KSČM: Církve by mohly dostat i majetek zabavený před únorem 48

Praha – Komunistům vadí rozsah majetku, který chce vláda vrátit církvím. Podle KSČM by prý mohly církve dostat i majetek zabavený před únorem 1948. Novinářům to dnes řekl místopředseda sněmovního petičního výboru Vladimír Koníček (KSČM). Vládní komise o majetkovém vyrovnání státu a církví navrhla vrátit církvím 56 procent jejich bývalého majetku v podobě polí, lesů a rybníků, a to v hodnotě 75 miliard korun. Dalších 59 miliard by měly církve dostat jako finanční kompenzaci. Stát by pak dotace na platy duchovních přestal vyplácet v roce 2030.

„Vláda, pokud nezmění rozsah majetku, ani nepočítá s tím, že bude návrh ve sněmovně schválen. Protože snažit se vydávat majetek, který byl církvím odebrán za první republiky a po druhé světové válce ještě před únorem 1948, je politickou sebevraždou,“ uvedl Koníček. „Za současné ekonomické situace může něco takového navrhnout jen vláda, která chce sebe sama zničit,“ dodal s tím, že vládní návrhy neuvádějí rozsah majetku v hektarech.      

11 minut
Tisková konference KSČM
Zdroj: ČT24

Vláda dnes diskusi o návrhu na vyrovnání státu s církvemi přerušila. Důvodem bylo to, že nejmenší vládní strana – Věci veřejné – začala návrh spojovat s debatou o státním rozpočtu. Ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) požaduje navýšení rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury o devět miliard korun.

Vláda prý nehledá příčinu vypjaté situace na Šluknovsku

Komunisté obvinili vládu Petra Nečase (ODS), že nehledá příčinu vypjaté situace na Šluknovsku, ale uchyluje se jen k silovým řešením. Pro silové ukončení nepokojů mezi starousedlíky a Romy se v úterý podle nich vyslovil i prezident Václav Klaus. Podíl na situaci mají pravicové strany svými reformami a také tím, že odmítly komunistický návrh zákona o přiměřeném zisku z nájemného, uvedla na brífinku poslankyně KSČM za Ústecký kraj Gabriela Hubáčková.

KSČM podle ní požaduje od vlády kromě zásahu proti spekulantům s byty zejména investice do veřejné infrastruktury v chudších regionech, snížení nezaměstnanosti rozvojem prosperujících oborů. Teprve poté by prý podle Hubáčkové byl čas na debatu o provázání výplaty sociálních dávek s veřejně prospěšnými pracemi. S vazbou dávek na dodržování školní docházky komunisté souhlasí, se zpřísněním postihů za opakované krádeže rovněž.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Část toků v Beskydech hlásí první stupně povodňové aktivity

Na vodních tocích v okolí Beskyd se objevují první stupně povodňové aktivity (SPA), oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Intenzivní srážková činnost v Beskydech a okolí bude pokračovat i během noci. Dá se předpokládat, že SPA mohou dosáhnout i další vodní toky.
před 2 hhodinami

Podle českých politiků jsou cla očekávaným kompromisem

Obchodní dohoda mezi Evropskou unií a Spojenými státy znamená pro obchod zásadní stabilitu a předvídatelnost, uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Místopředseda sněmovny Karel Havlíček (ANO) uvedl, že by díky dohodě české firmy nemusely zásadním způsobem strádat. Dohodu, kterou v neděli uzavřela šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová a americký prezident Donald Trump, uvítal také německý kancléř Friedrich Merz.
před 3 hhodinami

Zámek známý z Černých baronů mění majitele. Zaplatí za něj 30 milionů

Zámek Zelená Hora u Nepomuku mění majitele. Obec Klášter v neděli vybrala společnost Klaus Timber, která za nemovitost zaplatí třicet milionů korun. Radnice se dlouhodobě potýkala s nedostatkem peněz na údržbu objektu. Památka vyžaduje rekonstrukci s náklady v řádu stovek milionů.
před 7 hhodinami

Na Jesenicku hasiči evakuovali dva tábory, hladiny tam po deštích klesly

Kvůli vysoké hladině potoka na Jesenicku hasiči v neděli evakuovali dva blízké tábory. Hrozilo jejich odříznutí od příjezdových cest, sdělila mluvčí hasičů Lucie Balážová. Tábory leží na břehu Černého potoka a evakuováno z nich muselo být 238 dětí a dospělých. Hladina toku kvůli vydatnému dešti přes den vystoupala na třetí povodňový stupeň. Odpoledne však hladiny klesly a vpodvečer na Jesenicku už nikde neplatil žádný stupeň povodňové aktivity, vyplývá z webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Prezident Pavel navštívil dalajlamu. Poblahopřál mu k 90. narozeninám

Prezident Petr Pavel v Indii osobně poblahopřál dalajlamovi k devadesátým narozeninám. Navštívil ho v rámci soukromé cesty po skončení programu v Japonsku, sdělil mluvčí prezidenta Filip Platoš. Pavel byl v Japonsku od úterý na pracovní cestě, sešel se mimo jiné s císařem Naruhitem.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

„Příjemný a vtipný chlapík.“ Zemřel herec Jiří Krampol

Ve věku 87 let v sobotu večer odešel herec a bavič Jiří Krampol. Uvedl to web CNN Prima News, který se odkazuje na zdroj z hercova blízkého okolí. Na sklonku života se Krampol opakovaně potýkal se zdravotními problémy. Krampol byl výraznou osobností tuzemského filmu a dabingu, proslavil se například jako dabér francouzského herce Jeana-Paula Belmonda, coby Belmondův hlas přitom vystřídal Jana Třísku. V neděli večer před 22. hodinou si mohli diváci Krampola mimořádně připomenout na ČT1, už ve 20:55 také na ČT art.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Hudba může pomoct řidičům autobusů se soustředit, zjistili v Brně

Poslech hudby při řízení autobusu může zvýšit soustředění, ukazuje nová analýza Centra dopravního výzkumu. Uskutečnila se ve spolupráci s brněnským dopravním podnikem, který přitom loni rádio svým řidičům zakázal. Po nespokojených reakcích později ustoupil. Výzkumníci pozorovali desítky brněnských řidičů. Zjistili, že hudba za volantem pomáhá a může snížit i riziko nehody. Měla by být klidná, protože hlasitá a agresivní naopak provokuje k nebezpečnější jízdě.
před 19 hhodinami

Sláma ve zdech či stůl z hlíny. Do stavebnictví se vrací přírodní materiály

Přírodní materiály, jako jsou sláma, konopí nebo odpadní hlína, stále častěji lákají architekty i stavaře. Například sláma využívaná při stavbě zdí má dobré izolační vlastnosti. Hlína, která vzniká jako vedlejší produkt při hloubení tunelů linky pražského metra D, zase slouží architektonickému studiu k výrobě stolů. Při práci se chová podobně jako beton. Stavění z přírodních materiálů ale zatím není příliš rozšířené a vyžaduje od architektů chuť experimentovat. Odrazující může být i vyšší cena těchto materiálů ve srovnání s těmi běžnými – to by se ale v budoucnu mohlo změnit.
před 20 hhodinami
Načítání...