Boeing porazil Airbus – dodá tankovací letadla Američanům

Washington – Tankovací letadla dodá armádě Spojených států americký výrobce Boeing. Evropský rival Boeingu - společnost EADS se svými airbusy - tudíž neuspěl. Zakázka na tankovací letadla je jednou z největších, jakou kdy americká armáda vypsala. A pro evropského dodavatele má rozhodnutí USA velmi hořkou příchuť. Už jednou totiž zakázku získal, Boeing se pak ale odvolal a soutěž byla kvůli procedurálním a dalším nedostatkům zrušena.

Boeing dodá americkému letectvu 179 nových letadel, která mohou stíhačkám, bombardérům a dalším letounům doplňovat palivo přímo za letu. Armáda k těmto účelům v současné době používá stroje KC-135 Stratotanker, jejichž průměrné stáří už přesahuje 50 let. Prvních 18 zbrusu nových letadel by měl Boeing dodat Spojeným státům do roku 2017.

„Jsme potěšeni, že jsme dostali příležitost postavit tankery letectvu a poskytnout důležité kapacity mužům a ženám v naší armádě,“ podtrhl generální ředitel Boeingu Jim McNerney. Přesná hodnota kontraktu zatím není známa, neměla by ale přesáhnout 35 miliard dolarů (asi 623 miliard korun). Původně se hovořilo o mnohem vyšších částkách, ale vzhledem ke stavu, v jakém se nyní nachází americké státní finance, je zřejmá snaha cenu stlačit.

Boeing slibuje nejmodernější technologie a nízkou cenu

Tankery, které Boeing dodá americkým vzdušným silám, kombinuje nejmodernější technologie s prvky odzkoušenými na komerčním letadle 767. Některé prvky budou pocházet také z letounu 787. Boeing slibuje armádě pokročilý obranný systém, který umožní letadlům operovat v těsné blízkosti boje.

„Boeing byl jasným vítězem,“ řekl náměstek ministra obrany William Lynn. Nabídka Boeingu podle něj byla mnohem lepší, když se vezme v úvahu, že teď Spojené státy musí šetřit. Roli pravděpodobně sehrálo i to, že výroba letounů na americké půdě povzbudí tamní zaměstnanost. Letadla pro armádu totiž bude Boeing stavět v továrnách ve Washingtonu a v Kansasu, počítá zároveň se subdodávkami od dodavatelů z více než 40 amerických států.

Němci se proti výsledku bouří

Peter Hintze, náměstek německého ministra hospodářství

„To rozhodnutí má hořkou pachuť, protože není úplné jasné, zda byl celý ten proces napotřetí spravedlivý.“

Neúspěch evropského dodavatele se nelíbí Němcům. Tamní vláda už výběrové řízení zpochybnila. Evropská komise hodnotí výsledek umírněnějším tónem. Omezila se na prohlášení, že ji zklamal. „Pochopitelně jsme zklamáni. Co bude dál, to ale v první řadě musí rozhodnout EADS,“ prohlásil mluvčí komise John Clancy. „Já bych řekl, že je to čisté politikum,“ řekl k výsledku tendru letecký publicista Martin Velek. Společnost EADS podle něj neuspěla, i když lépe splnila požadavky armády. Její airbusy mají větší dolet, větší kapacitu i nosnost.

Americká armáda vypsala zakázku poprvé už před deseti lety. Předpokládala, že letadel odebere v první fázi jen 100. Vzala by si je na leasing a později by je odkoupila. Výběrové řízení ale bylo v roce 2004 zrušeno kvůli střetu zájmů v Boeingu.

V únoru 2008 vyhrála zakázku společnost EADS, která na projektu spolupracovala s americkou zbrojovkou Northrop Grumman, aby spojením s americkou společností zvýšila šance, že zakázku dostane. Boeing ale proti vítězství svého evropského rivala vznesl protest a následný audit námitky Boeingu uznal. Zakázka tak byla zrušena podruhé.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Podnikatelé od Trumpa očekávají náskok v AI, obchodní válku ne

Donald Trump opět úřaduje v Bílém domě a strhává na sebe pozornost celého světa. Ve středu pohrozil Rusku sankcemi, pokud se brzy nedomluví s Ukrajinou na příměří. Číně vyhrožuje cly, ekonomických dopadů se obává i Evropa. O možných dopadech Trumpova prezidentství na ekonomiku a náskoku USA v oblasti umělé inteligence hovořili v Událostech, komentářích podnikatelé Zbyněk Frolík, Dalibor Dědek a ředitel asociace obranného průmyslu Jiří Hynek.
před 2 hhodinami

Paliva dál zdražují. Benzin o padesátník, nafta o 65 haléřů

Pohonné hmoty dál zdražily o desítky haléřů, tempo růstu cen v uplynulém týdnu zrychlilo. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,74 koruny, před týdnem byl o 53 haléřů levnější. Nafta je dražší o 65 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 36,15 koruny, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Benzin byl naposledy dražší loni na začátku září, nafta loni v polovině srpna.
před 2 hhodinami

Obce mohou kvůli malé vytíženosti přijít o výdejní boxy, někde zřizují vlastní

Úsobrno na Blanensku přijde o jediný výdejní box, který v obci je. Provozovatel ho zruší kvůli malé vytíženosti. Takových míst je v Česku několik. Řešením mohou být obecní doručovací schránky. Nově je zřizují hlavně menší obce, ve kterých boxy doručovacích firem zcela chybějí. Obecních boxů vzniklo už několik desítek, vyjdou na dvě stě tisíc korun a víc.
před 2 hhodinami

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 13 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 14 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
včera v 07:00

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
včera v 06:30

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
včera v 06:15
Načítání...