Jak bezpečně pomoci při nehodě? Vhodně zastavit, zapnout blinkry a vzít si vestu

7 minut
Události ČT: Jak bezpečně pomoci při nehodě
Zdroj: ČT24

Dopravní nehody si letos vyžádaly už 536 obětí. Zraněným se snaží pomáhat ostatní řidiči a spolujezdci. Třetina z nich ale v celoevropském průzkumu přiznala, že si není jistá, co dělat. Desetina lidí pak tvrdí, že by to nezvládla. Řada těch, kdo chtějí při nehodách pomoci, se navíc sama stává oběťmi, protože zastaví auto na nevhodném místě a bezmyšlenkovitě vystupují bez reflexních vest.

S osvětou se snaží pomáhat tvůrci kampaně Ty to zvládneš, která ukazuje, jak se na silnici v krizové situaci správně chovat. Každý, kdo přijíždí k nehodě, by měl své auto zaparkovat před tím nabouraným, zapnout výstražná světla, vzít si vestu, lékárničku a trojúhelník a co nejrychleji od auta odejít.

„Zastavili jsme vepředu, protože je to nejbezpečnější, a pokud to nejde objet, tak už nám nezbývá nic jiného než zastavit přímo před tím vozidlem, ale zase co nejvíce na kraji, abychom nepřekáželi,“ popisuje příjezd k simulované nehodě vedoucí dopravního inspektorátu v České Lípě Martin Markl.

Po označení místa je důležité dostat mimo vlastní vůz každého, kdo nebude pomáhat zraněným. Rozdělit si úlohy s dalšími zachránci, volat tísňovou linku a nejdřív se věnovat těm, kteří jsou v bezvědomí.

„Musíte pacienta oslovit. ,Haló, slyšíte mě?‘ Pokud reaguje, nechám ho sedět do příjezdu technické pomoci. Pokud nereaguje, bude zhroucený na volantu, musím pacienta opatrně narovnat. Snažit se fixovat krční páteř a zaklonit hlavu, aby byly zprůchodněny dýchací cesty,“ podotkl Michael Georgiev ze Zdravotní záchranné služby (ZZS) Libereckého kraje.

Rozhodují sekundy

Důležitá je doslova každá vteřina. Průzkum ukázal, že pokud záchranáři mají na silnicích volný průjezd a v důsledku toho přijedou k nehodě třeba o čtyři minuty dříve, pro vážně zraněné to zvyšuje šanci na přežití až o 40 procent.

Dojezdový čas sanitky je daný zákonem. U pacienta musí být do dvaceti minut. Praxe zatím ukazuje, že se reálně daří záchranářům k nejzávažnějším případům dorazit už do osmi minut, k ostatním pak do čtvrt hodiny.

Nácvik záchrany lidí při dopravní nehodě
Zdroj: ČT24

Nehody se nevyhýbají ani řidičům sanitek

Občas havarují i auta záchranné služby. Rozhoduje přitom hlavně chování ostatních řidičů, kteří musí včas uhnout. Některé nehody ovšem zaviní i sami řidiči vozů záchranného systému – ročně jde asi o 150 případů.

„Hlavní příčinou bývá otáčení a couvání a v těsném závěsu je to pak, že se řidiči nedostatečně věnovali řízení vozidla,“ podotkl dopravní odborník Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

Právě řidiči záchranky mívají problém soustředit se plně na řízení, protože musí nepřetržitě komunikovat s lékařem, který sedí připoutaný vzadu, ale když se pacientův stav zhorší, nařizuje řidiči zastavit.

Předcházet kolizím a získat jistotu v řízení si teď řidiči záchranné služby mohou zkoušet na polygonu v Liberci. Kurzem už prošla třetina ze 150 řidičů tamní záchranky. „Trénuje se tu smyk zadní nápravy, který mohou dostat kdekoli a musí ho umět zvládat,“ zdůraznil technik referátu dopravy ZZS Libereckého kraje Aleš Pauly. Podobně se po celé republice školí i tisíce hasičů a policistů.

Obětí na silnicích ubývá

Posledních deset let se daří počet mrtvých na silnicích mírně snižovat. Loni jich bylo 566. Nejčastěji jde o řidiče osobních aut, chodce, spolujezdce, motorkáře a cyklisty.

Oběti dopravních nehod
Zdroj: ČT24

Kolik lidí zahyne při následné pomoci při nehodě, ale statistka neudává – oběti se ocitají v kategorii chodci. Těch vloni zemřelo na silnicích devadesát, letos za prvních jedenáct měsíců je to podobný počet.

Pokud řidiči přijedou k nehodě jiného auta, respektive do kolony za takovou havárií, na běžné silnici by měli vždy přibrzdit u krajnice a vytvořit volný průjezd pro záchranáře uprostřed.

Na běžné silnici by řidiči měli přibrzdit u krajnice a vytvořit volný průjezd uprostřed
Zdroj: ČT24

Podobně by to měli udělat i tam, kde jsou dva jízdní pruhy v jednom směru – tedy zajet ke kraji vpravo a vlevo.

Na silnicie se dvěma jízdními pruhy v jednom směru by řidiči měli zajet ke kraji vpravo a vlevo
Zdroj: ČT24

Pokud jde o tříproudovou silnici, pak řidiči jedoucí ve středním a levém pruhu musí k levé krajnici a ti, kteří jedou vpravo, musí doprava.

Na tříproudové silnici musí řidiči jedoucí ve středním a levém pruhu k levé krajnici. Ti v pravém musí doprava
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Novým majitelem hutě Liberty je společnost Martina Peciny

Novým majitelem zkrachovalé huti Liberty Ostrava se stal podnikatel a bývalý ministr vnitra úřednických vlád Martin Pecina, respektive jeho společnost SPV Nová huť. Po týdnech jednání to odsouhlasil věřitelský výbor. Pecina jako jediný v konkurzu podal závaznou nabídku na koupi podniku.
před 9 mminutami

Policisté zadrželi v Dnipru muže v kauze výhrůžek českým a slovenským školám

Společný policejní tým Česka, Slovenska a Ukrajiny zadržel v ukrajinském Dnipru jednoho Ukrajince v rámci vyšetřování bombových výhrůžek školám z loňského září. Informovala o tom slovenská policie, podle které razie začala ve středu ráno.
09:30Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Česko se dle Fialy nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Kyjev

Česká republika se nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Ukrajinu, která se brání ruské invazi. Serveru Publico to v úterý řekl premiér Petr Fiala (ODS). Praha se podle něj soustředí na jiné cesty, jak Kyjevu pomoci, včetně vlastní muniční iniciativy. Tu by zase nejraději v Česku úplně zrušil šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. V rozhovoru pro agenturu Reuters navrhl, aby její financování převzalo NATO.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Délka soudních řízení se zkracuje, digitalizace má tempo ještě navýšit

České soudy rozhodují nejrychleji v historii. Průměrná délka civilních řízení byla loni o jedenáct dní kratší než v roce 2023, verdikt padá v průměru za necelých šest měsíců. Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) očekává další zrychlení díky digitalizaci, zejména elektronickému soudnímu spisu. Evropská komise hodnotí i zlepšení v odměňování a nezávislém vyšetřování. Problémem zůstává roztříštěnost systémů a nízké platy administrativních pracovníků.
před 3 hhodinami

Trosky vyhlížejí nápor fandů české videohry, policie posílí hlídky

Na víkendovou akci hradu Trosky inspirovanou tuzemskou videohrou Kingdom Come: Deliverance II z prostředí středověku se dostane nanejvýš tisíc návštěvníků za den. Na dopravu, parkování i dodržování zákazu vstupu do přírodní rezervace Apolena bude dohlížet zvýšený počet policistů i strážců CHKO Český ráj. Obec také zřídí dočasná parkoviště, doporučuje ale využít hromadnou dopravu.
před 4 hhodinami

V Dachau věznili nacisté i české duchovní

V koncentračním táboře Dachau nedaleko Mnichova věznili nacisté i české duchovní, mimo jiné třeba pozdějšího kardinála Josefa Berana. Na 2800 mužů sužoval hlad a vyčerpání, epidemie tyfu, ale i následky lékařských experimentů. Tragickou historii tam dnes připomínají evangelická, katolická i pravoslavná kaple, stejně jako památník židovským obětem. Symbolický kilogram hlíny na místě v úterý převzala delegace v čele s jedním z Beranových nástupců Dominikem Dukou. Hlínu převeze do vlasti a v září ji slavnostně uloží ve Staré Boleslavi.
před 5 hhodinami

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Část Česka zasáhly silné bouřky, hasiči hlásí desítky výjezdů

Severní polovinu Česka v úterý odpoledne zasáhly silné bouřky. Meteorologové varovali před větrem s nárazy až 75 kilometrů v hodině či přívalovým deštěm. K večeru se bouře dostaly také na Moravu a do Slezska. Výstrahu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...