto člověk nebude pobírat ani invalidní důchod ani nemocenské dávky.

Na závěr se ještě vraťme k situacím, kdy je zaměstnanci odmítnuto vyplácení nemocenských dávek, přestože je v pracovní neschopnosti. Zákon stanovuje tyto možnosti, kdy na nemocenskou není nárok:

  • zaviněná účast na potyčce, ze které vznikl úraz
  • úraz způsobený následkem opilosti nebo následkem požití omamných látek
  • úraz způsobený spácháním úmyslného trestného činu, za který je horní sazba vyšší než jeden rok odnětí svobody (bez ohledu na konkrétní výši trestu dotyčného – čili dotyčný může dostat i trest nižší, důležité je však rozmezí konkrétního trestného činu v trestním zákoně)
  • prokázání úmyslu vylákat nemocenskou

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Pokud USA spustí zvýšená cla, EU musí zareagovat stejně, řekl Lipavský

V případě, že Spojené státy skutečně spustí od června zvýšená padesátiprocentní cla na dovoz z EU, musí Evropa kolektivně zareagovat stejným způsobem. Balíček odvetných cel má připravený, řekl v Otázkách Václava Moravce ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Do doby případného spuštění cel je podle něj nutné s USA jednat.
12:47Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Cesta tankeru s plynem z USA do Nizozemska byla poprvé pod taktovkou ČEZu

Energetická společnost ČEZ poprvé zajistila cestu tankeru se zkapalněným plynem z USA do terminálu v nizozemském Eemshavenu. Odtud komodita zamíří do Česka. Při dřívějších plavbách si ji firma převzala až v terminálu. Výhodou je to, že ČEZ má nyní nad lodí kontrolu a může ji operativně nasměrovat i do jiného evropského přístavu, případně jinam po světě. Česko má v Eemshavenu prostřednictvím ČEZu pronajatý prostor do roku 2027, od téhož roku pak má část kapacity pokrýt prostřednictvím terminálu v německém Stade. Polostátní ČEZ další terminály mapuje.
včera v 08:30

„Jednání nikam nevedou.“ Trump chce na EU od června clo padesát procent

Americký prezident Donald Trump doporučí, aby od 1. června platilo na dovoz z Evropské unie clo padesát procent. Napsal to na své sociální síti Truth Social. Podle něj se s EU jedná velmi obtížně, současná jednání nikam nevedou. Pokud budou produkty vyrobené či sestavené v USA, clo se na ně nebude vztahovat, dodal. Podle evropského komisaře Maroše Šefčoviče je EU připravena bránit své zájmy. Řekl, že obchod mezi EU a USA se musí řídit vzájemným respektem, nikoli hrozbami.
23. 5. 2025Aktualizováno23. 5. 2025

Europarlament schválil zvýšení cel na hnojiva a další produkty z Ruska a Běloruska

Europoslanci ve čtvrtek schválili zvýšení cel na hnojiva a některé zemědělské produkty importované z Ruska a Běloruska s cílem snížit závislost Evropské unie na těchto dovozech. Cla na některá dusíkatá hnojiva se během tří let zvýší z 6,5 procenta na částku odpovídající přibližně sto procentům, což je úroveň, která fakticky zastaví obchod, poznamenala agentura Reuters.
22. 5. 2025

Příjmy státu od ukrajinských uprchlíků stále rostou

V rámci pomoci Ukrajincům pokračuje růst příjmů a klesají výdaje, vyplývá z dat ministerstva práce a sociálních věcí. Uprchlíci z Ukrajiny, kteří v Česku pracují, zaplatili na odvodech 6,9 miliardy korun. Stát na jejich humanitární dávky, ubytování, zdravotní péči, vzdělávání a další podporu vydal 3,8 miliardy korun. Počet pracovníků se zvyšuje, příjemců dávek naopak ubývá, řekl šéf resortu práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
21. 5. 2025

KHNP podala kasační stížnost na soudní opatření k Dukovanům

Korejská společnost KHNP podala kasační stížnost na soudní opatření, které zablokovalo podpis finální dohody o stavbě jaderných bloků v Dukovanech. Chce se tím bránit vzniku škod, které mohou firmě vzniknout. Věc bude projednávána s ohledem na její povahu a význam prioritně, uvedla mluvčí Nejvyššího správního soudu (NSS) Sylva Dostálová. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který napadené rozhodnutí vydal, kasační stížnost podávat nebude.
21. 5. 2025Aktualizováno21. 5. 2025

EDU II podala kasační stížnost kvůli dostavbě Dukovan

Společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II) podala kasační stížnost proti soudnímu opatření, které zablokovalo podpis finální smlouvy o stavbě nových jaderných bloků. Soud podle ní nesprávně posoudil veřejný zájem na projektu. Případem se nyní bude zabývat Nejvyšší správní soud. Společnost KHNP, která loni v jaderném tendru uspěla, zatím podepsala se zástupci českých firem pouze smlouvy o budoucí spolupráci, kasační stížnost proti opatření chystá také.
19. 5. 2025Aktualizováno19. 5. 2025

Korejci podají kasační stížnost kvůli dostavbě Dukovan

Jihokorejská společnost KHNP v nejbližších dnech podá kasační stížnost proti rozhodnutí Krajského soudu v Brně, zjistila ČT. Soud vydal předběžné opatření, kterým zakázal podepsat smlouvu na dostavbu dvou jaderných bloků v Dukovanech. Současná situace může podle firmy způsobit značné škody českým národním zájmům i jí jako společnosti. Kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu již podala společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II), která má celý jaderný tendr na starosti.
19. 5. 2025Aktualizováno19. 5. 2025
Načítání...