Ministerstvo odeslalo žádost o vydání Pitra

Praha - Ministerstvo spravedlnosti dnes odeslalo žádost o vydání Tomáše Pitra k výkonu trestu ze Švýcarska do České republiky. Učinilo tak osm dní před skončením osmnáctidenní lhůty, kterou pro podání žádosti mělo. Ministerstvo to uvedlo na svých webových stránkách. Švýcarská policie zadržela kontroverzního českého podnikatele 26. července v rekreačním středisku Sv. Mořic. Pitr vydání do ČR odmítl. Švýcarská strana žádnou lhůtu na rozhodnutí nemá, ministerstvo už nyní musí jen čekat.

„Ministerstvo spravedlnosti komunikovalo na pracovní úrovni s experty švýcarského spolkového úřadu pro justici, s nimiž si průběžně upřesňovalo všechna specifika a požadavky, jež jsou podle švýcarských orgánů pro účely posouzení případného vydání Tomáše Pitra do České republiky nutné,“ uvedl ministr Jiří Pospíšil. Dodal, že švýcarská strana lhůtu pro posouzení žádosti stanovenou nemá.

Podle Pitrova advokáta Jana Křivánka porušuje Česko právo jeho klienta na spravedlivý proces, požaduje prý podnikatelovo vydání kvůli tomu, aby státním orgánům poskytl informace, kterými podle nich disponuje. Pitr vydání do ČR odmítl a stále trvá na své nevině. Ve Švýcarsku podle svých slov pobýval kvůli obavám o svůj život a čekal zde na vyřízení opravných prostředků ve svých trestních kauzách.

Podle médií podnikatel po dlouhou dobu spolupracoval se zavražděným kontroverzním podnikatelem Františkem Mrázkem. Spekuluje se o tom, že je majitelem i takzvaného Mrázkova archivu. Může tak mít informace o jeho napojení na další zločince, ale i na české politiky a podnikatele. Mrázek prý také na vlivné osobnosti shromažďoval kompromitující materiály.

Pitr byl v České republice dvakrát pravomocně odsouzen. Poprvé se tak stalo za daňové delikty v roce 2006, k výkonu pětiletého trestu ale nenastoupil, uprchl a skrýval se v zahraničí. Letos v dubnu byl pak pravomocně odsouzen v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi společností Setuza a Milo Surovárny. Soud zrušil jeho předchozí pětiletý trest a udělil mu souhrnný trest šest let.

Za co Švýcaři zatkli Tomáše Pitra
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoPolitické spektrum: SNK Evropští demokraté, Stačilo!, Národní demokracie

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 9. května přijali René Živný (SNK Evropští demokraté), Jana Turoňová (Stačilo!) a Jan Sedláček (Národní demokracie). Debatu moderoval Bohumil Klepetko.
před 3 hhodinami

VideoSpáleniště v Českém Švýcarsku projde přirozenou obnovou

Oheň přírodu u Rynartic zdevastoval, další stromy mohou ještě padat, přístup na spáleniště proto hlídají hasiči. Území v Českém Švýcarsku zasažené několikadenním požárem však projde přirozenou obnovou, bez zásahu člověka. Spálené jehličnany nahradí nejprve břízy, pod těmi pak začnou růst další druhy. Správci národního parku chtějí, aby se příroda zotavila sama, podobně jako po požárech v dřívějších letech.
před 11 hhodinami

Video„Kuriozita do kuloárů druhé kategorie,“ říká ke sporu o summit NATO Landovský

Vláda Andreje Babiše (ANO) brzy splní závazek Aliance dát na obranu dvě procenta HDP, ideální by to bylo už v letos. V Interview ČT24 to uvedl budoucí vládní zmocněnec pro plnění závazků vůči NATO Jakub Landovský, který chce zabránit „resortismu“. Na summit do Ankary by podle něj měl jet předseda vlády – zažil však i summity, kde se vystřídali prezident a premiér. Klíčový je národní konsenzus, míní Landovský. Spojenci podle něj spor vnímají jako „kuriozitu do kuloárů druhé kategorie“. Pořad moderoval Daniel Takáč.
před 22 hhodinami

VideoGynekologické operace i bez řezů do břicha. Lékaři rozšiřují šetrnější postupy

Lékaři rozšiřují možnosti miniinvazivních gynekologických zákroků, při nichž lze i velké operace provádět bez řezů do břišní stěny a pod kontrolou kamery. Šetrnější postupy mají snižovat riziko komplikací, infekcí nebo vzniku kýly a mohou pomoci například pacientkám po opakovaných břišních zákrocích. Odstranění dělohy ročně v Česku podstoupí téměř dvacet tisíc žen.
před 22 hhodinami

Spor o zahrnutí plateb kartou do EET může skončit u Ústavního soudu

Nová elektronická evidence tržeb (EET) nejspíš opět skončí u Ústavního soudu. Opozici vadí, že součástí povinnosti mají být i platby kartou. Z předchozí EET je právě Ústavní soud vyjmul. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) ale už není možné tak snadno karetní transakce dohledat.
před 22 hhodinami

Česko si připomnělo Den vítězství. Pavel mluvil o varovném svědectví

Na pietách po celém Česku si v pátek lidé připomnělo 81. výročí konce druhé světové války v Evropě. Hlavní oficiální vzpomínkovou akcí bylo slavnostní shromáždění před Národním památníkem na Vítkově. Zúčastnili se ho politici i představitelé armády. Prezident Petr Pavel označil druhou světovou válku za varovné svědectví pro současnost.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Pavel s Babišem se neshodli. Vláda o delegaci na summit NATO rozhodne v červnu

Prezident Petr Pavel a premiér Andrej Babiš (ANO) nenalezli shodu v tom, kdo by měl reprezentovat Česko na červencovém summitu Severoatlantické aliance v Ankaře. Pavel to sdělil po pátečním jednání s předsedou vlády na Pražském hradě. Babiš míní, že hlava státu by neměla zemi reprezentovat, a to kvůli názorovému nesouladu v otázce naplňování závazků NATO. Prezident však na účasti trvá, a pokud by mu ji vláda nedovolila, hrozí kompetenční žalobou. Podle Babiše se o složení delegace rozhodne v červnu.
včeraAktualizovánovčera v 18:55

Kvůli dronu odklonilo pražské letiště letadlo, jeden člověk byl zadržen

Letecký provoz v Praze narušil dron v bezletové zóně Letiště Václava Havla. Jedno letadlo bylo odkloněno do Vídně a několik dalších nabralo zpoždění. Policie dron zajistila a zadržela jednoho člověka.
včeraAktualizovánovčera v 18:04
Načítání...