Studenti VŠE se přou kvůli vedení fakulty v čele se Ševčíkem

Praha - Studenti Vysoké školy ekonomické v Praze protestovali proti vedení Národohospodářské fakulty. Kritizují především děkana Miroslava Ševčíka, který podle nich svými kroky zpochybňuje věrohodnost fakulty. Studenti se zorganizovali na sociálních sítích. Asi sedmdesát jich dnes protestovalo před místností, kde od čtyř hodin zasedala vědecká rada fakulty. Několik desítek lidí ale přišlo naopak současné vedení fakulty podpořit. Protesty označili za manipulativní a zbytečné. Ševčík po jednání rady řekl, že „svým způsobem“ sdělila, že vedení fakulty ani děkan nic neporušili.

Nespokojení studenti doufají, že se vědecká rada fakulty bude jejich námitkami zabývat a slovy jedné ze studentek „zabrání personálnímu rozvratu fakulty“. „Nelíbí se nám současné praktiky, které zabraňují tomu, aby zde působili kvalitní pedagogové, tím klesá celá úroveň fakulty,“ řekla ČT spoluorganizátorka protestu Zuzana Šeneklová.

Studenti mají výhrady nejen k děkanovi, ale k celému užšímu vedení Národohospodářské fakulty. „Vytváří na fakultě takovou atmosféru, že pedagogové nemají pocit, že je zde dobré prostředí pro práci. Velké množství z nich ohlásilo odchod, někteří už odešli. Máme pocit, že jsou to ti nejkvalitnější lidé, kteří nám mohou dát nejvyšší přidanou hodnotu vzdělání,“ uvedla další z protestujících studentek.

Proti vedení fakulty dlouhodobě vystupuje i člen vědecké rady Josef Šíma. Fakultě se podle něj podařilo poštvat studenty proti vedení a rozvrátit fungující školu: „Podařilo se vyhánět ze školy ty nejmladší a nejperspektivnější zaměstnance, kteří mají tituly z Cambridge, z Chicaga a dalších univerzit.“ Podle Šímy opustili děkana jeho poradci i někteří klíčoví proděkani. „Studenti vidí, že na fakultě, která byla elitní ekonomickou školou, se dnes dějí věci, které na akademickou půdu vůbec nepatří,“ řekl České televizi.

Ševčík: Naprostá většina učitelů mi vyslovuje podporu

Vše začalo loni v červnu, kdy Ševčík odvolal vedení Katedry institucionální ekonomie v čele s Davidem Lipkou. Studentky, které v budově fakulty vylepovaly plakáty vybízející k diskusi o personální politice děkana, se později dostaly do konfliktu s ostrahou. Proděkan pro studium Daniel Šťastný to označil za politováníhodnou událost nehodnou akademického prostředí. Podrobné vyjádření proděkana najdete zde. Šťastný 19. února na svou funkci rezignoval, odůvodnil to ztrátou důvěry mezi ním a dalšími členy vedení fakulty. 

„Nedal jsem nikomu výpověď, žádný učitel neodešel kvůli tomu, že by nemohl učit. Všichni mohou učit, všichni mohou vědecky bádat… Naprostá většina učitelů mi vyslovuje podporu,“ reagoval na protesty studentů Ševčík. Svá slova dokládal stanoviskem, které podle něj podepsali všichni členové vedení a vedoucí kateder. To, že nebyly porušeny akademické svobody, podle něj potvrdil i akademický senát a posléze i rada fakulty. „Navrhla, abychom vypracovali koncepci rozvoje katedry institucionální ekonomie pro budoucnost a předložili to na vědecké radě, která bude zasedat v květnu letošního roku,“ řekl Ševčík po jejím zasedání. 

Podle jedné z podporovatelek vedení fakulty jsou protesty zcela zbytečné. Začali podle ní až tři měsíce poté, co byl David Lipka odvolaný z funkce. Vše se podle ní navíc organizuje přes Facebook, který většina starších vyučujících nemá. Podle dalšího z podporovatelů Ševčíka mluví dokonce o manipulativní kampani: „Na sociálních sítích rozdmýchávají studenti týdny a týdny doslova vlny nenávisti, ale když se na ně podíváte podrobněji, tak zjistíte, že jich je třicet… Nevím, kdo to organizuje, nevím, proč to dělá, ale je to opravdu kampaň.“ 

Na jednání vědecké rady Národohospodářské fakulty přišel i prezident Václav Klaus. Protesty studentů nechtěl při svém odchodu příliš komentovat. Podle Ševčíka navrhl, aby se diskuse přenesly do standardního prostředí a aby nebyly jen součástí facebooků a dalších sociálních sítí. Ačkoli Klausovi jeho prezidentský mandát končí, členem vědecké rady zůstává. Podle Ševčíka bude například zkoušet u státních zkoušek doktorského studia.

Protesty na VŠE (zdroj: ČT24)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna se nedostala k hlasování o platové novele

Sněmovna se nedostala k hlasování o platové novele, která počítá s růstem platů ústavních činitelů pro letošek o téměř sedm procent. Schůze, kterou nechal svolat koaliční tábor, začala opoziční kritikou. Vystoupil předseda ANO Andrej Babiš i lídr SPD Tomio Okamura. Závěrečné kolo debaty bude pokračovat v pátek, kdy by podle vicepremiéra Mariana Jurečky (KDU-ČSL), který novelu za vládu předložil, měla sněmovna rozhodnout.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Požár restaurace v Mostě má sedmou oběť

Požár restaurace U Kojota v Mostě si vyžádal sedmou oběť. V noci zemřela v pražské nemocnici Královské Vinohrady žena s popáleninami na devadesáti procentech těla. Na místě tragédie zahynuli také čtyři muži a dvě ženy. Jejich identifikace byla možná díky genetické expertize. V reakci na neštěstí začaly v Ústeckém kraji od úterý kontroly restaurací, které využívají plynová topidla. Od února mají hasiči kontrolovat také předzahrádky restaurací po celém Česku, na což aktuálně připravují metodiku.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Nejkrásnější knihou minulého století je Šumava umírající a romantická

Jak vypadají ty vůbec nejkrásnější knihy minulého století? Odpověď zjišťoval Památník národního písemnictví a projekt Identita. Odborníci ocenili deset knih. Za tu nejhezčí vybrali publikaci Šumava umírající a romantická od Josefa Váchala. Kniha z roku 1931 je neobvykle velká a váží kolem dvaceti kilogramů.
před 23 hhodinami

Omezení vývozu čipů z USA není definitivní, věří české úřady

Iniciativa aktuální americké administrativy k omezení vývozu čipů pro umělou inteligenci (AI) podle premiéra Petra Fialy (ODS) nepřináší nic definitivního. Také podle ministerstva zahraničí je nařízení teprve ve fázi připomínek a schvalování. Regulace bude předmětem politických jednání vysokých českých představitelů ve Washingtonu v následujících týdnech, sdělil mluvčí ministerstva Daniel Drake. Ve středu USA zpřísnily i omezení týkající se pokročilých počítačových polovodičů.
včeraAktualizovánovčera v 19:45

Na pomezí Moravy a Dyje vznikne CHKO Soutok

Na pomezí Moravy a Dyje vznikne chráněná krajinná oblast Soutok, rozhodla vláda. Území patří k největším komplexům lužních lesů ve střední Evropě. Ministerstvo pro místní rozvoj také vytvoří akční plán pro předcházení rizikům, která jsou spojená se stavbou jaderných bloků v Dukovanech.
včeraAktualizovánovčera v 19:41

Na nepedagogy a neinvestiční výdaje dostanou obce a kraje jedenáct miliard

Na financování nepedagogických pracovníků a na takzvané ostatní neinvestiční výdaje dostanou obce a kraje letos jedenáct miliard korun. Peníze, které by za třetinu roku vydával na placení nepedagogů stát, převede v plné výši do rozpočtů měst, obcí a krajů. Po jednání vlády to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Zřizovatelé by měli nepedagogy, například školníky, uklízečky či kuchařky, platit od září 2025. Záměr převést financování na zřizovatele kritizovaly v minulém týdnu školské odbory, proti se postavilo dříve i Sdružení místních samospráv.
včera v 17:52

Opozice předvede obstrukční kolečko, ale projde to, říká k hádkám o platy expert

Pokud by prošel koaliční návrh na růst platů ústavních činitelů o téměř sedm procent, soudcům by platy reálně klesly, míní prezident Soudcovské unie ČR Libor Vávra. Přesto by výpočet výdělků politiků od těch soudcovských neodděloval. Jiní hosté ve vysílání ČT24 naopak o této možnosti hovořili. Politický analytik Lukáš Jelínek se například domnívá, že některý z návrhů navzdory „povinnému obstrukčnímu kolečku“ opozice nakonec projde.
včeraAktualizovánovčera v 17:43

Zemřela přeživší Lidic Eva Kubíková-Bullock

Na konci prosince zemřela v sedmaosmdesáti letech Eva Kubíková-Bullock, byla jedním z přeživších lidických dětí. Žila v Kanadě a Lidice opakovaně navštěvovala, informoval ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík. Ze 105 lidických dětí němečtí nacisté osmaosmdesát zavraždili. Po druhé světové válce se jich do Lidic vrátilo sedmnáct. Nyní jich žije šest.
včera v 11:56
Načítání...