Česko vyhrálo arbitráž o dvě miliardy kvůli TV3

Praha - Česko vyhrálo další arbitráž. Ve sporu ohledně zaniklé regionální televize TV3 žalovala lucemburská společnost European Media Ventures (EMV) Českou republiku za to, že údajně neochránila její investici. Náhradou požadovala vyplatit zhruba dvě miliardy korun včetně úroků.

Rozhodující fáze arbitráže včetně hlavního líčení se podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba uskutečnila v roce 2008 a do dnešního dne byl vypracováván nález. „Ukazuje se, že trend nastolený (tehdejším) ministrem financí Miroslavem Kalouskem, tedy agresivní postup v arbitrážích vedených proti ČR, se vyplácí,“ uvedl Jakob.

Podle ředitele Mezinárodně právního odboru ministerstva financí Radka Šnábla si Česko ve vleklém sporu málem podtrhlo vlastní nohy, když někdejší místopředseda vlády Pavel Rychetský označil postup České republiky zosobněný v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání za diskriminační. „Protistrana si byla velmi jistá svou pozicí, protože takovýto dokument je za normálních okolností doslova a do písmene mana z nebe,“ řekl Šnábl. „Jsem velmi rád, že i přes existenci takovéhoto dokumentu se nám podařilo arbitráž vyhrát,“ dodal.

Inspirace od CME

EMV vycházela v arbitráži z dřívějšího typově podobného sporu ve věci televize Nova. Ten skončil pro Česko neúspěšně a stát musel zaplatit americké CME dohromady přes 10,5 miliardy korun. „Pro dosažení úspěchu v této kauze (ČR versus EMV) bylo klíčové zásadním způsobem změnit nazírání arbitrů na chování České republiky vůči investorům v tomto odvětví, což se ministerstvu podařilo,“ řekl Jakob.

Radek Šnábl, ředitel mezinárodněprávního odboru ministerstva financí:

„Čelili jsme arbitráži ve stejném odvětví, kde už Česká republika jednou prohrála, a stála tak před úkolem otočit trend v tomto konkrétním odvětví při existenci předchozího špatného příkladu.“

Arbitráž začala v srpnu 2005, samotné spory kolem TV3 trvají ještě déle. Licenci k této televizi dostal Martin Kindernay, kterému rozjezd stanice v letech 2000 a 2001 pomáhala financovat právě EMV. Posléze EMV chtěla, aby licenci převedl na lucemburskou společnost KTV, kterou sice Kindernay formálně vlastnil, ale ovládala ji právě EMV. Převod ale tehdejší vysílací rada zamítla.

Rada naopak posléze souhlasila s tím, aby licence přešla na RTV Galaxii vlastněnou původně Kindernayem, který ji posléze prodal GES Media Holdingu. RTV Galaxie na základě licence začala vysílat regionální programy TV Praha a TV Hradec Králové. Kvůli postupu rady se posléze rozhodla EMV obrátit na soud, který v prosinci 2004 rozhodnutí rady o převodu licence na RTV Galaxii zrušil. Licence se tak po třech letech vrátila Kindernayovi, který ale mezitím televizní branži opustil.

RTV Galaxie začala poté působit jen jako servisní organizace a očekávala, že současná vysílací rada obratem licenci převede zpět na ni. To se nestalo a nakonec v polovině července 2005 TV Praha a TV Hradec Králové kvůli finančním ztrátám ukončily vysílání. Kindernay posléze opětovně nabytou licenci vrátil vysílací radě.

Vyhraný spor s Union Bankou 

V poslední době je to již druhá vyhraná arbitráž. Minulý týden vyhrála ČR arbitráž s italsko-nizozemskou společností Invesmart. Spor se týkal vyhlášení konkurzu a likvidace Union Banky. Invesmart, bývalý vlastník Union Banky, požadoval po ČR téměř sedm miliard korun.

Stát nadále čelí zhruba desítce arbitráží za téměř 20 miliard korun. Arbitráže jsou vesměs výsledkem smluv o ochraně investic z počátku devadesátých let. Smlouvy byly většinou pro ČR nevýhodné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.
11:10Aktualizovánopřed 2 hhodinami

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
včera v 06:00

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
7. 5. 2025

Vláda schválila připravovaný podpis dohody o Dukovanech s KHNP

Korejský ministr průmyslu, obchodu a energetiky An Tuk-kun věří, že Česko a Korea mohou překonat překážky, které vyvstaly při schvalování tendru na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny. Po slavnostním podpisu smluv o budoucí spolupráci jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Vláda zároveň schválila připravovaný podpis finální dohody s KHNP dopředu pro případ, až podpis kontraktu bude možný.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu

Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od začátku prosince 2021. Podle analytiků vývoj ekonomiky dával argumenty pro snížení sazby i pro její ponechání na 3,75 procenta. Guvernér ČNB Aleš Michl řekl, že prostor pro další snižování sazeb je omezený a tento krok je podmíněný tím, že v české ekonomice budou slábnout proinflační rizika.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025

Průmysl v březnu meziročně rostl lehce, stavebnictví výrazně

Stavební výroba v tuzemsku v březnu meziročně vzrostla o 12,1 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj k růstu zčásti přispělo teplejší počasí a nízká srovnávací základna. Meziročně v březnu reálně stoupla i průmyslová výroba – o 1,4 procenta, tedy podobně jako v únoru, kdy vzrostla o 1,5 procenta. V porovnání s loňským březnem vzrostly i zakázky v sektoru, uvedli statistici.
7. 5. 2025
Načítání...