Chystá se největší uhelná akvizice v historii

Camberra – Na trhu s uhlím se chystá největší akvizice v historii. Zájem je o australského těžaře New Hope. Ten by mohl být novou nadějí pro Japonsko postižené zemětřesením i Čínu, která prahne po energii. Zájemci by podle odhadů mohli zaplatit až 5 miliard 600 milionů amerických dolarů.

Důvodů k akvizici je dle investorů víc, především nezadluženost firmy a přebytky hotovosti . Výhodou je i strategická pozice – přístav. Čína, která ještě donedávna suroviny vyvážela, je teď kvůli ekonomickému boomu dováží a podobně je na tom i Indie. Mluví se i o zásobování Japonska. To po nedávném zemětřesení zcela odmítá energii z jádra. Třetinu elektřiny tak musí získat z jiných zdrojů.

Co stojí za zájmem investorů

„Společnosti se poohlížejí po New Hope, protože chtějí vytvořit a kontrolovat zásoby, aby mohly vyvážet do země, která v budoucnu zaujme místo Spojených států, tedy do Číny,“ říká Bill O'Grady, hlavní stratég společnosti Confluence Investment Management in St. Louis.

„Firma těží energetické uhlí a to má aktuálně mnohem příznivější vyhlídky než koksovatelné uhlí, které se dodává ocelárnám,“ tvrdí analytik Komerční banky Josef Němý.

Kdo jsou potenciální zájemci

Dle Josefa Němého by mohly mít o australského těžaře zájem především globální giganty, jako je například Xstrata nebo BHP Britain. Zájem by podle něj mohly projevit i jiné australské nebo japonské firmy.

Zpomalení světové ekonomiky se už podepsalo na zájmu o uhlí ze strany oceláren. To vedlo od začátku roku ke spojení několika těžařů. Ani akvizice ale nezabránily propadu jejich tržní hodnoty. Například akcie Alpha Natural (Resources) spadly už o dvě třetiny.

Letos v březnu se cena energetického uhlí přehoupla přes hranici 130 dolarů za metrickou tunu. Zpomalení světové ekonomiky ji srazilo o 10 dolarů níž. Podle odhadu analytiků by však v dalších měsících opět měla růst.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Solární elektrárny v EU loni poprvé vyrobily víc energie než ty uhelné

Podíl solární energie na výrobě elektřiny v Evropské unii byl loni s jedenácti procenty poprvé vyšší než podíl uhelných elektráren, které vyprodukovaly necelou desetinu celkového energetického mixu. Ve zprávě to uvedl výzkumný institut Ember. Loni dále klesal celkový podíl energie z fosilních zdrojů, naopak ty obnovitelné dosáhly dosud nejvyššího podílu 47 procent na celkové výrobě.
před 4 mminutami

Paliva dál zdražují. Benzin o padesátník, nafta o 65 haléřů

Pohonné hmoty dál zdražily o desítky haléřů, tempo růstu cen v uplynulém týdnu zrychlilo. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,74 koruny, před týdnem byl o 53 haléřů levnější. Nafta je dražší o 65 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 36,15 koruny, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Benzin byl naposledy dražší loni na začátku září, nafta loni v polovině srpna. Růst cen bude podle analytiků pokračovat i v příštích dnech.
07:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Podnikatelé od Trumpa očekávají náskok v AI, obchodní válku ne

Donald Trump opět úřaduje v Bílém domě a strhává na sebe pozornost celého světa. Ve středu pohrozil Rusku sankcemi, pokud se brzy nedomluví s Ukrajinou na příměří. Číně vyhrožuje cly, ekonomických dopadů se obává i Evropa. O možných dopadech Trumpova prezidentství na ekonomiku a náskoku USA v oblasti umělé inteligence hovořili v Událostech, komentářích podnikatelé Zbyněk Frolík, Dalibor Dědek a ředitel asociace obranného průmyslu Jiří Hynek.
před 3 hhodinami

Obce mohou kvůli malé vytíženosti přijít o výdejní boxy, někde zřizují vlastní

Úsobrno na Blanensku přijde o jediný výdejní box, který v obci je. Provozovatel ho zruší kvůli malé vytíženosti. Takových míst je v Česku několik. Řešením mohou být obecní doručovací schránky. Nově je zřizují hlavně menší obce, ve kterých boxy doručovacích firem zcela chybějí. Obecních boxů vzniklo už několik desítek, vyjdou na dvě stě tisíc korun a víc.
před 4 hhodinami

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 15 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 16 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
včera v 07:00

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
včera v 06:30
Načítání...