Praha - "Žádný Žid nemůže být pro státní kasu horší než pan Kalousek" - výrok poslanec Michal Babák z Věcí veřejných později na svém FB profilu vysvětloval tím, že sám má židovské kořeny a svůj výrok mířil výhradně proti bývalému ministrovi financí. Jaroslav Škárka, dřívější místopředseda VV, zase například založil na svém blogu zvláštní rubriku na téma „nepřizpůsobiví občané“ a dodnes ji tam i má. Strana do svých řad přijala třeba i bývalého Národního socialistu Ladislava Paštéku, který byl lídrem VV v Chodově na Sokolovsku. A jeho názory tehdy hájil i bývalý šéf strany Radek John. Na notu extremismu všeho druhu, tedy nejen pravicového, už zahráli třeba i Jiří Čunek (KDU-ČSL), Tomio Okamura nebo třeba Petr Pakosta (dřív ODS). Přinášíme přehled nejzajímavějších výroků, v seriálu začínáme extremismem.
Kontroverzní výroky politiků I. - narážky na původ
Jaroslav Škárka, dříve místopředseda Věcí veřejných:
„Zdá se, že odeznívá „kocábovsko-abbásovská“ doba, kdy se natažené ruce nepřizpůsobivých občanů plnily sociálními dávkami, novými byty a jinými výhodami s bezbřehou štědrostí a naivní ministerskou podporou.“
Jiří Čunek, KDU-ČSL
„To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně,“ odpověděl v Blesku, jestli stát bude dotovat všechny občany jako Romy.
Liana Janáčková, starostka ostravské městské části Mariánské Hory a Hulváky, dříve ODS, poté za Nezávislé
„…O cikány se bohužel starat musím. Kdyby to tehdy s těmi letenkami vyšlo, oni by se domnožili zase. … Já už ty cikány opravdu nemám kam dávat, já bych prostě musela jenom mít ten dynamit a odstřelit je… “
Miloš Zeman jako kandidát na prezidenta
„Prezident se musí postavit davu nefachčenků a říci jim, že nejsou obětí rasové diskriminace, ale měli by hledat odpověď u sebe.“
„Nepřítelem je Islám - anticivilizace táhnoucí se od severní Afriky až po Indonésii. Žijí v ní 2 miliardy lidí a financovaná je dílem z prodeje ropy, dílem z prodeje drog.“
Petr Pakosta, bývalý senátor za ODS, dnes nestraník
„Agresivita našich diskriminovaných spoluobčanů už dlouho předsahuje jakoukoli myslitelnou hranici. Co s tím? Hladit a hladit. Až do úplného vyhlazení. Vrásek,“ psal veřejně na svém facebookovém profilu
Tomio Okamura, senátor, zakladatel hnutí Úsvit přímé demokracie
„Vláda zcela odmítá řešit problematiku nepřizpůsobivých menšin - ta arogance a drzost už opravdu přesahuje všechno!,“ píše na svém facebookovém profilu.
Důvody pro taková vyjádření jsou různé, říká Josef Stracený, politolog z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. „Samozřejmě je to částečně populismus, ale v některých případech se přidává i osobní přesvědčení. Záleží ale na kontextu. Někdy jde o bonmoty, které jsou zkrátka úletem,“ vysvětluje. Nejvíc publika podle něj můžou najít hlavně protiromské výroky. „Zejména v té oblasti, kde ta romská skupina je početnější. V těch oblastech na tom není ekonomicky dobře ani většinová populace. Tam politici půdu najdou. Samozřejmě takoví lidé je pak můžou i podpořit ve volbách,“ vysvětluje.