Používáte u počítače myš? Procvičujte ruku

Praha - Počítačovou myš měl alespoň někdy v ruce snad každý. První počítačová myš přitom vznikla v roce 1961 a stejně jako další počítačové vybavení prošla bouřlivým vývojem až do její současné podoby. Běžný uživatel dnes po stole s myší „najezdí“ asi tak půl kilometru denně. A právě z nadměrného používání počítače hrozí takzvaný syndrom myši, tedy bolesti předloktí způsobené stereotypním klikáním.

Syndrom myši se projevuje podobně jako třeba tenisový loket. „Vypadá to tak, že Vás začne bolet v oblasti zápěstí, nebo i svalové úpony až po oblast lokte,“ popsala Jana Vyskotová z Ústavu rehabilitace Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Podle lékařky ale existují opatření, jak se bolestem bránit. „Měli bychom každé dvě hodiny zhruba čtvrt hodiny dělat rehabilitační cvičení,“ doporučuje Vyskotová, podle níž od bolesti zápěstí pomůže především protahování a masáže rukou. Ulevit mohou i podložky pod myš s gelovou vystýlkou.

Podívejte se, jak si protáhnout ruce a zápěstí:

Běžný uživatel prý myší po stole najezdí až půl kilometru za den. Kolik metrů ujede vaše myš, stejně jako počet kliknutí nebo čas strávený s myší v ruce, dokáží změřit jednoduché programy, které jsou volně dostupné na internetu.

Jak šel čas od dřevěné krabičky po ovládání počítače hlasem

Počítačová myš se poprvé objevila v Americe v roce 1963, veřejnost ji ale mohla začít používat až o pět let později. První počítačová myš byla dřevěná krabička s jedním tlačítkem. V její spodní části byla dvě vzájemně kolmá kolečka, která se při pohybu myši po podložce otáčela. Jedno kolečko indikovalo jízdu vpřed a vzad, zatímco druhé se otáčelo při pohybu myší do stran. Snímače měnily otáčení koleček na elektrické impulzy, z jejichž vzájemného poměru dokázal software vypočítat směr, jímž se myš pohybovala, i vzdálenost, kterou při tom urazila.

Zařízení, které si americký vědec Douglas Engelbart nechal v roce 1967 patentovat pod názvem „indikátor X-Y polohy pro zobrazovací systémy“, si jeho kolegové překřtili na myš - především kvůli kabelu, který vynálezu dával vzhled hlodavce s dlouhým ocáskem.

Douglas Engelbart s první počítačovou myší
Zdroj: Mark Richards/ČTK/ZUMA

Spolu s myší předvedl Engelbart v prosinci 1968 i klávesnici s pěti tlačítky, jejichž kombinací bylo možné napsat všechny běžné znaky. Engelbart totiž předpokládal, že uživatelé budou mít při práci jednu ruku stále položenou na myši, takže nebudou moci zapojit do psaní všech deset prstů.

Potenciál nového polohovacího zařízení však zůstal dlouho nepovšimnut. Mnoho na tom nezměnil ani někdejší Engelbartův kolega a výrobce první myši Bill English, který v roce 1972 nahradil kolečka praktičtější kuličkou. Jako první začala myš ke svým počítačům dodávat americká společnost Xerox. Zlatou éru myší odstartovala až přibližně v polovině osmdesátých let společnost Apple, později se o masové rozšíření postaral operační systém Windows. „Byl to Steve Jobs, kdo masově rozšířil používání počítačových myší,“ řekl Martin Novotný z Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze.

Ani v budoucnosti podle Novotného počítačové myši nezmizí, přestože možnosti ovládání budou čím dál širší. Kromě dotykových obrazovek se otevírá také možnost ovládání počítače hlasem nebo třeba gestikulací.

8 minut
Boj s lidským zápěstím počítačový hlodavec vyhrává
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice.
před 53 mminutami

Prezident Petr Pavel svědčil u soudu v kauze generála Halenky

Prezident Petr Pavel jako svědek vypovídal u soudu, který se zabývá žalobou generála ve výslužbě Vladimíra Halenky o odškodné za trestní stíhání. Halenka byl na jaře roku 2015 obviněn v kauze převodů vojenského materiálu, jeho stíhání státní zastupitelství později zastavilo. Pavel, který byl náčelníkem generálního štábu mezi lety 2012 a 2015, řekl, že pokud by Halenka obviněn nebyl, mohl by se pravděpodobně zúčastnit zahraničního vojenského kurzu v USA. O tom, zda by muž mohl povýšit na zástupce náčelníka generálního štábu, neuvažoval, protože pozice v té době nebyla uvolněná, uvedl.
před 59 mminutami

ŽivěPolicie zřejmě získá snadnější přístup do rejstříku trestů

Policie zřejmě získá snadnější přístup do rejstříku trestů a evidence přestupků. Sněmovna to schválila v rámci novely o předávání informací v EU. Poslanci mají na programu také poslaneckou novelu k omezení odkladů zahájení povinné školní docházky. Na programu je v závěrečném kole projednávání také například návrh nového zákona o kybernetické bezpečnosti a úprava k růstu obranných výdajů.
09:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ocelové ježky u Pražského hradu nahradí sloupky

Od vstupů na Pražský hrad postupně mizí takzvaní ježci. Ocelové zátarasy tam vjezdu aut bránily téměř deset let. Správci je teď postupně nahradí výsuvnými sloupky. „Když budeme mít zasouvací sloupky, můžeme usnadnit vjezd větších aut, jako jsou hasiči či záchranky,“ vysvětlil ředitel Správy Pražského hradu Pavel Vyhnánek. Sloupky teď budou pracovníci instalovat až do června. Nová budou i kontrolní stanoviště.
před 4 hhodinami

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
před 5 hhodinami

Za vyhrožování úředníkovi na internetu udělil soud muži podmínku a pokutu

Muže, který na sociálních sítích vyhrožoval v době pandemie koronaviru úředníkovi, odsoudil soud k podmíněnému trestu, také musí zaplatit peněžitou pokutu. Úředníkova advokátka vnímá verdikt jako důležitý okamžik. Podle ní vymezuje, co si lidé můžou k zaměstnancům veřejných institucí dovolit a co už je za hranou. Policie radí všechny takové případy oznamovat.
před 5 hhodinami

Sněmovna přerušila schůzi k digitalizaci na neurčito

Poslanci večer přerušili na neurčito mimořádnou schůzi k digitalizaci stavebního řízení, kterou vyvolalo opoziční ANO. Místopředseda hnutí Karel Havlíček označil projekt digitalizace za naprosté a systémové selhání vlády. Zopakoval, že ANO v nejbližších dnech kvůli projektu podá trestní oznámení. Podle šéfa resortu školství Mikuláše Beka (STAN), který zastoupil ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (za STAN), je jednání předčasné vzhledem k tomu, že audit bude hotový až na přelomu května a června.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Silné deště na východě Česka vytopily desítky budov

Část Přerovska ve čtvrtek postihly lokální bouřky, ty nejsilnější zasáhly Ústí, Černotín a Skaličku. S přívalovými dešti se setkali lidé například také v Hranicích či na Potštátsku. V Ústí přívalové deště vyplavily i několik nemovitostí. Hasiči na mnoha místech čerpají vodu a čistí komunikace od nánosů bahna, řekl jejich mluvčí Radek Buryánek. Po odpoledních přívalových deštích zasahovali hasiči také ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku. Nejvíc zasažený byl Domanín.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...