Praha – Poté, co ministerstvo vnitra v pátek vyřadilo z boje o Pražský hrad Janu Bobošíkovou, Vladimíra Dlouhého a Tomia Okamuru, hodnotí nyní řada politiků situaci jako chaotickou. Spekulace, jestli byly výpočty resortu vnitra správné, podle nich vyvolávají otázku, zda bylo vůbec vhodné přímou volbu zavádět. Mluví se také o tom, jestli by nebylo lepší ji odložit a prezidenta zvolit protentokrát stejně jako dřív.
Řada politiků pochybuje o smyslu přímé volby prezidenta
„Já chci hned v pondělí požádat prostřednictvím pana Nečase vládu, aby se zabývala tím, jestli by neiniciovala napříč politickým spektrem zrušení té přímé volby,“ reaguje na nastalou situaci poslanec ODS Boris Šťastný. Podobně mluví i předseda KSČM Vojtěch Filip: „Mnohem lepší by bylo, kdyby se nyní přímá volba odložila, upravily se podmínky podle starého volebního řádu a do pěti let se přijal zákon, který by neměl takové vady a mezery.“
Jiného názoru je ale premiér Petr Nečas. Ten sice uvažuje o tom, že některá ustanovení prováděcího zákona by měla být upřesněna, ale až pro příští volbu. Stejného názoru je i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. „Vůbec si nedokážu představit, že by teď někdo přišel uprostřed kampaně s tím, že by se měl způsob volby prezidenta měnit.“
Miroslav Kalousek, ministr financí
„Já říkám, že zpytuji-li své svědomí, jsou dvě hlasování, která jednou pánubohu nezodpovím, až před ním budu stát: hlasování o zřízení krajů a hlasování o přímé volbě prezidenta.“
Tři ministerstvem vyřazení kandidáti teď řeší, co bude dál. Vladimír Dlouhý se rozhodl podat stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu už v pátek. Jana Bobošíková a Tomio Okamura ani dnes definitivně neřekli, jestli budou dál o Hrad bojovat. Oba si dali lhůtu do začátku příštího týdne.
Přímou volbu prezidenta komplikuje dvojí výklad
Ředitel odboru všeobecné správy ministerstva vnitra Václav Henych připustil, že zákon k přímé volbě prezidenta umožňuje dva výklady. Za použitou metodou si ale podle svých slov zatím stojí. Zda se chybné podpisy kandidátů měly před závěrečným porovnáním sčítat, či zprůměrovat, bude nyní řešit Nejvyšší správní soud. Podle Henycha je ministerstvo připraveno vyslechnout verdikt soudců a v případě rozporu kandidáty s dostatečným počtem hlasů vpustit do další volby. Zároveň ale dodává, že metodu přepočtu ministerstvo avizovalo dlouho dopředu.
Nicméně podle některých ústavních právníků ministerstvo vnitra kandidátům cestu na Hrad ztížilo. Ze dvou možností výkladu totiž vybralo tu složitější. „Mně zkrátka ta formulace připadá značně pýthická, značně nejasná, takže NSS by dozajista v tomto směru mohl vše vyjasnit,“ říká ústavní právník Jan Kysela. Ústavní právníci se také shodují na tom, že NSS by měl podpisy přepočítat. Skeptický byl k zákonu od samého začátku i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Potíže při schvalování kandidátů mu teď, jak říká, dávají za pravdu.