Česko vyhrálo arbitráž o dvě miliardy kvůli TV3

Praha - Česko vyhrálo další arbitráž. Ve sporu ohledně zaniklé regionální televize TV3 žalovala lucemburská společnost European Media Ventures (EMV) Českou republiku za to, že údajně neochránila její investici. Náhradou požadovala vyplatit zhruba dvě miliardy korun včetně úroků.

Rozhodující fáze arbitráže včetně hlavního líčení se podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba uskutečnila v roce 2008 a do dnešního dne byl vypracováván nález. „Ukazuje se, že trend nastolený (tehdejším) ministrem financí Miroslavem Kalouskem, tedy agresivní postup v arbitrážích vedených proti ČR, se vyplácí,“ uvedl Jakob.

Podle ředitele Mezinárodně právního odboru ministerstva financí Radka Šnábla si Česko ve vleklém sporu málem podtrhlo vlastní nohy, když někdejší místopředseda vlády Pavel Rychetský označil postup České republiky zosobněný v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání za diskriminační. „Protistrana si byla velmi jistá svou pozicí, protože takovýto dokument je za normálních okolností doslova a do písmene mana z nebe,“ řekl Šnábl. „Jsem velmi rád, že i přes existenci takovéhoto dokumentu se nám podařilo arbitráž vyhrát,“ dodal.

Inspirace od CME

EMV vycházela v arbitráži z dřívějšího typově podobného sporu ve věci televize Nova. Ten skončil pro Česko neúspěšně a stát musel zaplatit americké CME dohromady přes 10,5 miliardy korun. „Pro dosažení úspěchu v této kauze (ČR versus EMV) bylo klíčové zásadním způsobem změnit nazírání arbitrů na chování České republiky vůči investorům v tomto odvětví, což se ministerstvu podařilo,“ řekl Jakob.

Radek Šnábl, ředitel mezinárodněprávního odboru ministerstva financí:

„Čelili jsme arbitráži ve stejném odvětví, kde už Česká republika jednou prohrála, a stála tak před úkolem otočit trend v tomto konkrétním odvětví při existenci předchozího špatného příkladu.“

Arbitráž začala v srpnu 2005, samotné spory kolem TV3 trvají ještě déle. Licenci k této televizi dostal Martin Kindernay, kterému rozjezd stanice v letech 2000 a 2001 pomáhala financovat právě EMV. Posléze EMV chtěla, aby licenci převedl na lucemburskou společnost KTV, kterou sice Kindernay formálně vlastnil, ale ovládala ji právě EMV. Převod ale tehdejší vysílací rada zamítla.

Rada naopak posléze souhlasila s tím, aby licence přešla na RTV Galaxii vlastněnou původně Kindernayem, který ji posléze prodal GES Media Holdingu. RTV Galaxie na základě licence začala vysílat regionální programy TV Praha a TV Hradec Králové. Kvůli postupu rady se posléze rozhodla EMV obrátit na soud, který v prosinci 2004 rozhodnutí rady o převodu licence na RTV Galaxii zrušil. Licence se tak po třech letech vrátila Kindernayovi, který ale mezitím televizní branži opustil.

RTV Galaxie začala poté působit jen jako servisní organizace a očekávala, že současná vysílací rada obratem licenci převede zpět na ni. To se nestalo a nakonec v polovině července 2005 TV Praha a TV Hradec Králové kvůli finančním ztrátám ukončily vysílání. Kindernay posléze opětovně nabytou licenci vrátil vysílací radě.

Vyhraný spor s Union Bankou 

V poslední době je to již druhá vyhraná arbitráž. Minulý týden vyhrála ČR arbitráž s italsko-nizozemskou společností Invesmart. Spor se týkal vyhlášení konkurzu a likvidace Union Banky. Invesmart, bývalý vlastník Union Banky, požadoval po ČR téměř sedm miliard korun.

Stát nadále čelí zhruba desítce arbitráží za téměř 20 miliard korun. Arbitráže jsou vesměs výsledkem smluv o ochraně investic z počátku devadesátých let. Smlouvy byly většinou pro ČR nevýhodné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Podpis dohody k Dukovanům do konce mandátu vlády není jistý, připustil Fiala

Uzavření finální smlouvy o stavbě jaderných bloků v Dukovanech se do konce mandátu současné vlády možná nestihne. Záležet bude na rozhodování soudu. V rozhovoru na Radiožurnálu to v úterý připustil premiér Petr Fiala (ODS). Termín zprovoznění prvního reaktoru v roce 2036 ale podle něj zatím ohrožen není. Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček označil finále tendru za neskutečnou blamáž a mezinárodní ostudu.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Kupka chce, aby se na železnici stavělo levněji, přizval proto španělské firmy

Česko podle serveru Zdopravy.cz staví úsek vysokorychlostní tratě mezi Brnem a Přerovem za vyšší cenu a uzpůsobený na nižší rychlost než jinde v Evropě. Snížení ceny si ministr dopravy Martin Kupka (ODS) slibuje od projektů PPP, které podle něj do tuzemska přivedou zahraniční kapitál i další nabídky. To dle něj povede k tomu, že se české firmy o zakázky „poperou v ostřejší konkurenci“. V Interview ČT24 Kupka řekl, že kvůli tomu do Česka přizval španělské firmy, aby mohly nastavit vlastní cenovou hladinu. Pořad moderoval Daniel Takáč.
včera v 06:30

Důvěra v českou ekonomiku roste

Důvěra v českou ekonomiku letos v květnu stoupla oproti dubnu o 4,3 bodu na hodnotu 101 bodů. Důvěra po předchozím dubnovém poklesu rostla jak u podnikatelů, tak u spotřebitelů, hlásí Český statistický úřad (ČSÚ). Celková důvěra v hospodářství se v květnu zvýšila také meziročně, a to o 4,4 bodu. Podle některých analytiků ale nálady podnikatelů a spotřebitelů ovlivňuje hrozba uvalení amerických cel na dovozy z Evropské unie.
26. 5. 2025Aktualizováno26. 5. 2025

Trump souhlasil s odložením zvýšených cel pro EU

Americký prezident Donald Trump souhlasil se lhůtou pro odložení padesátiprocentního cla na dovoz z EU do 9. července, kterou navrhla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Uvedl to na své sociální síti Truth Social. Von der Leyenová v neděli s Trumpem telefonovala. Uvedla, že k dosažení dobré dohody chce EU čas do 9. července.
26. 5. 2025Aktualizováno26. 5. 2025

Pokud USA spustí zvýšená cla, EU musí zareagovat stejně, řekl Lipavský

V případě, že Spojené státy skutečně spustí od června zvýšená padesátiprocentní cla na dovoz z EU, musí Evropa kolektivně zareagovat stejným způsobem. Balíček odvetných cel má připravený, řekl v Otázkách Václava Moravce ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Do doby případného spuštění cel je podle něj nutné s USA jednat.
25. 5. 2025Aktualizováno25. 5. 2025

Cesta tankeru s plynem z USA do Nizozemska byla poprvé pod taktovkou ČEZu

Energetická společnost ČEZ poprvé zajistila cestu tankeru se zkapalněným plynem z USA do terminálu v nizozemském Eemshavenu. Odtud komodita zamíří do Česka. Při dřívějších plavbách si ji firma převzala až v terminálu. Výhodou je to, že ČEZ má nyní nad lodí kontrolu a může ji operativně nasměrovat i do jiného evropského přístavu, případně jinam po světě. Česko má v Eemshavenu prostřednictvím ČEZu pronajatý prostor do roku 2027, od téhož roku pak má část kapacity pokrýt prostřednictvím terminálu v německém Stade. Polostátní ČEZ další terminály mapuje.
24. 5. 2025

„Jednání nikam nevedou.“ Trump chce na EU od června clo padesát procent

Americký prezident Donald Trump doporučí, aby od 1. června platilo na dovoz z Evropské unie clo padesát procent. Napsal to na své sociální síti Truth Social. Podle něj se s EU jedná velmi obtížně, současná jednání nikam nevedou. Pokud budou produkty vyrobené či sestavené v USA, clo se na ně nebude vztahovat, dodal. Podle evropského komisaře Maroše Šefčoviče je EU připravena bránit své zájmy. Řekl, že obchod mezi EU a USA se musí řídit vzájemným respektem, nikoli hrozbami.
23. 5. 2025Aktualizováno23. 5. 2025

Europarlament schválil zvýšení cel na hnojiva a další produkty z Ruska a Běloruska

Europoslanci ve čtvrtek schválili zvýšení cel na hnojiva a některé zemědělské produkty importované z Ruska a Běloruska s cílem snížit závislost Evropské unie na těchto dovozech. Cla na některá dusíkatá hnojiva se během tří let zvýší z 6,5 procenta na částku odpovídající přibližně sto procentům, což je úroveň, která fakticky zastaví obchod, poznamenala agentura Reuters.
22. 5. 2025
Načítání...