Drobisz s Obermajerem si u soudu vyříkali údajné předání úplatku

Olomouc - Olomoucký okresní soudce dnes přistoupil v korupční kauze mezi fotbalisty Sigmy Olomouc a Bohemians Praha již ke třetí konfrontaci. Svou verzi pravdy si z očí do očí vyříkali olomoucký brankář Petr Drobisz a tehdejší hráč střížkovského klubu Miroslav Obermajer. Právě Obermajerovi podle obžaloby Drobisz předal 300 000 korun, které měly zajistit Olomouci výhru ve vzájemném ligovém utkání. Případ rozplétá soud již od konce května a rozsudek vynese 25. října. Olomoucký soudce dnes dopoledne definitivně uzavřel dokazování, prostor dal i závěrečným řečem. Žalobce znovu navrhl všechny aktéry potrestat. Již dříve pro ně navrhl podmíněné a peněžité tresty, neboť podle něj se mezi kluby skutečně podplácelo. Obhájci naopak žádají zproštění. Olomoucká strana tvrdí, že se nepodplácelo. Zástupci Bohemians Praha naopak přiznávají, že k předání úplatku došlo, ale z jejich strany nešlo o trestný čin.

Během konfrontace oba aktéři kauzy trvali na svém. „Po zápase jsem od vás dostal SMS, že mám vyjít před stadion. Pak jste mi napsal SMS, že mám jít za vámi. Zavedl jste mne do domu, kde jsem později při rekonstrukci zjistil, že bydlíte. Předal jste mi igelitovou tašku, kde byly peníze. Prohodili jsme pár slov. Tašku jsem převzal a odešel do autobusu,“ řekl Drobiszovi do očí Obermajer.

„Absolutně to není pravda, nevím, proč jsi mě do toho zatáhl. Není možné, abych ze šatny vylezl a posílal ti esemesky. Absolutně to není pravda,“ tvrdil naopak Drobisz. „Můžu ti přísahat na svou rodinu a na své děti, že jsi mi peníze předal,“ uvedl Obermajer. „Já ti můžu taky tak přísahat, já mám taky děti, já na ně taky přísahám,“ řekl rozrušeně Drobisz.

Tváří v tvář proti sobě u soudu během uplynulých měsíců stanuli bývalý sportovní šéf olomouckých fotbalistů Jiří Kubíček s pokladníkem klubu Ladislavem Římským. Právě tajná nahrávka s pokladníkem, kde se mluví o manipulaci s penězi klubu, byla jedním ze stěžejních důkazů. Kubíček pak u soudu stanul ještě jednou, a to v konfrontaci se svědkem, kterého měl potkat na ulici a mluvit s ním o tom, jak Sigmu zničí. „Myslím, že konfrontace má smysl s ohledem na důkazní situaci,“ podotkl dnes soudce Aleš Vašků.

Telefonát Radky Štědré (zdroj: ČT24)

V případu je obžalován z podplácení brankář Drobisz, který zástupcům Bohemians Praha před dvěma lety úplatek údajně předal. Tehdejší hráči střížkovského klubu Obermajer, David Zoubek a prezident Bohemians Praha Karel Kapr jsou obžalováni z přijímání úplatku. Na aféru upozornil Kapr až loni v březnu.

„Drobisz stoprocentní alibi rozhodně nemá, jeho pohyb na stadionu nikdo nesledoval, přesvědčivé nebyly ani výpovědi členů ochranky,“ uvedl dnes státní zástupce Petr Matoušek. Podotkl, že na svých závěrech, které vyřkl již na konci července, trvá. Pro Drobisze a Kapra navrhl podmíněný trest v rozsahu šesti až osmi měsíců s dvouletou zkušební dobou. Pro Obermajera a Zoubka trest o dva měsíce nižší se stejným podmíněným odkladem. Žádá i peněžité tresty. Drobisz a Kapr by měli podle něj zaplatit 50 000 korun, zbylé aktéry navrhl potrestat částkou 20 000 korun. Obhájci naopak žádají zproštění. „To, že se skutek stal, je zřejmé. Je pouze otázka, zda se tím někdo dopustil trestného činu. Není naplněna subjektivní stránka, úmysl přijmout úplatek,“ uvedl jeden z obhájců střížkovské strany.

Majitel Střížkova Karel Kapr
Zdroj: Stanislav Peška/ČTK

Drobiszův obhájce Petr Konečný tvrdí, že vina olomouckého brankáře nebyla prokázána. „Zaráží mne, že na obálce s penězi nejsou žádné otisky. Řešíme úplatek a nemáme ani bankovky. Důkaz byl zmařen a peníze byly poslány na účet, i to je odhalování korupce. Nemáme ani SMS, telefony. Tvrdí se, že byla odhalována korupce, ale všechny důkazy byly zmařeny. Zůstala výpověď pana Obermajera proti výpovědi pana Drobisze,“ uvedl obhájce.

Disciplinární komise Fotbalové asociace České republiky již olomoucký klub včetně brankáře Drobisze a Kubíčka potrestala. V opakovaném řízení ve čtvrtek Sigmě znovu odečetla devět bodů a udělila pokutu čtyři miliony korun. Drobisz má distanc na rok a půl, Kubíček nesmí ve fotbale působit dva roky.