Daň z převodu nemovitosti – jak na ni?

Praha - Daň z převodu nemovitostí se platí v případech vzniku, zániku nebo změny vlastnického práva k nemovitosti. Tento převod je až na výjimky vždy úplatný. Na rozdíl od většiny jiných daní se nezdaňuje příjem, ale převod majetku. Kdo má ale povinnost daň zaplatit – prodávající, nebo kupující? A existují nějaké cestičky, jak se této nepříjemné, ale zákonem stanovené povinnosti vyhnout?

Předmětem daně, tedy tím, co se zdaňuje, je především úplatný převod nemovitosti. Mohou jím být ale také výměny nemovitostí nebo jejich převody z důvodu výkonu rozhodnutí podle zvláštních právních předpisů.

Kdo platí daň z převodu nemovitostí – poplatník daně

  1. Při prodeji nemovitosti prodávající, kupující se stává ručitelem
  2. Při výměně nemovitosti platí převodce i nabyvatel společně z toho převodu, z něhož je daň vyšší. Podíl obou je stejný.
  3. Při převodu z nebo do společného jmění manželů platí oba stejným dílem. V případě podílového vlastnictví platí oba podle velikosti svého podílu.
  4. Nabyvatel je poplatníkem daně v případě nabytí vlastnictví především exekucí, veřejnou dražbou, vyvlastněním nebo na základě výsledku insolvenčního řízení.

Z čeho se daň platí – základ daně

V nejčastějším případě je základem daně buď kupní cena, nebo cena odhadní (cena stanovená znaleckým posudkem). Vybere se vždy ta vyšší z nich. Při dražbách a aukcích je základem daně výlučně cena dosažená vydražením. Pouze cena odhadní se použije v případě nabytí nemovitosti vydržením nebo při pořízení nemovitosti prostřednictvím finančního leasingu a převodu vlastnictví za zůstatkovou cenu.

Základ daně se zaokrouhluje na celé stokoruny nahoru a daň na koruny nahoru. Sazba daně činí 3 procenta ze základu. Ukažme si malý příklad. V případě, že jsme nemovitost prodali za 1,2 milionu korun, musí z prodeje odvést daň 36 tisíc koruna. Pokud výpočtem dojdeme k tomu, že je výsledná daň nižší než 100 korun, neplatí se. Přiznání se ale podává.

Daňové přiznání a placení daně

Daňové přiznání podává poplatník na finančním úřadě, který je místně příslušný k dané nemovitosti. Nerozhoduje tedy místo bydliště. Kdo ve skutečnosti daň zaplatí, zda prodávající, či kupující, je v zásadě jedno. V praxi je možné se setkat se smluvním ujednáním, že daň zaplatí kupující. Nic to ovšem nemění na tom, že přiznání podává poplatník a na jeho rodné číslo nebo IČO je daň nutné zaplatit.

Daňové přiznání je nutné podat nejpozději do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, v němž byla nemovitost zapsána do katastru nemovitostí, bylo vydáno potvrzení o nabytí vlastnictví v dražbě, nabylo právní moci jiné rozhodnutí o nabytí vlastnictví nebo nabyla účinnosti smlouva o úplatném převodu nemovitosti, která není vedena v katastru nemovitostí.

Spolu s přiznáním je třeba doložit i ověřenou kopii smlouvy či jiné listiny, která dokládá vlastnictví k nemovitosti, a dále znalecký posudek o ceně, jde-li o úplatný nebo bezúplatný převod vlastnictví k nemovitosti. Daň z převodu nemovitostí je splatná ve stejné lhůtě jako daňové přiznání.

Daň z příjmů z prodeje nemovitosti

Od daně z příjmů jsou příjmy z prodeje nemovitostí osvobozeny v následujících případech:

  • příjmy z prodeje rodinného domu, bytu, spoluvlastnického podílu, pokud v něm měl prodávající bydliště nejméně po dobu 2 let před prodejem,
  • pokud prostředky získané prodejem použije na uspokojení bytových potřeb, lhůta může být kratší,
  • doba mezi nabytím a prodejem přesáhne dobu 5 let
  • v případě dědění se lhůta 5 let zkracuje o dobu, po kterou měl zůstavitel, který byl příbuzným v řadě přímé nebo manželem (manželkou), nemovitost ve vlastnictví.

Pozor je ale třeba dát na případy, kdy byla nemovitost zahrnuta do obchodního majetku. V tomto případě platí jiné podmínky časového testu.

Podatelna
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
12:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
před 8 hhodinami

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
před 17 hhodinami

Vláda schválila připravovaný podpis dohody o Dukovanech s KHNP

Korejský ministr průmyslu, obchodu a energetiky An Tuk-kun věří, že Česko a Korea mohou překonat překážky, které vyvstaly při schvalování tendru na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny. Po slavnostním podpisu smluv o budoucí spolupráci jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Vláda zároveň schválila připravovaný podpis finální dohody s KHNP dopředu pro případ, až podpis kontraktu bude možný.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

ČNB snížila úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu

Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od začátku prosince 2021. Podle analytiků vývoj ekonomiky dával argumenty pro snížení sazby i pro její ponechání na 3,75 procenta. Guvernér ČNB Aleš Michl řekl, že prostor pro další snižování sazeb je omezený a tento krok je podmíněný tím, že v české ekonomice budou slábnout proinflační rizika.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Průmysl v březnu meziročně rostl lehce, stavebnictví výrazně

Stavební výroba v tuzemsku v březnu meziročně vzrostla o 12,1 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj k růstu zčásti přispělo teplejší počasí a nízká srovnávací základna. Meziročně v březnu reálně stoupla i průmyslová výroba – o 1,4 procenta, tedy podobně jako v únoru, kdy vzrostla o 1,5 procenta. V porovnání s loňským březnem vzrostly i zakázky v sektoru, uvedli statistici.
včera v 10:17

Evropská komise plánuje zákaz uzavírání nových smluv na ruský plyn

Evropská komise (EK) navrhne zákaz uzavírání nových smluv s dodavateli ruského plynu, stávající spotové smlouvy budou zastaveny do konce roku 2025. Oznámil to eurokomisař pro energetiku Dan Jörgensen, který ve Štrasburku představil plán, jak ukončit veškerý dovoz ruských fosilních paliv do Evropské unie (EU).
6. 5. 2025Aktualizováno6. 5. 2025

Soud rozhodl o pozdržení podpisu smlouvy o dostavbě Dukovan

Brněnský soud v úterý předběžným opatřením zablokoval středeční finální podpis smlouvy o stavbě jaderných bloků v Dukovanech. Učinil tak na návrh francouzské firmy EDF, která napadla rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Vláda rozhodnutí soudu bere na vědomí. Podle ministra průmyslu Lukáše Vlčka (STAN) však bude mít odklad ekonomické dopady. Ve hře je prý podání kasační stížnosti. Podle analytiků může škoda za zpoždění dosáhnout stovek milionů korun.
6. 5. 2025Aktualizováno6. 5. 2025
Načítání...