Senát chce nechat sKarty jen pro výplatu dávek v hmotné nouzi

Praha – Platební funkce sKaret by měla být podle Senátu zachována jen pro výplatu pomoci v hmotné nouzi. Pro výplatu ostatních sociálních dávek by měla být zrušena, stejně jako pro případnou výplatu důchodů. Senátní novelu teď projedná vláda a také poslanci. Podle tvůrců novely by měly být dávky i nadále zasílány formou složenek, což se vládní koalice kvůli finanční náročnosti rozhodla až na výjimky ke konci roku zrušit.

Zavedení sKaret prý způsobí obrovský problém dvěma pětinám příjemců dávek. Karta se podle tvůrců novely dotkne zhruba 200 tisíc lidí, převážně seniorů a osob se zdravotním postižením, kteří budou nuceni využívat různých opatrovníků a zmocněnců a ztratí možnost vlastního rozhodování o svých finančních prostředcích. Systém sKaret totiž zkomplikuje život lidem, kteří si kvůli handicapu nebo věku nedokážou vybrat peníze z bankomatu.   

Národní rada zdravotně postižených se už obrátila na soud s žádostí, aby vydávání karet pozastavil přinejmenším do doby, než bude dokončeno projednávání senátorské novely. Návrh na vydání předběžného opatření ale soud odmítl.   

Platební funkci sKarty autoři předlohy navrhují zrušit nejen pro dávky pro handicapované, příspěvek na péči nebo dávky státní sociální podpory, ale také pro výplatu podpory v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci. 

Karty prosadila vláda v rámci sociální reformy - slibuje si od nich úspory ve výši až čtvrt miliardy korun ročně. Úřady práce už začaly zkušebně stovky karet vydávat, do konce roku by jich měly rozdat milion. Letos ještě bude také zachována možnost posílat peníze poštou, od příštího roku by však měla zůstat jen v odůvodněných případech.