Zabráním peněz growshopu porušily soudy ústavní právo na podnikání a vlastnictví majetku

Ústavní soud vyhověl stížnosti tachovského growshopu, který se ohrazoval proti zabrání majetku v rámci trestního řízení týkajícího se šíření toxikomanie. Desetitisíce korun totiž pocházely z obchodní činnosti různého zaměření, nejen potřeb pro pěstování rostlin včetně konopí. Jejich zabráním tak bylo porušeno právo vlastnit majetek a právo na soudní ochranu.

Společnost Grow shop greenhome z Tachova podnikala v různých oborech, kromě potřeb pro pěstování konopí prodávala třeba biopotraviny. Nevedla ale oddělené účetnictví. V rámci trestního řízení byli jednatelé a společníci growshopu odsouzeni za šíření toxikomanie a soudy jim zabavily finanční hotovost ve výši 56 tisíc korun. Přitom však jednoznačně neprokázaly, že pocházejí z trestné činnosti.

Podle Ústavního soudu představuje zabrání věci nebo jiné majetkové hodnoty podle trestního řádu významný zásah do práv vlastníka, a z toho důvodu nemůže být rozhodování o použití tohoto institutu pouhou formalitou.

Zabavené peníze měly přitom podle vyjádření právníka společnosti pocházet převážně z pojistného plnění za havarované auto. „Jestliže obecné soudy nedospěly k jednoznačnému závěru o původu předmětných finančních prostředků, porušily ustanovení zákoníku,“ uvedl ústavní soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk.

Razie na growshopy

Na growshop se zaměřila policie v roce 2013 v rámci rozsáhlé akce, při které tehdy prošla desítky prodejen, zabavovala zboží a část jich uzavřela. V roce 2016 padly podle zprávy Národní protidrogové centrály rozsudky nad 69 lidmi.

Většina z nich byla odsouzena, nejčastěji dostali podmínečné tresty za šíření toxikomanie, výjimkou nebylo ani propadnutí části majetku provozoven.