Jak dlouho můžeme být na nemocenské?

Praha - Nemocenské dávky jsou běžnou součástí života skoro každého člověka. Zdánlivě je vše jednoduché a krystalicky průhledné, ale systém nemocenských dávek skrývá zákoutí, o kterých se příliš neví. Jak dlouho je například možné nemocenské dávky pobírat, pokud nemůžeme pracovat dlouhodobě? Co dělat, když podpůrčí doba skončí?

Na nemocenskou má nárok každý zaměstnanec. U osob samostatně výdělečně činných pak vzniká nárok na ni jen tehdy, pokud si živnostník platil nemocenské pojištění, a výše nemocenské se u něj vypočítá z průměru jím odváděných dávek za rozhodné období, tj. posledních 12 měsíců. Na nemocenskou tedy z logiky věci nemají nárok nezaměstnaní v případě, že onemocní.

Zaměstnanec může pobírat nemocenskou v době své pracovní neschopnosti po dobu 380 dnů. Po 180 dnech ovšem musí na lékařskou prohlídku. Zaměstnanec a zároveň starobní nebo plně invalidní důchodce může nemocenskou pobírat 70 dní. Jakmile podpůrčí doba skončí, může na Okresní správě sociálního zabezpečení požádat o její prodloužení. Správa může žádosti vyhovět, ale celková doba strávená na nemocenské v souhrnu nesmí překročit 2 roky, tj. u běžného zaměstnance 380 + 350 dní (celkem 730 dní).

Příklad:

Zaměstnanec onemocněl (byl uznán lékařem práce neschopným) 1. března 2010. Jeho podpůrčí doba vyprší 15. března 2011 (tj. za 380).

Ale pozor! Podpůrčí doba by se krátila o dobu, po kterou byl zaměstnanec nemocný v předešlých 380 dnech!

Pokud správa sociálního zabezpečení po uplynutí podpůrčí doby (380 dnech) odmítne prodloužit výplatu nemocenské, doporučuje se, aby zaměstnanec požádal o invalidní důchod. Žádost si musí podat sám (neděje se z moci úřední), a to k místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení, kde bude jejím lékařem vyšetřen. Je důležité, aby toto nebylo opomenuto, protože jinak by se mohlo stát, že takovýto člověk nebude pobírat ani invalidní důchod ani nemocenské dávky.

Na závěr se ještě vraťme k situacím, kdy je zaměstnanci odmítnuto vyplácení nemocenských dávek, přestože je v pracovní neschopnosti. Zákon stanovuje tyto možnosti, kdy na nemocenskou není nárok:

  • zaviněná účast na potyčce, ze které vznikl úraz
  • úraz způsobený následkem opilosti nebo následkem požití omamných látek
  • úraz způsobený spácháním úmyslného trestného činu, za který je horní sazba vyšší než jeden rok odnětí svobody (bez ohledu na konkrétní výši trestu dotyčného – čili dotyčný může dostat i trest nižší, důležité je však rozmezí konkrétního trestného činu v trestním zákoně)
  • prokázání úmyslu vylákat nemocenskou

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
12:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
před 8 hhodinami

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
před 18 hhodinami

Vláda schválila připravovaný podpis dohody o Dukovanech s KHNP

Korejský ministr průmyslu, obchodu a energetiky An Tuk-kun věří, že Česko a Korea mohou překonat překážky, které vyvstaly při schvalování tendru na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny. Po slavnostním podpisu smluv o budoucí spolupráci jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Vláda zároveň schválila připravovaný podpis finální dohody s KHNP dopředu pro případ, až podpis kontraktu bude možný.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

ČNB snížila úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu

Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od začátku prosince 2021. Podle analytiků vývoj ekonomiky dával argumenty pro snížení sazby i pro její ponechání na 3,75 procenta. Guvernér ČNB Aleš Michl řekl, že prostor pro další snižování sazeb je omezený a tento krok je podmíněný tím, že v české ekonomice budou slábnout proinflační rizika.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Průmysl v březnu meziročně rostl lehce, stavebnictví výrazně

Stavební výroba v tuzemsku v březnu meziročně vzrostla o 12,1 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj k růstu zčásti přispělo teplejší počasí a nízká srovnávací základna. Meziročně v březnu reálně stoupla i průmyslová výroba – o 1,4 procenta, tedy podobně jako v únoru, kdy vzrostla o 1,5 procenta. V porovnání s loňským březnem vzrostly i zakázky v sektoru, uvedli statistici.
včera v 10:17

Evropská komise plánuje zákaz uzavírání nových smluv na ruský plyn

Evropská komise (EK) navrhne zákaz uzavírání nových smluv s dodavateli ruského plynu, stávající spotové smlouvy budou zastaveny do konce roku 2025. Oznámil to eurokomisař pro energetiku Dan Jörgensen, který ve Štrasburku představil plán, jak ukončit veškerý dovoz ruských fosilních paliv do Evropské unie (EU).
6. 5. 2025Aktualizováno6. 5. 2025

Soud rozhodl o pozdržení podpisu smlouvy o dostavbě Dukovan

Brněnský soud v úterý předběžným opatřením zablokoval středeční finální podpis smlouvy o stavbě jaderných bloků v Dukovanech. Učinil tak na návrh francouzské firmy EDF, která napadla rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Vláda rozhodnutí soudu bere na vědomí. Podle ministra průmyslu Lukáše Vlčka (STAN) však bude mít odklad ekonomické dopady. Ve hře je prý podání kasační stížnosti. Podle analytiků může škoda za zpoždění dosáhnout stovek milionů korun.
6. 5. 2025Aktualizováno6. 5. 2025
Načítání...