Posudky soudních znalců nejsou často kvalitní - jsou třeba lepší pravidla

Praha – Případy, se kterými se lidé obracejí na Ligu lidských práv, i analýza, kterou nechala vypracovat, nás utvrdily v tom, že práce soudních znalců je často nekvalitní a za své chyby bývají málokdy potrestáni, prohlašuje právník této organizace David Záhumenský. Poté, co loni ombudsman Otakar Motejl uvedl, že chyby soudních znalců v oblasti zdravotnictví mívají často za následek zpackaný lidský život, odpovědnost znalců je ale takřka nulová, nechala Liga zpracovat analýzu několika desítek posudků. Sítem nastavených kritérií propadly – z různě závažných důvodů – všechny.

Příčinu vidí Záhumenský v nedostatečně vymezených povinnostech a požadavcích na znalce, jejichž činnost je řízena čtyřicet let starým zákonem. Pochybení, kterých se znalci dopouští, lze podle Záhumenského rozdělit do tří skupin: Jednu tvoří konkrétní chyby znalců – chybělo například logické odůvodnění závěru, zdroje, naopak přebývaly odpovědi na věci, které vůbec nespadaly pod odbornost daného znalce. Na vině jsou ale také zadavatelé posudků – soudy nebo policie – a zakopaného psa je třeba hledat i v legislativě, tedy potažmo na ministerstvu spravedlnosti.

Novela 40 let starého zákona by mohla být na podzim

„Ministerstvo se rozhodlo připravit novelu zákona tak, aby reagovalo na posun a vývoj a zkvalitnilo práci znalců,“ namítá Jitka Zinke z tiskového odboru resortu. Pokud novela projde schválením ministra a připomínkovým řízením, vládě by mohla být předložena na podzim.

„Myslím si, že by měla být konzultována se samotnými znalci a že by se na ní měli podílet,“ dodává psycholog Karel Humhal, který se v oblasti znalectví pohybuje téměř dvacet let. V zásadě se ovšem novelizaci zákona nebrání, nesouhlasí ale s pochybeními, která Liga lidských práv uvádí jako poměrně běžná.

Kdo soudí - soudci, nebo znalci?

Znalce vybírají soudy na základě seznamu, obracet by se na ně měly s vymezenými otázkami, aby bylo jasné, co je cílem zadání. „Znalec posuzuje odbornou otázku, soudce zpravidla otázku skutkovou a právní. Posuzovat odborný aspekt mu nepřísluší,“ vysvětluje mluvčí Městského soudu v Praze Petr Kulawiak.

Pokud se sejde více posudků, může soudce jako laik – zvláště v medicínských závěrech – těžko určit, které stanovisko je stoprocentně pravdivé. „Pokud se to špatně sejde, může skutečně nastat situace, kdy nesoudí soudce, ale soudní znalec,“ připouští právník Ondřej Dostál.

Recept na dobrého soudního znalce

Výtky Otakara Motejla:

  • Zbytečné průtahy
  • Sporná kvalita posudku
  • Nadužívání znalců
  • Žádné postihy za špatné posudky

Oba právníci se proto domnívají, že výběr znalců a jejich kontrola by měla být pečlivější. Zároveň by mohla pomoci i motivace vyšším platovým ohodnocením, které je ve srovnání s taxami právníků velmi nízké. Potřebné je například vzdělávání znalců, které není vždy samozřejmostí. „Nikde není stanoveno, jaké vzdělání musí znalec mít, ale zpravidla se vybírají nejlepší z oboru,“ uvádí současné kritérium odbornosti Kulawiak.

Zákon také umožňuje zřízení znalecké komise, jakési komory. „Na rozdíl od lékařů nebo advokátů neexistuje u znalců žádný etický kodex a chybí zde i disciplinární řízení,“ uvádí Záhumenský s tím, že právě komise by mohla na znalce dohlížet.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 4 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 6 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 6 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 6 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 10 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 11 hhodinami

„Nejsme koalice, budeme mít jeden klub,“ řekl Fiala (SPD) v debatě o nadcházejících volbách

Česko čekají za půl roku sněmovní volby. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila koalice SPOLU a třetí jsou Starostové. Do sněmovny by se dostali i Motoristé, SPD, Stačilo a Piráti. Naopak pod hranicí vstupu do dolní komory skončili sociální demokraté a Trikolora. Ostatní by nezískali ani dvě procenta. Debaty o předvolebním klání se v Událostech, komentářích zúčastnili zástupci dvou opozičních a dvou vládních stran, které mají v průzkumech největší podporu. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Michaela Šebelová (STAN) a Radim Fiala (SPD).
před 12 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 13 hhodinami
Načítání...