Čechoslováci pomáhali hladovějícím ruským dětem, dokládají dokumenty

Praha - Pracovníci Národního archivu objevili dokumenty o ojedinělé humanitární akci na pomoc ruským dětem. Našli je při hledání jiných dokladů o hladomoru, který kvůli neúrodě, občanské válce a vyvlastňování půdy vypukl v Rusku v roce 1921. O archiválie požádala ruská iniciativa Paměť a poděkování.

O sirotky se nikdo nezajímal, jedly se krysy, lidi umírali na ulicích. Hladomor byl v roce 1921 takový, že o mezinárodní pomoc požádalo i bolševické Rusko. Československo poslalo nejen tuny potravin a peníze.

Podle původní smlouvy mělo z hladovějícího Ruska do tehdejšího Československa přijet 600 ruských dětí, dokumenty v národním archivu ale svědčí o tom, že jich nakonec dorazilo jen 439. Pomoc nabídly dva tisíce československých rodin. „Byly to většinou řemeslnické a selské rodiny,“ doplnila Anastasia Kopřivová ze Slovanské knihovny.

Dvě ruské děti se dostaly i do rodiny Ctibora Bezděka. Jeho vnuk Alexej je stále v kontaktu s potomky jednoho z nich, který zůstal na Slovensku. Většina ruských dětí se ale musela vrátit. V archivu jsou seznamy, účty za čokoládu nebo za sýry na dlouhou cestu zpět. Leží tu ale i žádosti o ponechání dětí v rodinách.

2 minuty
Reportáž Ivana Lukáše
Zdroj: ČT24

Nemůžeme srovnati se svým svědomím, abychom vydali jej všanc všem vylíčeným nebezpečím, stálo například v jedné žádosti. „Je známý případ chlapce, který utekl z Ruska a pěšky přešel všechny hranice a vrátil se do náhradní rodiny,“ přidává jeden pohnutý příběh Anastasia Kopřivová.

Ani děti, které mohly zůstat, ale neměly jistotu. Československo před válkou přijalo i mnoho ruských emigrantů, kteří před bolševiky utekli. Bohužel po roce 1945 mnoho Rusů z Československa zmizelo v sibiřských gulazích.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěBradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvádějí do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže, který rezignaci oznámil začátkem letošního ledna.
09:58Aktualizovánopřed 5 mminutami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 51 mminutami

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 3 hhodinami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 4 hhodinami

Bez zabezpečení a za bílého dne. Firmy i přes zákaz instalují plakáty na mosty

Reklama, která nemá povolení a navíc ohrožuje řidiče. Na byznys kolem nelegálních billboardů nad dálnicemi a na to, co proti němu dělá stát, se zaměřují v novém vydání Reportérů +. Pro pořad natáčel Jan Moláček.
před 11 hhodinami

Soudce Kafka lákal peníze i z reportéra ČT

Soudce Roman Kafka, který byl v minulosti u mnoha nejzávažnějších kriminálních kauz včetně třeba metanolové aféry, záhadně zmizel. Jeho rodina i přátelé měli obavy, že se kvůli své práci mohl stát obětí zločinu. Pak ale nastal zvrat. Kafka se ze zahraničí ozval a tvrdil, že utíká před mafií, která ho roky vydírá a „chce jej zlikvidovat“. Pro Reportéry ČT, kteří pátrali po pozadí soudcova zmizení, natáčel Dalibor Bártek.
před 11 hhodinami

Reportéři ČT zkoumali pozadí uskupení Stačilo!

Členové KSČM se v letošních volbách objeví na kandidátkách koalice Stačilo!, které teprve loni na podzim založil Daniel Sterzik, který vystupuje jako blogger pod přezdívkou Vidlák. Reportéři ČT pátrali, kdo je v pozadí tohoto uskupení, kdo bude jeho volební kampaň financovat a co ze spojení budou mít sami komunisté. Natáčeli Václav Crhonek a Zuzana Černá.
před 12 hhodinami

Patrik Tušl je na svobodě, píší Seznam Zprávy

Patrik Tušl, který byl odsouzen mimo jiné za pronásledování šéfa České lékařské komory Milana Kubka či za nenávistné výroky o Ukrajincích, je na svobodě. Karlovarský okresní soud v pondělí vyhověl jeho třetí žádosti o podmínečné propuštění. Na Facebooku o tom informoval předseda strany PRO Jindřich Rajchl, serveru Seznam Zprávy to potvrdila Vězeňská služba ČR. Tušl byl za různé zločiny ve vězení od srpna 2022.
před 13 hhodinami
Načítání...