Konec tabulkám určujícím odškodné. Pacient si částku řekne sám

Praha – Tabulky, které až dosud určovaly odškodnění za poškozené zdraví či smrt, mají od nového roku skončit. Částku nově určí individuálně soudce podle konkrétních dopadů události na život člověka, nicméně pacient ji bude moci sám navrhnout a obhájit. Již teď se tak soudci, advokáti i pojišťovny shodnou v tom, že změna přinese zřejmě i vyšší počet soudních sporů. Změnu přináší nový občanský zákoník.

Současné tabulky dané ministerskou vyhláškou například nerozlišují, zda o prst na ruce přišel zpěvák, nebo pianista, což se nelíbí některým právníkům. „O náhradě újmy na mém zdraví nemá rozhodovat lékař, ale má rozhodovat soudce a rozhodně o tom nemá rozhodovat ministr zdravotnictví v nějaké vyhlášce,“ míní právník a spoluautor nového občanského zákoníku Karel Eliáš.

Na právníky zraněným lidem budou chybět peníze, varují odborníci

Postižený pacient si tak bude moct říct o libovolnou odůvodněnou částku. Když s ní ale pojišťovna nebude souhlasit, bude ji muset obhájit v jednací síni. Soudci i pojišťovny tak očekávají větší počet sporů, zranění lidé si ale nebudou moct kvalitní právníky často dovolit. „Na toho advokáta vždycky nebude mít peníze, protože často právě úrazy a různé nemoci z povolání znamenají pro tyto lidi naprostý propad ekonomické situace,“ varuje advokátka Marie Cilínková.

Ministerstvo spravedlnosti a Nejvyšší soud se už teď snaží zajistit, aby s koncem tabulek nevypukla v odškodňování anarchie. Pod jejich záštitou se rodí nová, západními standardy inspirovaná metodika. Na jakou částku by podle ní měli různí pacienti nárok, bude jasné už na podzim.

Tabulky určující výši odškodnění končí (zdroj: ČT24)