Ivo Rittig, hybatel zdejší politiky na vejminku v Monaku, promluvil

Praha - Za minulého režimu údajně vekslák a dnes významný „politický podnikatel.“ Jméno Ivo Rittiga se vždy skloňovalo v souvislosti s čelními korupčními skandály české politiky a nejinak je tomu v případě kauzy Nagyová, která přinesla pád vlády a předčasné volby. Justici však Rittig dosud unikal a dění v Česku současný obyvatel monackého knížectví nekomentuje. Teď však k sobě domu na francouzské riviéře pustil reportéra ČT Jiřího Hynka. Exkluzivní rozhovor s Rittigem, v němž mimo jiné hovoří o svých vztazích s politiky, přinesou dnešní a zítřejší Události ČT.

Zámožný muž Rittig zbohatl oficiálně na obchodech s módou, které provozoval v centru Prahy a na pražském letišti. V nich tvořily sortiment známé světové značky jako Versace či Dolce & Gabbana nebo exkluzivní křišťálové zboží. Jeho obchody na prestižních pražských ulicích sousedily s podobnými obchody Tamary Bendlové-Kotvalové, bývalé manželky někdejšího ministra Petra Bendla.

Brzy se začal objevovat v zákulisí politických jednání, spojených především s ODS. Média ho v roce 2009 označila jako šedou eminenci Petra Bendla. Fond proti korupci později Rittiga obvinil, že na jeho účty přicházely desítky milionů korun za provize z pražského Dopravního podniku za tisk jízdenek a nákup nafty. Z každé jízdenky měla mít Rittigova firma sedmnáct haléřů a v souhrnu až miliardy korun. Obvinění Rittig odmítal.

Kmotři jako na běžícím pásu

Sedmačtyřicetiletý Rittig si jakožto zručný lobbista dokázal udělat známé u mnoha významných politiků. Jasně znát to bylo podle Lidových novin například v roce 2009 při kongresu ODS, kterého se Rittig účastnil. „Během kongresu obsadil jeden ze stolků v místním baru, kde se střídali ostatní kmotři jak na běžícím pásu. Chvilku s ním seděl Patrik Oulický, jindy zas bývalý senátor Alexandr Novák. Někdy se zastavili další členové strany. Třeba místopředseda Petr Gandalovič,“ popisovaly Lidové noviny v listopadu 2009.

Jeho lobbing minimálně v resortu dopravy byl v té době zřejmě tak silný, že následující ministr Vít Bárta (VV) jemu a dalším lobbistům v roce 2010 zakázal na ministerstvo vstup. Jeho jméno je spojené mimo jiné s nejasnými zakázkami v podniku Lesy ČR ještě za vlády ministra Ivana Fuksy (ODS). S Rittigem se před kongresem občanských demokratů loni v listopadu sešel i úřadující předseda Martin Kuba, který prý „mapoval situaci ve straně“.

Důležitým oborem pro Rittiga je solární byznys - především ve spojení s firmou Amun.Re. Její vlastnická struktura je velmi neprůhledná, figurují v ní ale jména napojená na Rittiga. Z tohoto oboru u něj měly končit stamiliony. Amun.Re prodala energetickému gigantu ČEZ předražené solární elektrárny - celkem za pět miliard korun - a také proto se o Rittigovi hovoří jako o jednom ze „solárních baronů“.

Už roky měl Rittig spolupracovat s šéfkou Nečasova kabinetu Janou Nagyovou. Na jeho pražské adrese protikorupční tým maskovaný kuklami během zátahu prováděl prohlídku. Podle mnohých znamená kontakt s Nagyovou jasné napojení na bývalého premiéra, podle Nečase jen to, že Nagyová plnila jeho příkaz – údajně chtěl bývalý premiér získat zákulisní informace z pražského podnikatelského suterénu.

Rittig se ale mezitím přesunul do Monaka. A zdejší policejní vyšetřování ho, zdá se, příliš nevzrušuje. Jeho zdejší obhájkyně Karolína Babáková uvedla, že její klient je sice připraven podat policii vysvětlení na otázky, ale v Česku nebude až do října. Chtějí-li ho prý vyšetřovatelé vyslýchat, musejí buď počkat, nebo se za ním vypravit do Monaka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová se ujímá funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvádějí do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže, který rezignaci oznámil začátkem letošního ledna.
09:58Aktualizovánopřed 5 mminutami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 32 mminutami

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 3 hhodinami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 4 hhodinami

Bez zabezpečení a za bílého dne. Firmy i přes zákaz instalují plakáty na mosty

Reklama, která nemá povolení a navíc ohrožuje řidiče. Na byznys kolem nelegálních billboardů nad dálnicemi a na to, co proti němu dělá stát, se zaměřují v novém vydání Reportérů +. Pro pořad natáčel Jan Moláček.
před 10 hhodinami

Soudce Kafka lákal peníze i z reportéra ČT

Soudce Roman Kafka, který byl v minulosti u mnoha nejzávažnějších kriminálních kauz včetně třeba metanolové aféry, záhadně zmizel. Jeho rodina i přátelé měli obavy, že se kvůli své práci mohl stát obětí zločinu. Pak ale nastal zvrat. Kafka se ze zahraničí ozval a tvrdil, že utíká před mafií, která ho roky vydírá a „chce jej zlikvidovat“. Pro Reportéry ČT, kteří pátrali po pozadí soudcova zmizení, natáčel Dalibor Bártek.
před 11 hhodinami

Reportéři ČT zkoumali pozadí uskupení Stačilo!

Členové KSČM se v letošních volbách objeví na kandidátkách koalice Stačilo!, které teprve loni na podzim založil Daniel Sterzik, který vystupuje jako blogger pod přezdívkou Vidlák. Reportéři ČT pátrali, kdo je v pozadí tohoto uskupení, kdo bude jeho volební kampaň financovat a co ze spojení budou mít sami komunisté. Natáčeli Václav Crhonek a Zuzana Černá.
před 12 hhodinami

Patrik Tušl je na svobodě, píší Seznam Zprávy

Patrik Tušl, který byl odsouzen mimo jiné za pronásledování šéfa České lékařské komory Milana Kubka či za nenávistné výroky o Ukrajincích, je na svobodě. Karlovarský okresní soud v pondělí vyhověl jeho třetí žádosti o podmínečné propuštění. Na Facebooku o tom informoval předseda strany PRO Jindřich Rajchl, serveru Seznam Zprávy to potvrdila Vězeňská služba ČR. Tušl byl za různé zločiny ve vězení od srpna 2022.
před 12 hhodinami
Načítání...