Hříšníci z plzeňských práv asi o tituly nepřijdou, škola se bojí žalob

Plzeň - Velká aféra na plzeňských právech s velkou pravděpodobností skončí bez odebírání akademických titulu. Univerzita navíc ani nezveřejní jména všech hříšníků. Rektor Západočeské univerzity Josef Průša má přitom u šesti jmen jistotu, že by měla o titul přijít. Rektorát chce ale předejít nepříjemnostem a soudním sporům, u kterých by škola měla jen minimální šanci na úspěch.

Podle Průši by se všichni hříšníci obrátili na soud a tam zřejmě škola bude prohrávat, protože by vinu svalovali na nepořádek na právnické fakultě. „Právo je tak ošidné a má tolik zákoutí a kliček, že si nedělam žádné iluze,“ podotkl Průša. Univerzitní komise musí ještě prověřit vytypované magisterské a bakalářské práce, kontrola má ale z rozhodnutí ministerstva skončit k 31. lednu. Podle rektora je přínos kontroly alespoň v tom, že už by měl být na škole pořádek.

Právnická fakulta bude propouštět, kateder bude méně

2 minuty
Reportáž Miroslavy Vildové
Zdroj: ČT24

Po nástupu nového děkana Jiřího Pospíšila startují na plzeňských právech první změny. Akademický senát dnes schválil změnu struktury fakulty, místo dosavadních 12 kateder bude nově devět, mezi nimi však přibudou dvě nové. Změnit se má navíc i vedení jednotlivých kateder. Škola tak reaguje na fakt, že pro některá pracoviště nemá dostatek kvalitních odborníků a letošní rozpočet je navíc nižší zhruba o čtvrtinu. Změnu ještě musí schválit univerzitní senát, který by se měl sejít ještě v lednu.

„Toto opatření je počátkem změn zde na fakultě. Budou vybráni noví vedoucí těchto kateder, dojde ke změně struktury vyučujících, budeme výuku zajišťovat efektivněji s menším počtem lidí,“ uvedl Pospíšil. Změna by tak mohla pomoci odvrátit hrozbu omezení magisterských akreditací, které končí v roce 2012. Studentů by se změny ve struktuře fakulty neměly dotknout.

„Předpokládám, že pan rektor výsledky, i s případnými jmény těch, kteří získali titul nestandardně, zveřejní. Mělo by to ale být až na konci šetření, na konci ledna. Doufám, že pak bude rektor tituly důsledně odebírat. Já ho v tom budu podporovat.“

- děkan Právnické fakulty ZČU Jiří Pospíšil

Důvěryhodnost při získávání titulů chce Pospíšil škole dodat dohlížiteli při státnicích. „Ke státním zkouškám budeme přivolávat takzvané externisty, kteří mají dohlížet na to, že ty zkoušky budou standardní, mají dohlížet na to, že nebude jakákoli pochybnost o průběhu státních zkoušek na plzeňské právnické fakultě. Nebudou ke zpřísnění, ale k zajištění objektivity a k zajištění stejné přísnosti jako v Praze, v Brně nebo v Olomouci,“ uvedl děkan plzeňských práv v pořadu Hyde Park.

Plzeňská práva také budou propouštět, asi o čtvrtinu sníží počet úvazků a zaměstnanců. „Zda všichni vyučující z fakulty odejdou nebo dojde ke změně jejich úvazků, budeme probírat s vedoucími kateder,“ dodal Pospíšil. Ti, kteří se živí advokacií či jinou právní praxí, by měli dostat jen symbolickou odměnu nebo na fakultě začít pracovat zdarma, podobně jako je tomu v zahraničí, kde tito lidé vnímají své působení na školách jako prestiž.

Podle Pospíšilova návrhu budou katedry pracovního, obchodního a občanského práva přeměněny na oddělení, která zaštítí nová katedra soukromého práva a civilního procesu. Druhá velká katedra zaměřená na správní právo začlení finanční právo, právo sociálního zabezpečení a právo životního prostředí. Vedení fakulty nyní chystá výběrová řízení na šéfy nových kateder, po nichž bude požadovat návrh na personální audit. „Během ledna musí být jasné, jakou personální strukturu fakulta bude mít,“ dodal.

Reformy na fakultě odstartovala aféra opisování prací a takzvaných rychlostudentů, komise univerzity už prověřila doktorské studium, rigorózní řízení a nyní prověřuje magisterské studium.

Jiří Pospíšil
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud uložil Sisákovi v kauze Via Chem nepravomocně osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil v pátek středočeský krajský soud podnikateli Petru Sisákovi osmileté vězení a peněžitý trest šestnáct milionů korun. Za mříže poslal i Sisákova právníka Iva Halu či pražského advokáta Jana Pacovského. Rozhodnutí není pravomocné, všichni vinu odmítají. V případu čelí obžalobě dohromady patnáct lidí a pět firem.
11:45Aktualizovánopřed 58 mminutami

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 4 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 8 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 11 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 11 hhodinami

„Zlobíš, jednu ti vrazím.“ Česko stále neuzákonilo zákaz fyzických trestů na dětech

Facky, tahání za vlasy, bití, použití vařečky nebo pásku. V některých rodinách stále děti vědí, co jsou to tělesné tresty. Řada rodičů je považuje v rámci výchovy za normální. Spolu se Slovenskem patří Česká republika ke dvěma posledním zemím v Evropě, které nepřijatelnost tělesných trestů nemají uzákoněnou. Vláda už loni přijala deklaraci, která označuje fyzické trestání dětí za nepřijatelné, pro rodiče z ní ale neplynou žádné sankce. Novela občanského zákoníku, která takový zákaz fyzických trestů řeší, je nyní ve třetím čtení ve sněmovně a čeká na schválení.
před 12 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 13 hhodinami

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...