Exministr Pelikán míří do Legislativní rady vlády, píše Deník N

Bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) se od září zřejmě stane členem Legislativní rady vlády. Do poradního orgánu kabinetu ho navrhlo ministerstvo spravedlnosti vedené Marií Benešovou (za ANO), informoval Deník N. Nominaci ještě musí schválit vláda.

„Nabídku jsem dostal z ministerstva spravedlnosti. Je to nabídka, které si vážím. Ten orgán mám v úctě a legislativa mě baví,“ řekl listu Pelikán, který nyní působí jako advokát.

„Je to bývalý ministr, legislativně nadaný, bude se tomu věnovat. Spousta lidí tam byla, která se tomu nevěnovala, neměli čas, nechodili. Potřebuju někoho, kdo tam bude intenzivně pracovat,“ uvedla Benešová. Radu chce doplnit také někým mladším. Pelikán by se podle ní měl v radě věnovat obchodním záležitostem.

Nejde o trafiku, říká exministr

Pelikán odmítl, že by se jednalo o takzvanou trafiku. Člen legislativní rady pracuje podle vládního webu za symbolickou odměnu, podle Deníku N si vydělá měsíčně zhruba pět tisíc korun. Bývalý ministr zůstane v soukromém sektoru, práci pro legislativní radu bude vykonávat nad rámec své advokátní praxe. 

Devětatřicetiletý Pelikán má podle návrhu ministerstva spravedlnosti nahradit v radě jednapadesátiletého Michala Votřela z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v Hradci Králové. Deníku N řekl, že neví o tom, že ho chce úřad po zhruba dvou letech odvolat.

Pelikán byl ministrem spravedlnosti v letech 2015 až 2018. Loni v dubnu oznámil, že z politiky odchází kvůli názorovému rozchodu s hnutím ANO.

Členem rady se naposledy stal univerzitní profesor

V poslední době je to už druhá obměna v Legislativní radě vlády. V květnu vláda do rady schválila profesora Univerzity Karlovy Jiřího Jelínka, který letos v lednu napsal posudek pro premiéra Andreje Babiše (ANO). V radě vystřídal Tomáše Nevečeřala, napsal Deník N.

Ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček před časem navrhl do legislativní rady svého spolustraníka Michala Haška. Tehdejší ministr spravedlnosti Jan Kněžínek ale po kritice návrh stáhl.

Legislativní rada je vlivným poradním orgánem kabinetu. Posuzuje všechny návrhy zákonů, o nichž poté rozhodují ministři. K předlohám vypracuje své připomínky a výhrady a doporučí kabinetu, jak má v legislativním procesu postupovat. Sleduje zejména, zda jsou předkládané návrhy v souladu s ústavními principy, s mezinárodními smlouvami, s normami EU a dalšími zákony. Členy rady jsou právníci, advokáti, pedagogové právnických fakult a další odborníci.

  • Po studiích pracoval postupně v několika advokátních kancelářích. Od února 2014 do června téhož roku řídil právní sekci ministerstva financí, od června 2014 do března 2015 byl prvním náměstkem ministryně spravedlnosti (pro úsek justiční a legislativní). 
  • Od března 2015 byl ministrem spravedlnosti a od října 2017 poslancem, v létě 2018 v obou funkcích skončil. Je členem hnutí ANO. 
  • Za prioritní úkoly v resortu Pelikán při svém nástupu v roce 2015 označil zákon o státním zastupitelství, problematiku exekutorů či insolvencí a strategii justice. První z cílů se mu ale naplnit nepodařilo, připravovaný nový zákon o žalobcích, který měl zajistit jejich větší nezávislost na výkonné moci, nakonec sněmovna neprojednávala. Ministerstvo pod Pelikánovým vedením také nepřipravilo očekávanou novelu trestního řádu a představilo teze nového občanského soudního řádu. Ministr opakovaně řekl, že nechce přípravu obou procesních kodexů uspěchat.
  • Sám ministr Pelikán ke svým úspěchům přiřadil zvýšení zaměstnanosti vězňů nebo zjednodušení zápisů společností do obchodního rejstříku. Ministerstvu pod jeho vedením se také podařilo dokončit dlouhá léta připravovaný tendr na elektronické náramky pro vězně. Smlouva byla podepsána v polovině září 2017.
  • Uznání z mnoha stran se dočkal také za snížení nákladů na vymáhání méně vysokých dluhů. 
  • V listopadu 2017 vzbudila pozornost informace o tom, že se Pelikánův poloviční bratr, arabista Petr Pelikán, v roce 2015 podílel na vyjednávání o propuštění pětice Čechů za Libanonce Alího Fajáda. Pravicoví politici Pelikánův postup kritizovali jako nestandardní či partyzánský, ministr postup nechtěl s ohledem na povahu případu komentovat. 
  • Kritiku politiků si Pelikán vysloužil i loni v létě, kdy Pelikán týdeníku Respekt řekl mimo jiné, že policejní žádost o vydání jeho stranického šéfa Andreje Babiše k trestnímu stíhání má ovlivnit volby.
  • Loni Pelikán řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz, že je pro něj nepřijatelné být ve vládě, která se bude jakkoli opírat o SPD. „Já se nechci dostat do pozice, kdy budu nějakým způsobem muset korigovat svoje názory nebo postupy podle toho, co chce fašistická strana. Je to pro mě nepřijatelné,“ řekl. Poslankyně SPD a místopředsedkyně ústavně právního výboru sněmovny Jana Levová poté oznámila, že podá na Pelikána trestní oznámení kvůli tomu, že označil SPD za fašistickou stranu. 
  • Pelikán oznámil, že po odchodu z politiky se chce vrátit do advokacie. V minulosti jako advokát zastupoval mimo jiné rodinu, jejímuž synovi v létě 2009 amputoval eskalátor v pražském metru tři prsty. Později například hájil město Karlovy Vary ve sporu se skupinou firem o vlastnictví sportovně-kulturního centra KV Arena.
  • Zdroj: ČTK
Načítání...