Česko se potýká s nedostatkem zdravotních sester

Praha - České nemocnice bojují s nedostatkem zdravotních sester. Důvody jsou malá sociální prestiž a finanční ohodnocení tohoto povolání, ale také špatná organizace práce v nemocnicích a odchod vystudovaných sester do jiných profesí mimo zdravotnictví. Alespoň částečně pomoci při řešení tohoto problému by mohla analýza poptávky po jednotlivých zdravotnických profesích zadaná ministerstvem zdravotnictví, jejíž výsledky se v těchto dnech zpracovávají.

Sestry chybí všude

Nedostatek zdravotních sester je obecný trend v celém rozvinutém světě, výjimkou už tak v těchto letech není ani Česká republika. Povolání zdravotní sestry je podle prezidentky České asociace sester Dany Juráskové málo atraktivní hned z několika důvodů. „Je velmi těžké, bohužel nemá moc velkou sociální prestiž a není dobře finančně ohodnocené,“ domnívá se.

Dodává, že v Česku chybí sestry všude, ale nejcitlivěji jejich nedostatek dopadá na specializované profese, jako jsou například sestry na jednotkách intenzivní péče. „Chybí také jeden obor, který byl pro Česko takový typický a byli jsme na něj pyšní, a to je dětská sestra.“

Analýza poptávky

V současné chvíli probíhá zpracování velké analýzy poptávky po jednotlivých zdravotnických profesích, kterou zadalo ministerstvo zdravotnictví. Podle náměstkyně pro zdravotní péči z ministerstva zdravotnictví Markéty Hellerové nebyla tato oblast v Česku nikdy přesně sledována.

Výsledky průzkumu, který se týká nejen čísel, jež vykazují nemocnice, ale také zjišťování reálných potřeb jednotlivých zdravotnických zařízení, budou k dispozici v řádech dnů.

Kolik chybí sester?

Kolik zdravotních sester v Česku chybí, nelze přesně říct, protože v řadě případů je to dáno poměrně špatnou organizací práce v nemocnicích. „Sestry dnes mají úplně jiné vzdělání, než měly v minulosti. Většina z nich už má vystudovanou vyšší odbornou školu nebo je absolventkou vysoké školy, ale přesto v nemocnici pořád provádí práce, které náleží spíše ošetřovatelce,“ vysvětluje Hellerová.

Dalším problémem je, že počet absolventek vyšších odborných škol, které nejdou do nemocnic, ale odcházejí mimo zdravotnictví, činí v některých regionech i padesát procent.

Počet sester, které pracují v zahraničí, se pohybuje okolo tisíce. „Při množství zhruba 70 tisíc sester to není zase tak fatální číslo, ale ochota mladé generace jít pracovat do zahraničí se zvyšuje. Pokud se podmínky pro sestry v Česku nezlepší a bude to skupina lidí, která bude chtít toto povolání dělat, tak určitě do zahraničí pracovat půjde,“ doplňuje Jurásková.

Cesta ke změně

Kroků, jak navrátit sestry k pacientům, je celá řada. Jedním z nich je i změna legislativy ve smyslu odstranění všech bariér, limitací a problémů, se kterými se sestry poté v praxi potýkají. Třetím čtením v parlamentu tak například nyní prošel zákon o vzdělávání nelékařských pracovníků, ve kterém se podařilo prosadit spolufinancování specializačního vzdělávání sester ze státního rozpočtu. Dosud šla většina těchto finančních nákladů na vrub sestry.

Pracovna zdravotních sester
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Peníze na vyšší platy policistů a hasičů chce vláda vzít z resortu obrany

Bezmála miliardu korun na vyšší výdělky policistů a hasičů chce kabinet vzít z rozpočtu obrany, jak zjistila Česká televize. Oběma složkám se tento měsíc příjem zvedá o tři tisíce korun. Členové vlády až dosud o přesunu peněz mezi resorty obrany a vnitra veřejně nemluvili. Důvodem výpomoci je fakt, že resort Jany Černochové (ODS) na rozdíl od úřadu Víta Rakušana (STAN) má volné peníze, které může na tento neplánovaný výdaj poskytnout.
před 5 hhodinami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 6 hhodinami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 6 hhodinami

Nepedagogy budou ve školách platit obce a kraje, souhlasil prezident

Nepedagogické pracovníky budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje coby zřizovatelé škol. Získají kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Prezident Petr Pavel tuto změnu podepsal v novele školského zákona, která počítá se slučováním menších škol v příštích třech letech.
před 9 hhodinami

Penzijní systém skončil v pololetí s nejmenším schodkem od roku 2013

Systém důchodového pojištění skončil za první pololetí ve schodku 9,2 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňska je deficit třetinový, proti předloňsku čtvrtinový. Letošní pololetní výsledek je od roku 2013 čtvrtý nejlepší.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Prezident podepsal novelu trestního zákoníku

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek podepsal novelu trestního zákoníku, která má vést ke snížení počtu vězňů a recidivy, rozpočtovým úsporám, ale také k rozšíření možnosti ukládat peněžité tresty. V tiskové zprávě o tom informoval Hrad. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje, například neplacení výživného. Volnější budou třeba i pravidla pro pěstování a držení konopí. Předloha také zavádí výslovnou trestnost propagace komunistického hnutí.
před 10 hhodinami
Načítání...