Melčák odmítl, že by stáhl ústavní stížnost

Praha - Nezařazený poslanec Miloš Melčák nestáhne svou stížnost k Ústavnímu soudu, ve které se domáhá zrušení ústavního zákona zkracujícího současné volební období. „Já absolutně nepočítám s tím, že bych tu stížnost stáhnul. Tím pádem by se to celé znevěrohodnilo,“ řekl dnes ČTK a Rádiu Česko. Zákon umožnil vyhlášení předčasných voleb. Vykonatelnost vyhlášení ale prostřednictvím předběžného opatření ústavní soudci odložili. Zatím tak není zřejmé, kdy se volby uskuteční. Ústavní soud by se měl Melčákovou stížností zabývat příští čtvrtek na veřejném jednání.

Politici se proto za pomoci odborníků urychleně snaží najít řešení, které by volby umožnilo. „Ale pochopitelně čekám, co připraví a držím jim palce, aby to bylo - jak se říká - navěky,“ dodal Melčák. Melčák také řekl, že současný vývoj kolem jeho stížnosti ho nepřekvapuje. „Překvapuje mě pouze pan prezident, který si neuvědomuje, že stejným zákonem může být zbaven mandátu během velmi krátké doby,“ dodal. Myšlenka na stížnost k Ústavnímu soudu v něm vzklíčila v okamžiku, kdy se v Senátu nenašel dostatek senátorů, kteří by stížnost podali. 

Kdy mohou být volby

Existují dvě varianty řešení ústavní krize, jedna počítá s dodržením říjnového termínu voleb, tedy 9. a 10., ale znamenala by podle ústavních znalců riziko zpochybnění. Druhá počítá s posunutím data voleb o měsíc na 6. a 7. listopadu.

2 minuty
Politici apelují na rychlost ÚS
Zdroj: ČT24

Ve svém podání Melčák uvádí, že zodpovědnost za údajně protiústavní zkrácení volebního období nese jak opozice, která svrhla vládu Mirka Topolánka (ODS), tak tehdejší vládní koalice ODS, KDU-ČSL a zelených. Podle stížnosti měly oba politické tábory strach ze sestavování nových vlád za současného rozvržení sil, což je řešení, které po pádu kabinetu předpokládá ústava. Proto se prý dohodly na novém začátku v podobě předčasných voleb.

Melčákův právní zástupce Jan Kalvoda dnešní Mladé frontě mimo jiné řekl, že zákon, kterým zákonodárci zkrátili volební období, mrzačí ústavu. Označil to za „vesklácky drzé a nezodpovědné“. Podle něj není možné politickou dohodou v ústavě vše; pak by prý bylo možné odhlasovat doživotní prezidenturu nebo senátorský mandát pro koně.

Sedmdesátiletý Melčák, který se poprvé dostal do sněmovny v roce 1996, nyní končí své třetí volební období. V letech 1998 až 2002 poslancem nebyl. Jak řekl, nyní už má nárok na důchod. „Už se těším, že si odpočinu,“ dodal.

Právník Miloše Melčáka Jan Kalvoda
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
15:38Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 11 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
před 20 hhodinami

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
před 22 hhodinami

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
před 22 hhodinami

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
před 22 hhodinami

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
včera v 17:39
Načítání...