Slunné počasí vylákalo cyklisty i plavce. Vyšší teploty ale dlouho nevydrží

Praha - Navzdory nynějšímu oteplení budou zřejmě následující čtyři týdny stále chladné. Teploty pravděpodobně nepřekročí dlouhodobý průměr pro období od 15. dubna do 12. května, který je 11,2 stupně Celsia. Takový je výhled Českého hydrometeorolgického ústavu. Dnešní počasí však nouzi o sluneční paprsky a vysoké teploty nemělo. Lidé si jarní sobotu užívali napříč republikou. Zaplnili cyklostezky, ale i řeky nebo výjimečně zpřístupněné památky.

Oteplení, při kterém by zítřejší teploty mohly dosáhnout i 18 stupňů Celsia, dlouho nevydrží. Konec dubna a začátek května totiž přinese další ochlazení. S pravděpodobností kolem 70 procent budou podle ČHMÚ průměrné teploty za příští čtyři týdny dohromady nižší než 11,2 stupně Celsia.

Zřejmě nejteplejší bude příští týden - od 15. do 21. dubna. Meteorologové odhadují, že teploty budou buď průměrné, nebo dokonce nadprůměrné. V dalších třech týdnech se už ale budou s nejvyšší pravděpodobností pohybovat pod průměrem. Nejnižší průměrné teploty byly v tomto období naměřeny v roce 1991, a to 7 stupňů Celsia. Naopak nejtepleji bylo v roce 2000, kdy průměr dosáhl 15,9 stupně Celsia.

Oproti tomu srážky budou zřejmě v příštích čtyřech týdnech odpovídat dlouhodobému průměru pro dané období, tedy 45 milimetrům. „Více srážek se očekává v týdnu od 22. do 28. dubna,“ doplnili meteorologové.

První víkend s jarními teplotami vylákal lidi na kola i do vody

Dnešní vyšší teploty a slunečné počasí udělaly radost především cyklistům. Třeba do Modřan jich dnes vyjely stovky. A podobně rušno bylo třeba i na Liberecku. Cyklisty letos čeká také jedna zásadní novinka. Policie se totiž v následujících měsících více zaměří na kontrolu alkoholu v krvi a nošení přileb.

Ale nejen cyklisté si užívali jarního počasí. Na Vltavě se dokonce i plavalo. V Olomouci zase letos poprvé vzlétly do vzduchu větroně, na brněnskou přehradu vypluly místní lodě a ve Vyšším Brodě do lodí nasedli i první vodáci. Ve Znojmě se zase slunečná sobota projevila ve velkém zájmu o běžně nepřístupné památky - Loucký kláštěr a bývalý pivovar. Ty byly výjimečně zpřístupněny v rámci akce Brány památek dokořán.

Slunečné počasí ale mělo i stinné stránky. Na horách přineslo oblevu a na některých místech rozvodnilo řeky. Místy byly dokonce přesaženy i první stupně povodňové aktivity.

Vydáno pod