Pražský vrchní soud potvrdil přípustnost vydání údajných spolupracovníků teroristů Alího Fajáda, Faouziho Jabera a Chálida Marabího do USA. Konečný souhlas s extradicí tří mužů, kterým ve Spojených státech hrozí až doživotí, musí vyslovit ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).
Vrchní soud potvrdil přípustnost vydání Fajáda do USA
Pražský městský soud povolil vydání cizinců letos v září. Muži si obratem podali stížnosti, avšak neúspěšně. „Vrchní soud rozhodl 30. listopadu v neveřejném zasedání tak, že všechny tři stížnosti zamítl,“ uvedla mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci. Rozhodnutí městského soudu je tak pravomocné.
USA tvrdí, že Libanonec Fajád a Jaber s Marabím z Pobřeží slonoviny chtěli prodat kokain a zbraně agentům z Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Vzájemné schůzky se údajně konaly v Ghaně či ve Varšavě a nakonec v pražském hotelu, kde trojici loni v dubnu zadržela policie. Od té doby jsou muži v české vazbě.
Trojice svou vinu i vydání odmítá. Její obhájci argumentují vedle údajné policejní provokace i tím, že Spojené státy neposkytly dostatečné záruky, že muže ve vězení nečeká nelidské zacházení, například umístění do časově neomezené samovazby.
USA trvají na tom, že nešlo o provokaci, protože obvinění muži vyvíjeli kriminální činnost už před setkáním s agenty a sami aktivně iniciovali další schůzky. K tomuto názoru se přiklonily i české soudy.
Podle Libanonců souvisí vydání s unesenými Čechy
Podle libanonské agentury NNA souvisí rozhodování o vydání mužů s červencovým únosem pěti Čechů v Libanonu. Neznámí ozbrojenci jej prý spáchali ve snaze zorganizovat výměnu za Fajáda.
Městský soud se při rozhodování o vydání řídil dvoustrannou smlouvou, kterou ČR a USA uzavřely ve 20. letech minulého století. Vydání povolil na základě toho, že skutky, které muži údajně spáchali, jsou trestné i podle českého práva. Pokud by mužům byla prokázána vina z přípravy vraždy, bylo by jim možné uložit až výjimečný trest vězení, případně až 18 let za nedovolené nakládání s drogami. České soudy se nicméně věnovaly pouze přípustnosti vydání, nehodnotily případnou vinu mužů.
- Kevin Dahlgren je první Američan, kterého tamní úřady vydaly do Česka. Také americká strana ale žádá o vydání některých osob: momentálně jsou to čtyři stíhaní ve dvou případech. Jména ministerstvo spravedlnosti tají - tři jsou přesto známá: loni zatčení Alí Fajád, Fauzí Džabír a Chálid Marabi. Američani je podezírají, že chtěli prodat zbraně kolumbijským teroristům. Vydání v červnu zastavil vrchní soud - kvůli obavám, zda s nimi v tamním vězení budou zacházet lidsky. Věc tak znovu posoudí pražská městská instance.
- V minulosti už Česko několik lidí Spojeným státům vydalo - loni to byl například Íránec Hosejn Najerí obviněný z únosu a mučení kalifornského lékárníka, za což mu hrozí doživotí.
Stejný trest už v roce 2009 dostal v zámoří za podporu terorismu Usáma Kásir - Švéd s libanonskými kořeny. Česko s jeho předáním souhlasilo o dva roky dřív.