Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku mezi novináři a příznivci prezidenta Miloše Zemana ve volebním štábu, k níž došlo krátce po Zemanově vítězství v prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Nebude se ale zabývat počínáním podnikatele Karla Slezáka, který udeřil kameramana serveru iDNES.cz. Jeho případ policie odložila, protože Slezák v únoru zemřel.

K incidentu došlo 27. ledna v pražském Top Hotelu, tedy na místě, kde Zeman se svým štábem a sympatizanty sledoval výsledky prezidentských voleb. Novináři tam natáčeli a fotografovali kolaps bývalého redaktora Haló novin Milana Rokytky, k němuž později přijeli záchranáři.

Ze záběrů, které žurnalisté později zveřejnili, je patrné, že Slezák a další muž – podle médií Zemanův příznivec Jan Šolta – novináře vykazovali a vytlačovali z místnosti a nadávali jim. Došlo i k fyzickému střetu.

Spis putuje na úřad

Policie potyčku prověřovala pro podezření z výtržnictví. Ohledně Slezáka by bylo trestní stíhání nepřípustné, protože nelze obvinit někoho, kdo zemřel. „Jednání ostatních osob bylo vyhodnoceno policií jako přestupek proti občanskému soužití, a spisový materiál byl proto v souladu se zákonem předán příslušnému správnímu úřadu v Praze 4,“ sdělila mluvčí pražských policistů Andrea Zoulová.

Slezák byl na akci akreditován jako novinář. Syndikát novinářů ho po incidentu vyloučil ze svých řad za poškození prestiže a zájmů profesního sdružení. Muž se později omluvil a uvedl, že si ve štábu počínal pod vlivem emocí.