Stráský v ofenzivě: Nasadil pesticidy a odvolává ředitele

Vimperk - Ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský přiznal, že nařídil využít v boji proti kůrovci kombinaci všech nejúčinnějších metod včetně použití biocidů na otrávené lapáky a trojnožky, ačkoliv je jejich použití v parku zakázáno a neměl k tomu udělenou výjimku. Ještě ráno přitom tvrdil, že bude pátrat po viníkovi, a následně odvolal svého náměstka a zároveň vedoucího oddělení státní správy Tomáše Hlavatého, který rozhoduje o výjimce k použití jedů proti kůrovci. Současně Stráský odvolal i dlouholetého vedoucího CHKO Pavla Hubeného.

Plzeňský student práv Martin Marek už proti Stráskému podal trestní oznámení, kterým reagoval na jeho vystoupení ve čtvrtečním pořadu ČT Události, komentáře. Ředitel parku podle něj zneužil pravomoci úřední osoby a navíc ohrozil životní prostředí. Podle Stráského půjde ve sporu o zajímavý právní precedens.  

Park pod Stráského vedením rozmístil biocidy v mokřadech, ačkoliv k tomu neměl povolení. Za to mu hrozí až milionová pokuta. Ředitel parku v minulých dnech upozorňoval, že udělování výjimky trvá příliš dlouho, přitom proti kůrovci se musí zasáhnout co nejdřív. Hlavatý se ovšem brání, správní řízení o udělení výjimky prý bylo zahájeno koncem března a úředníci mají ze zákona lhůtu 90 dní na rozhodnutí. Stráskému se však nechtělo čekat. Ještě ráno však tvrdil, že byly v mokřadech rozmístěny trojnožky bez jeho vědomí: „S mým vědomím to samozřejmě nebylo, já jsem to rozmístění nedělal. Samozřejmě že zvážím i sankce. V případě, že obranná opatření byla umístěna na mokrých stanovištích, budou odstraněna.“

4 minuty
Reportáž Jana Dvořáka
Zdroj: ČT24

Stráský obhajuje použití chemie:

„I přes fakt, že nebylo správní řízení ukončeno, jsem nařídil využít v boji proti kůrovci kombinaci všech nejúčinnějších metod, a to včetně využití biocidů na otrávené lapáky a trojnožky. Vzhledem k tomu, že jsem převzal řízení národního parku v situaci, kdy je na celém území parku díky přemnožení kůrovce kalamitní stav, je mojí zákonnou povinností realizovat všechna opatření proti kůrovci tak, abych předešel vzniku škod na majetku ve vlastnictví státu a na majetcích sousedních vlastníků lesů.“

Na to, že Správa Národního parku Šumava začala v lesích proti kůrovci používat chemii, ačkoliv k tomu nemá povolení, upozornilo ve čtvrtek ekologické Hnutí Duha. Zhruba před týdnem podalo podnět k šetření na Českou inspekci životního prostředí. V parku totiž byly rozmístěny otrávené trojnožky a lapáky i na podmáčených místech, což je ovšem v rozporu se zákonem i příkazem ministra životního prostředí Tomáše Chalupy.

Inspektoři zatím provádějí šetření v terénu, už ale potvrdili použití insekticidů ve II. zónách, které mohou být jak bezzásahové, tak zásahové. Pak budou studovat plány péče o daná území. Podle hnutí Duha usiluje Stráský o to, aby získal speciální výjimku, která mu umožní v parku nedodržovat zákon a použít pesticidy. Státní správa opakovaně řeší jeho žádost a letos už podruhé zahájila správní řízení, jehož je Hnutí Duha účastníkem. Zatím však výjimka udělena nebyla. Ředitel tedy evidentně vážně a vědomě porušil zákon o ochraně přírody a krajiny, napsali ekologové.

O udělení výjimky k použití chemie proti kůrovci rozhoduje oddělení státní správy, které je sice součástí Správy Národního parku Šumava, ředitel prý ale v žádném případě nemůže předjímat, že výjimku dostane.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Technologie jako heroin pro mozek? Regulace pro děti je potřeba, míní odborníci

O závislosti na digitálních technologiích, rizikovém chování dětí, ale i dospělých a vlivu technologií na mozek debatovali odborníci v rámci kulatého stolu v Poslanecké sněmovně, který se konal pod záštitou poslanců z řad koalice i opozice. Odborníci hovořili o tom, že sociální sítě jsou problematickým fenoménem nejen z hlediska času, který děti na mobilech či sociálních sítích stráví, ale jsou s tím přidruženy další problémy – například bezpečnost či rizikový obsah.
před 24 mminutami

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
před 39 mminutami

Za čtvrt roku zabránil systém ETCS velkým škodám. Měl ale i velký výpadek

Nový zabezpečovací systém na železnici ETCS má za sebou v tuzemsku čtvrt roku fungování. Na tratích, kde ho strojvedoucí povinně zapínají, zatím žádný z nich neprojel na červenou. Systém navíc už prokazatelně zabránil velkým škodám, má ale za sebou i jeden masivní výpadek. Drobná přerušení automaticky zastavují asi jeden spoj ze sta.
před 1 hhodinou

Poslední druhoválečná bitva vzplanula na Příbramsku

Ačkoli Německo kapitulovalo ve druhé světové válce 8. května 1945, na mnoha místech se bojovalo i v následujících dnech. Poslední bitva se odehrála před 80 lety ve Slivici u Milína na Příbramsku, kde se odmítl vzdát německý generál jednotek Waffen-SS Carl von Pückler-Burghaus. Tvrdé boje, do kterých se zapojily také tanky, se odehrály 11. a 12. května.
před 1 hhodinou

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 2 hhodinami

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
před 11 hhodinami

Zájem o dálniční známky vzrostl

Řidiči mají vyšší zájem o dálniční známky. Do konce dubna si je pořídilo zhruba o sto tisíc šoférů více než za stejné období loni. To přitom kupovali kupony ve velkém kvůli blížícímu se výraznému zdražení. Znovu si přitom připlatili řidiči i letos. Populární jsou i jednodenní známky. Za chybějící elektronické viněty celníci za první čtyři měsíce při kontrolách uložili na místě pokuty bezmála za čtrnáct milionů.
před 11 hhodinami

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
před 11 hhodinami
Načítání...