Cestování v Česku se zmátořilo, nejvíc lákaly hory

Praha – Domácí cestovní ruch je znovu na vzestupu; letní dovolenou trávilo v Česku dvanáct milionů lidí, což je oproti roku 2009 více než milionový nárůst. Největší zájem byl o Jizerské hory, Krkonoše, Český ráj a Šumavu, naopak nejvýraznější propad zájmu zaznamenal Středočeský kraj a lázeňská oblast západních Čech. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnila česká centrála cestovního ruchu CzechTourism.

„Cestovní ruch je v plné síle zpět, loňský růst byl pět procent, letošní je třináct a uvidíme, co se stane příští rok. My očekáváme růst okolo pěti procent,“ uvádí Mojmír Mikula z CzechTourismu.

Podle monitoringu domácího cestovního ruchu o letošních prázdninách zůstávají čeští turisté konzervativní – více než polovina z nich se vracela na místa, která se jim při předchozích pobytech osvědčila. V seznamu spokojenosti turistů se na prvním místě umístila oblast Jizerských hor; tamní dovolenou si pochvalovalo 71,2 % turistů. V závěsu jsou Krkonoše s 64,3 procenty spokojených návštěvníků, na třetím místě Český ráj, kde se líbilo 63,1 procenta lidí, čtvrtá je Šumava s 61,5 procenta spokojených.

Propad pro Středočeský kraj – na vině je i infrastruktura

Nejvýraznější propad v turistické oblibě zaznamenaly západočeské lázně (39,7 procenta spokojených návštěvníků), na samém chvostu žebříčku se ocitl Středočeský kraj. Se zdejším pobytem byla spokojena jen necelá třetina lidí. Meziroční propad tak představuje 13 procent.

Podle zpracovatele výzkumu Michala Straky ze společnosti Ipsos Tambor je na vině to, že „střední Čechy jsou stále vnímány jako region, který nejde s dobou, to znamená, který neinvestuje dále do obnov památek.“

Hlavní problém středních Čech spatřuje Straka v infrastruktuře. Ta je přitom pro spokojenost turistů nezbytná; auto totiž letos v létě využilo 75 procent turistů, loni to bylo 71 procent. Vlakem jezdí okolo 12 procent českých turistů. Čeští turisté na dovolené v tuzemsku nejčastěji utratí mezi 200 a 500 korunami denně. Tato částka vystačí 43 procentům lidí. Mezi 500 a 1 000 Kč za den pak utratí třetina lidí.

Hoteliéři se obávají, jak s příznivým trendem zamává vyšší DPH

Na nezájem turistů si nestěžují ani hoteliéři. Obsazenost ubytovacích zařízení v Česku letos podle odhadů stoupne o deset procent. O tři procenta by měla vzrůst průměrná cena za pokoj. Při příležitosti výroční konference Asociace hotelů a restaurací (AHR ČR), která dnes začala v Mikulově, to řekl prezident asociace Vladimír Stárek.

„Tento rok je optimistický z našeho pohledu,“ komentoval odhady asociace Stárek. „Náš průmysl dostal nástřel, jdeme nahoru,“ dodal. Nicméně současná situace v EU, která se potýká s dluhovou a finanční krizí, i opatření české vlády, jež chystá například zvýšení DPH, bude podle něj znamenat od příštího roku „dramatickou změnu“ tohoto trendu.

Od nového roku se v Česku zvýší snížená sazba DPH z deseti procent na 14 procent. Hoteliéři se podle Stárka na těžší časy začínají připravovat, kvůli rostoucím nákladům budou muset zvedat ceny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
8. 5. 2025

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
7. 5. 2025

Vláda schválila připravovaný podpis dohody o Dukovanech s KHNP

Korejský ministr průmyslu, obchodu a energetiky An Tuk-kun věří, že Česko a Korea mohou překonat překážky, které vyvstaly při schvalování tendru na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny. Po slavnostním podpisu smluv o budoucí spolupráci jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Vláda zároveň schválila připravovaný podpis finální dohody s KHNP dopředu pro případ, až podpis kontraktu bude možný.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu

Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od začátku prosince 2021. Podle analytiků vývoj ekonomiky dával argumenty pro snížení sazby i pro její ponechání na 3,75 procenta. Guvernér ČNB Aleš Michl řekl, že prostor pro další snižování sazeb je omezený a tento krok je podmíněný tím, že v české ekonomice budou slábnout proinflační rizika.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025

Průmysl v březnu meziročně rostl lehce, stavebnictví výrazně

Stavební výroba v tuzemsku v březnu meziročně vzrostla o 12,1 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj k růstu zčásti přispělo teplejší počasí a nízká srovnávací základna. Meziročně v březnu reálně stoupla i průmyslová výroba – o 1,4 procenta, tedy podobně jako v únoru, kdy vzrostla o 1,5 procenta. V porovnání s loňským březnem vzrostly i zakázky v sektoru, uvedli statistici.
7. 5. 2025
Načítání...