Plavání na školách? Možná opět povinně

Skupina poslanců společně s Asociací plaveckých škol usiluje o opětovné zavedení povinné výuky plavání na základních školách. V Česku platila až do roku 2005, dnes záleží na samotných školách, zda ji pro své žáky zajistí. Vstřícný postoj k poslanecké iniciativě má i ministerstvo školství.

UDÁLOSTI: Plavání na školách může být povinné (zdroj: ČT24)

V současnosti se do dobrovolné výuky plavání zapojuje 92 procent základních škol. Z veřejných rozpočtů se hradí platy instruktorů i pronájem bazénu, na rodičích bývá placení dopravy, podle Petra Bannerta z ministerstva školství ale obce (coby zřizovatelé škol) mnohdy přispívají i na dopravu.

Povinné plavání se snaží obnovit poslanec Úsvitu Augustin Karel Andrle Sylor spolu s Českou unií školního plavání a Asociací plaveckých škol. Staronový model povinného plaveckého výcviku by vycházel ze současné praxe: mělo by to být tedy dvakrát 20 hodin ve dvou ročnících na prvním stupni.

Plaveckou výuku zajistí jen polovina speciálních škol

Ministerstvo školství se obnově povinného plavání nebrání. „Debata je na začátku. Zatím to není v pozici dát to povinně do zákona. Ministerstvo samo zatím s touto povinností nepřichází, ale chceme se do této debaty zapojit,“ uvedl ministr Marcel Chládek. „Zavádění plavání do škol jsme ochotni i více finančně podporovat.“

Pokud by totiž bylo plavání povinné, musel by stát hradit i dopravu a nejen provoz bazénu, a tyto prostředky ministerstvo od šéfa státní kasy slíbené nemá. „Pan Chládek musí hledat peníze, má velký rezort, má velké náklady,“ konstatoval Andrej Babiš.

Před případným zavedením povinného plavání je podle předsedy unie školního plavání Ladislava Botka důležité zajistit odpovídající počet výukových bazénů. Často budované akvaparky jsou totiž pro výuku plavání nepoužitelné. Podle Bannerta z ministerstva by se také muselo vyřešit, co nyní brání širšímu zapojení speciálních škol. V této skupině vzdělávacích institucí, které navštěvují děti s různými formami handicapů, totiž plavecký výcvik organizuje jen 57,5 procenta škol.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽIVĚ: Senát posoudí smlouvu s Vatikánem

Mezi hlavní body čtvrtečního programu senátorů patří smlouva mezi Českem a Vatikánem a novela vysokoškolského zákona. Tu by měli senátoři podle doporučení z výborů vrátit sněmovně bez zavedení hlídačkovného, tedy příspěvku, které by školy měly platit vysokoškolačkám na hlídání jejich dětí.
před 27 mminutami

ŽIVĚ: Poslanci projednají zprávu k tragédii na filozofické fakultě

Poslanci mají na programu jednání dosud neveřejnou závěrečnou zprávu vyšetřovací komise k předloňské tragické střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V úvodním kole by se pak mohli zabývat vládní novelou, podle níž by příspěvky na péči, dávky pro postižené i jejich průkazy vyřizovala a vyplácela sociální správa místo úřadu práce.
před 57 mminutami

Ve čtvrtek hrozí ledovka, do soboty se oteplí

Ve čtvrtek místy hrozí ledovka a večer náledí. Někde bude sněžit, objevit se může i slabý déšť a mrznoucí mrholení. V noci bude kolem nuly. Pod zataženým nebem se pak postupně oteplí, v sobotu bude až jedenáct stupňů Celsia. Poté teploty znovu klesnou.
před 1 hhodinou

Paliva dál zdražují. Benzin o padesátník, nafta o 65 haléřů

Pohonné hmoty dál zdražily o desítky haléřů, tempo růstu cen v uplynulém týdnu zrychlilo. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,74 koruny, před týdnem byl o 53 haléřů levnější. Nafta je dražší o 65 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 36,15 koruny, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Benzin byl naposledy dražší loni na začátku září, nafta loni v polovině srpna.
před 2 hhodinami

Obce mohou kvůli malé vytíženosti přijít o výdejní boxy, někde zřizují vlastní

Úsobrno na Blanensku přijde o jediný výdejní box, který v obci je. Provozovatel ho zruší kvůli malé vytíženosti. Takových míst je v Česku několik. Řešením mohou být obecní doručovací schránky. Nově je zřizují hlavně menší obce, ve kterých boxy doručovacích firem zcela chybějí. Obecních boxů vzniklo už několik desítek, vyjdou na dvě stě tisíc korun a víc.
před 2 hhodinami

Kladno zvýšilo investorům poplatky za byty

Města a vesnice nedaleko Prahy čeká stavební boom. Například Kladno kvůli velkému zájmu developerů už teď zpřísnilo podmínky. To znamená, že radnice zvýšila poplatky, které investor musí městu zaplatit za každý byt. Podobnou cestu volí také další obce.
před 3 hhodinami

Kůže ze stehna na rukách i lopatkách. Popálená z Mostu se zotavuje

Lenka Marková, jedna z popálených při nedávném požáru v mostecké restauraci U Kojota, má za sebou nejnáročnější část léčby. Žena se stále léčí v pražské nemocnici na Vinohradech, kde jsou i další čtyři lidé, kteří byli při tragickém požáru rovněž vážně zranění.
před 3 hhodinami

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 13 hhodinami
Načítání...