Soud rozhodl v metanolové kauze: Hlava je nevinen, Ženíšek dostal 5 let

Krajský soud v Ostravě vynesl rozsudek v případě dvou překupníků otráveného alkoholu z Karvinska. Podle obžaloby Petr Hlava a Marek Ženíšek zavinili smrt jednoho člověka a způsobili zdravotní problémy čtyřem dalším. Hlava je podle rozhodnutí soudu nevinen, Ženíšek dostal pět let.

Hlava podle obžaloby nakoupil 77 lahví závadného alkoholu. Prodal jej Ženíškovi, který ho měl předat za účelem dalšího prodeje známému. Ten ale nejprve s dalšími lidmi při třídenním večírku v zahradní chatce v Doubravě na Karvinsku několik lahví vypil. Na následky otravy jeden muž zemřel, další čtyři lidé skončili s vážnými následky v nemocnici.

Hlavovu vinu však není možné podle soudu prokázat. „Ženíšek je nedůvěryhodný. Jeho výpovědi se neustále liší. Zároveň to byl jediný důkaz proti Hlavovi,“ uvedl mimo jiné v odůvodnění rozsudku soud.

Rozsudek není pravomocný. Zatímco se Hlava práva na odvolání vzdal, Ženíšek se již odvolal. Státní zástupkyně si vzala lhůtu na rozmyšlenou. Případem se proto bude už potřetí zabývat vrchní soud v Olomouci.

Muži byli odsouzeni už dvakrát. Vrchní soud v Olomouci ale pokaždé rozsudek zrušil a nařídil nové projednání.

  • Dvěma překupníkům s otráveným alkoholem, Petru Hlavovi a Marku Ženíškovi, soud poprvé udělil za úmyslné obecné ohrožení osmiletý trest. Vrchní soud v Olomouci verdikt zrušil.
  • Podruhé byli Hlava se Ženíškem odsouzeni za ohrožení zdraví kvůli závadným potravinám. Hlava vyvázl s podmínkou, jeho komplic měl jít do vězení na čtyři roky. I tento rozsudek vrchní soud zrušil. Podle soudu bylo nutné lépe zjistit skutkový stav a podrobněji se zabývat zdravotními následky.

První případy úmrtí po požití nelegálně vyráběných lihovin s obsahem jedovatého metylalkoholu se objevily v září 2012. Poslední člověk, jehož úmrtí je spojováno s hlavní vlnou metanolové kauzy, zemřel na konci února 2014.

Celkem zemřelo asi 50 lidí, mnohé další alkohol připravil o zdraví. Justice se s případem vypořádává v mnoha soudních procesech. Míchači kontaminované směsi Tomáš Křepela a Rudolf Fian dostali doživotí

Metanolová kauza patří mezi nejhorší aféry, které Českou republiku v posledních desetiletích postihly. První případy úmrtí po požití nelegálně vyráběných lihovin s obsahem jedovatého metylalkoholu se objevily na začátku září 2012. Poslední oběť zemřela na konci února 2014.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

„Vyřešil jsem ho.“ Klempíř odvolal Baxu ze správní rady Pražského jara

Ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) ve čtvrtek odvolal svého předchůdce ve funkci Martina Baxu (ODS) ze správní rady Pražského jara, kterou dosud Baxa vedl jako její předseda. Vyřešil jsem ho, napsal Klempíř o Baxovi na sociální síti X. Baxa chce dál bojovat za svobodou a nezávislou kulturu, uvedl na stejné síti. Do sporu se předtím dostali kvůli rozdělování dotací na filmy. Klempířův krok kritizují zástupci opozice.
18:39Aktualizovánopřed 7 mminutami

Vláda bude denně určovat maximální cenu paliv

Vláda ve čtvrtek na mimořádném zasedání projednala opatření proti vysokým cenám pohonných hmot v Česku. Rozhodla o regulaci marží na 2,50 koruny u nafty i benzinu a snížení spotřební daně. Ta u nafty klesne o 2,35 koruny. U benzinu se daň měnit nebude. Kabinet také denně určí maximální cenu paliv, uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Opatření začnou platit od středy 8. dubna.
05:40Aktualizovánopřed 1 hhodinou

GIBS obvinil dvacet policistů z dálničního oddělení Domašov

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila 20 policistů z dálničního oddělení v Domašově na Brněnsku, a to pro podezření ze zneužití pravomoci a část i z přijímání úplatků, napsal Deník.cz. GIBS nechce případ konkrétněji komentovat. Mluvčí žalobce stíhání potvrdil.
15:08Aktualizovánopřed 3 hhodinami

O pronájem pozemků u Hustopečí zasažených benzenem má zájem Diamo

Pozemky soukromých vlastníků v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, které před více než rokem zasáhl toxický benzen při nehodě vlaku, by si mohl pronajmout státní podnik Diamo. Firma to nabídla majitelům pozemků, kterých je 45. Projednat to s nimi chce v polovině dubna na veřejném slyšení, zjistila agentura ČTK. Pozemky, které procházejí sanací, mají rozlohu zhruba jedenáct hektarů, od nehody vlaku leží ladem. Odškodnění se jejich majitelé zatím nedočkali, požadovat ho budou moci až po viníkovi nehody. Vyšetřování dosud nebylo ukončeno, řekla policie.
před 4 hhodinami

Důvěra v armádu dál roste, věří ji nejvíce lidí za několik let, ukázal výzkum

Důvěra lidí v armádu dál roste, věří jí přibližně tři čtvrtiny respondentů. To je nejvíce zhruba od poloviny roku 2022, vyplývá z průzkumu, který ve čtvrtek zveřejnila agentura STEM. Policii důvěřuje 77 procent lidí, od minulého měření loni v září je to ale o dva procentní body méně.
před 6 hhodinami

Správa železnic zahájí i modernizaci tratě Ruzyně–Kladno

Správa železnic (SŽ) do dvou týdnů zahájí modernizaci tratě z Ruzyně do Kladna. Pokračovat bude také v přípravě vysokorychlostních tratí. Mezi důležité projekty, které letos začnou, patří rekonstrukce železničního uzlu v Hradci Králové, příprava zakázky na elektrizaci trati z Českých Velenic do Veselí nad Lužnicí nebo rekonstrukce nádražních budov v Chebu a Táboře. V letošním roce bude Správa železnic podle schváleného rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury hospodařit se 72,2 miliardy korun, což je meziročně o 9,5 miliardy více.
12:29Aktualizovánopřed 6 hhodinami

VideoJak zvýšit porodnost? Politici diskutovali o možných řešeních

Čechům se rodí podle statistik stále méně dětí a národ vymírá. V tuzemsku se dokonce loni narodilo nejméně dětí za 240 let. Je to problém a nejen u nás, uznali ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO) a jeho předchůdce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Pokles porodnosti dle nich souvisí nejen s ekonomickými faktory, ale také s nejistotou. Stát by měl motivovat lidi, zajistit jim zázemí a nabídnout možnosti péče o dítě, míní místopředsedkyně poslanců STAN Pavla Pivoňka Vaňková. Problém je podle místopředsedkyně výboru pro sociální politiku Lucie Šafránkové (SPD) také partnerská nejistota, kdy dochází k poklesu svateb a roste zároveň i počet rozvodů. Účastníci debaty se shodli na tom, že je nutné se zaměřit na dostupné bydlení, zajistit dostatečnou infrastrukturu a podmínky pro sladění pracovního a rodinného života. Události, komentáře moderoval Lukáš Dolanský.
před 7 hhodinami

Polská tajná služba potvrdila zatčení muže a ženy kvůli požáru v Pardubicích

Polská kontrarozvědka (ABW) potvrdila zatčení dvou polských občanů v souvislosti se zapálením haly zbrojovky LPP Holding v Pardubicích. Stanice TVP Info ve středu informovala o zadržení dvou polských aktivistů v minulém týdnu. Dvojice je podle ABW podezřelá z napomáhání při založení požáru a soud oba na tři měsíce umístil do vazby. Zadržení – muž a žena – se k činu nepřiznali, dodala ABW.
před 7 hhodinami
Načítání...