Paříž - Francie bude zřejmě další zemí, která požádá o mezinárodní finanční pomoc. Myslí si to stále více ekonomů. Paříži totiž podle agentury Bloomberg nebo televize CNBC hrozí, že jí vtáhnou evropské dluhové problémy.
Francii teče do bot a volá po hlubší integraci
Stagnující ekonomika, nezaměstnanost těsně pod deseti procenty a veřejný dluh vyšší než ten španělský - to všechno by se druhé největší ekonomice eurozóny mohlo vymstít. „Přeci jen je důvěra investorů vůči Francii nižší než vůči Německu, i to může být problém,“ komentoval situaci Michal Brožka, analytik z Raiffeisenbank.
Francie si zatím půjčuje mnohem levněji než například Španělsko, případné šíření nákazy z bankovního sektoru ale zemi dělá starosti. Právě proto se Paříž přiklonila na stranu nejzadluženějších zemí a volá po hlubší integraci. „Musíme nastavit mechanismus na rekapitalizaci bank, který by jim dovolil vyrovnat se s obtížným prostředím,“ řekl francouzský ministr financí Pierre Moscovici.
Nicholas Spiro, konzultant, Spiro Sovereign Strategy:
„Myslím, že Francouzi prosazují tento směr z jednoduchého důvodu. Velmi dobře vědí, že jsou další na řadě - hned po Itálii.“
Itálie sice na rozdíl od Řecka, Irska, Portugalska a Španělska ještě o mezinárodní pomoc nepožádala, teď ale nejspíš bude zachraňovat třetí největší italskou banku Monte dei Paschi dvěma miliardami eur. Francie prý bude další na ráně. „Muselo by dojít k prudké nákaze, což můžeme reálně očekávat. Na druhou stranu si myslím, že není pravděpodobné, že Francie bude v dohledné době o pomoc žádat,“ dodal Brožka.
Důležité bude, jak rychle eurozóna dokáže řešit svoje problémy. Od slov k činům by politici mohli přejít už na konci týdne, kdy budou o budoucnosti eurozóny jednat na evropském summitu.