Draci by mohli zbavit svět závislosti na fosilních palivech

San Francisco - Energie z větru má hned několik plus, která ji řadí na první místo ve vývoji nových technologií: je relativně levná, obnovitelná a čistá. Jenže větrné elektrárny, které rostou jako houby po dešti na celém světě, mají také několik velkých minus. Když vítr fouká a listy vrtulí se otáčejí, jsou dost často poměrně hlučné. Když vítr nefouká, tak zase nevyrábí elektřinu. Odstranit nedostatky byl měl nový vynález malého týmu novátorů ze San Franciska. Ti chtějí energii z větru získávat pomocí draků.

Nový vynález je něčím mezi větroněm a klasickým drakem připoutaným lankem. Rozpětí křídel má 5,5 metru. Plachtí v širokých kruzích několik set metrů nad zemí. Výš, než kde se točí klasické větrné turbíny. Vítr tu fouká silněji a téměř neustále.

„Pohybujeme se asi v třech stech metrech nad zemí. Síla větru je tam zhruba dvojnásobná ve srovnání s výškou pár desítek metrů nad zemí. Umožňuje nám to vygenerovat víc elektřiny za stabilnějších podmínek a může to pracovat téměř neustále,“ říká o dračích elektrárnách ředitel společnosti Makani Power Corwin Hardham.

Větrná energie získaná pomocí draků (zdroj: ČT24)

Jeden drak zásobí elektřinou pět rodinných domů

Testy ukázaly, že takovéhle zařízení je schopné svým pohybem ve větru vygenerovat tolik elektřiny, že by stačila na pokrytí spotřeby pěti rodinných domů. Vývoj je ale stále na začátku. Autoři tohoto nápadu jsou pro něj zapálení a tvrdí, že si najde své příznivce. Ve srovnání s větrníky bude podle nich mnohem dostupnější a levnější než klasická turbína. Navíc je možné draka nainstalovat skoro kdekoli na zemi, kde alespoň trochu fouká vítr.

Joe Ben Bevirt, zakladatel společnosti Joby Energy

„Systémem, který má nižší náklady, se kterým můžete vyrobit víc energie a po celý rok, vám umožní mnohem lépe soutěžit s fosilními palivy, jako je uhlí nebo zemní plyn.“

Nevzdávají se ani vývojáři větrníků. Nedaleko městečka Altamont u kalifornského pobřeží je to pro ně doslova ráj. Větrné podmínky jsou ideální a vědí to nejen místní surfaři. Vzniká tady jedna z největších turbín na světě. Podle plánů by mohla zásobovat elektřinou až 100 domů. Vrtule by se měla otáčet ve větší výšce, než ty dosud používané. To by mělo její provoz zefektivnit a zlevnit.

Lepší návratnost investic je klíčová pro všechny druhy zelené energie. Podle obou týmů má vítr obrovský a pořád ještě nevyužitý potenciál. Spoutání tohoto živlu se prý rozhodně vyplatí, když se dostanete do té správné výšky. Potrvá ale ještě několik let, než životnost obou prototypů bude moci ověřit trh.

Draci by mohli získávat energii také z vody

Draci by se v budoucnosti mohli uplatnit nejen ve vzduchu, ale i pod vodou. Jejich využití na principu přílivových elektráren zkoumá švédsko-bristký tým vědců. Drak operuje zhruba sto metrů nad mořským dnem a jeho krouživý pohyb pohání speciální turbínu. Jeho pohyb bude podle prvních odhadů desetkrát rychlejší než pohyb přílivového nebo odlivového proudu u elektráren operujících na mořské hladině.

  • Klasické větrné elektrárny autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2363/236271.jpg
  • Dračí elektrárny by mohly získávat energii také z vody. zdroj: Minesto.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2363/236272.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Podnikatelé od Trumpa očekávají náskok v AI, obchodní válku ne

Donald Trump opět úřaduje v Bílém domě a strhává na sebe pozornost celého světa. Ve středu pohrozil Rusku sankcemi, pokud se brzy nedomluví s Ukrajinou na příměří. Číně vyhrožuje cly, ekonomických dopadů se obává i Evropa. O možných dopadech Trumpova prezidentství na ekonomiku a náskoku USA v oblasti umělé inteligence hovořili v Událostech, komentářích podnikatelé Zbyněk Frolík, Dalibor Dědek a ředitel asociace obranného průmyslu Jiří Hynek.
před 2 hhodinami

Paliva dál zdražují. Benzin o padesátník, nafta o 65 haléřů

Pohonné hmoty dál zdražily o desítky haléřů, tempo růstu cen v uplynulém týdnu zrychlilo. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,74 koruny, před týdnem byl o 53 haléřů levnější. Nafta je dražší o 65 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 36,15 koruny, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Benzin byl naposledy dražší loni na začátku září, nafta loni v polovině srpna.
před 2 hhodinami

Obce mohou kvůli malé vytíženosti přijít o výdejní boxy, někde zřizují vlastní

Úsobrno na Blanensku přijde o jediný výdejní box, který v obci je. Provozovatel ho zruší kvůli malé vytíženosti. Takových míst je v Česku několik. Řešením mohou být obecní doručovací schránky. Nově je zřizují hlavně menší obce, ve kterých boxy doručovacích firem zcela chybějí. Obecních boxů vzniklo už několik desítek, vyjdou na dvě stě tisíc korun a víc.
před 2 hhodinami

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 13 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 14 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
včera v 07:00

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
včera v 06:30

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
včera v 06:15
Načítání...